FOTOEXPO 2014 – stane se součástí fotografických diářů?

23. října 2014
TWEET SDÍLET
V sobotu 18. října se v Národním domě na Vinohradech konal 2. veletrh a festival současné fotografie určený nadšencům v oblasti fotografické techniky, samotné fotografie, grafiky a tisku ale i široké veřejnosti.

V Raisově sálu zahájil hlavní program Jan Šibík s poutavým vyprávěním o konfliktu na Ukrajině. Samozřejmě jej doprovázel fotografiemi, které pořídil přímo na místě konfliktu. Nezůstal ale jen u tohoto a posluchači jeho vyprávění, kterých takto po ránu nebylo příliš, se dočkali i vzpomínky na loňský supertajfun Haiyan.

Ten si pouze na Filipínách vyžádal na 5235 potvrzených obětí a kam se Jan chce po roce této tragédie vrátit. I když byly fotografie v Janově podání brilantní, na psychiku byly spíše skličující. Proto se tato závažná témata snažil odlehčit alespoň na závěr svého povídání, když na plátno promítal fotky z žánru pouliční fotografie pořízené iPhonem.

Podívejte se, jak to na FOTOEXPU vypadalo

Přednáška přední české reportážní fotografky Alžběty Jungrové byla vedena spíše formou rozhovoru, přičemž byly na plátně promítány její snímky. Alžbětinu odvahu nelze jinak než obdivovat, protože fotografovat překupníky heroinu v pákistánském Chajbarském průsmyku chtělo opravdu pořádnou dávku kuráže, nehledě na její přiznání, že fotografické cesty podniká sama – prý se tak stará sama o sebe a nemusí mít strach o nikoho dalšího. Už jen podle samotného vyprávění bylo jasné, že takovou cestu uskutečnit a pořídit alespoň nějakou fotografii nebylo zcela jednoduchou záležitostí. Alžběta ještě prozradila, že nyní pracuje na dlouhodobém časosběrném projektu, ve kterém týden nocuje u jednoho z řady přátel a dokumentuje jeho každodenní život.

Klepněte pro větší obrázek
Pohled z balkónu do Majakovského sálu

Během odpoledne se prostory stále více plnily. FOTOEXPO 2014 podle oficiálních čísel navštívilo na 1520 návštěvníků. Když měla přednášku Sára Saudková, tak jí v tu dobu již přeplněný sál doslova zobal z ruky. Jako nejcharizmatičtější řečník festivalu vyprávěla nejen o tom, jestli leze lidem do soukromí, ale prozradila i určité zákulisní techniky, které jí pomáhají docílit jistého efektu na ženském těle. Po skončení přednášky se na ní půlka sálu sesypala s žádostí o autogram.

Klepněte pro větší obrázek
Sára Saudková měla nejpočetnější publikum a rozhodně si jej zasloužila

Aleš Jungman dokáže nafotit každý barák s jeho zákoutími tak zajímavě, že si tím vysloužil i pěknou spoustu ocenění a také množství lukrativních zakázek. Samotná přednáška byla ale spíše nudnou a hlavně trošku zlobil Alešův přebasovaný hlas, kterému tak nebylo příliš rozumět. I tak si ale z povídání každý odnesl minimálně jednu radu: dávejte si pozor na svá zavazadla převážená leteckou společností a věnujte zvláštní pozornost jejich pojištění! Může se vám jinak snadno stát, že dopadnete jako Aleš a budete si muset techniku pořídit novou, samozřejmě bez náhrady škody.

Klepněte pro větší obrázek
Modelky a hostesky byly všudypřítomné

Zvířátka dokážou vyvolat úsměv na každé tváři, vyfotit ovšem téměř 400 kilogramů vážícího medvěda jak mává tlapou metr před objektivem, chtělo asi hodně sebezapření. Toho má Petr Slavík zjevně na rozdávání, protože se na tuto vzdálenost nebojí přiblížit ani k jiným šelmám jakými jsou tygři, vlci i psi hyenovití. Jeho vyprávění o rozhodování se, jestli obětovat ruku, do níž byl zakousnutý vlk arktický, nebo techniku za 200 tisíc korun bylo opravdu zábavné a zasloužilo by si klidně dvojnásobnou stopáž. Na harpie se tak bohužel již nedostalo.

Klepněte pro větší obrázek
Prezentace Petra Slavíka měla podtitul „Šelmy před objektivem“

Zklamáním dne byla Lenka Hatašová, jejíž fotografie celebrit u mne vyvolávaly spíše smích, než obdiv. Přesvícená Simona Stašová uprostřed improvizované buše, nebo Jiří Bartoška čtoucí si u stolu noviny, přičemž mu chybějí oba lokty, mi přijde jako popírání základních pravidel fotografie. Pistole, kterou třímala aktérka převtělená do hlavní role hrdinky kriminálního seriálu Dempsey a Makepeaceová, mířící kolegovi přesně na ono místo, je skutečně expoziční „fail“.

Lenka si připravila 100 fotografií, které postupně komentovala stylem kdy, kde, pro koho. Zbytečně se ale zastavovala u těch méně povedených a ty obsažené v závěru svého výběru již z časových důvodů jen v rychlosti prolétla, což byla možná chyba. Na první pohled vypadaly rozhodně lépe než ty, které mohli všichni v sále sledovat do té doby. Skutečně vtipnou scénkou pak bylo Lenčino pozastavení se nad kvalitou portrétu Heleny Vondráčkové – ne, to plátno snímek opravdu nezkreslovalo víc než jiné!

Klepněte pro větší obrázek
Fotolab a jeho fotoknihy byly na každém kroku

Technika na Fotoexpu

V Majakovského sálu probíhaly po celý den prezentace fototechniky a příslušenství. U Olympusu jste si mohli vyzkoušet propojení fotoaparátu OM-D E-M1 s PC i přímé focení do počítače, či dálkové ovládání fotoaparátu z počítače a mobilního telefonu. K vyzkoušení byly i novinky Olympus PEN E-PL7 a především pak vlajková loď OM-D E-M1 s novým firmwarem. U Nikonu jste mohli obdivovat modely D750 i D810, superteleobjektivy AF-S NIKKOR 800 mm F5,6E FL ED VR a AF-S NIKKOR 400 mm F2,8E FL ED VR i objektivy AF-S NIKKOR 20 mm F1,8G, AF-S 58 mm F1,4G či AF-S Telekonvertor TC-14E III.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nejen fotoaparáty a objektivy, ale i světla byla všudypřítomná

Fujifilm ukázal své modely ve slušivém retro designu (X30, X100T i FUJIFILM X-T1 GRAPHITE). Nechyběl ani objektiv FUJINON XF50-140MM F2,8 R LM OIS WR, který nabízí rozsah ohniskových vzdáleností odpovídající 76-213 mm a konstantní světelnost F2,8 v celém rozsahu. K vidění (a vyzkoušení) byl i exot Lytro ILLUM, který je druhou generací jedinečného plenoptického fotoaparátu vybaveného Light Field snímačem. Navštívit jste mohli i stánek českého fotoeditačního softwaru Zoner. Jak svá data zálohovat vám mohli říci u Western Digitals, kde bylo k vidění jejich široké portfolio externích disků.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Prostředí bylo příjemné, hlavním plusem pak bylo, že se vše nacházelo na jednom místě

Na místě byl také bohatý doprovodný program včetně fotografování všudypřítomných hostesek/modelek a vyhlášení výsledků finále MISS FOTO 2014 i s hudebním číslem. V galerii byly vystaveny i obrazy různých umělců a za mírný poplatek nad rámec vstupného jste se mohli zúčastnit různých workshopů.

Klepněte pro větší obrázek
Vyhlášení vítězky soutěže MISS FOTO 2014

Podtrženo a sečteno je možné Fotoexpo hodnotit jako povedenou akci, která má ambice zaplnit na trhu místo po zrušeném Digifóru. Obrovskou výhodu koncepce je propojení teorie fotografie, různé techniky a především zkušeností profesionálních fotografů, to vše navíc na jedno místě. Navštívili jste také Fotoexpo? Budeme rádi, když se s námi podělíte o zkušenosti a zážitky v diskuzi.

Témata článku: Reportáže


Nokia 9210 Communicator. Před 22 lety hi-tech, dnes by se nám z tolika tlačítek zamotala hlava

Nokia 9210 Communicator. Před 22 lety hi-tech, dnes by se nám z tolika tlačítek zamotala hlava

** Přesně před 22 lety představila Nokia svůj legendární model 9210 ** Třetí generace komunikátorů přinesla mnohá vylepšení ** Jako první Nokia běžel na Symbianu (S80), uměl fungovat jako fax

Tomáš HolčíkFilip Kůžel
RetroLegendyVideo
Vyzkoušeli jsme zbrusu novou skládačku od Honoru. Je štíhlá a lehká, něco ale musela obětovat

Vyzkoušeli jsme zbrusu novou skládačku od Honoru. Je štíhlá a lehká, něco ale musela obětovat

** Honor vylepšil svoji loňskou skládačku, je lehčí a tenčí ** Má sestavu fotoaparátů a výkonnější procesor ** Na voděodolnost a bezdrátové dobíjení se ale znovu nedostalo

Jan Láska
Skládací konstrukceVideo
Databáze 487 milionů telefonních čísel z WhatsAppu je na prodej. Mezi nimi je i přes milion čísel z Česka

Databáze 487 milionů telefonních čísel z WhatsAppu je na prodej. Mezi nimi je i přes milion čísel z Česka

** Na hackerských fórech se prodává balík 487 milionů telefonních čísel ** Jedná se o aktivní uživatele komunikátoru WhatsApp ** V balíku je i 1,3 milionu čísel s předvolbou +420...

Martin Chroust
ÚnikSoukromíWhatsApp
Malá a úplně bez drátů. Tady je 17 nejlepších sluchátek True Wireless pod vánoční stromek

Malá a úplně bez drátů. Tady je 17 nejlepších sluchátek True Wireless pod vánoční stromek

Sluchátka typu True Wireless zaznamenala takový komerční úspěch, že nezůstal jediný výrobce, který by si je dovolil neprodávat. Vybrali jsme sluchátka, která poměrem ceny k výkonu patří na špičku.

Jaromír Puk
True Wireless
Recenze hry Evil West. Originálně pojatá akční řežba s kovboji a upíry

Recenze hry Evil West. Originálně pojatá akční řežba s kovboji a upíry

Vývojáři z polského studia Flying wild hog moc dobře vědí, že akční adventury umí. Podaří se jim výpravou po divokém západě navázat na úspěch jejich předešlého díla Shadow Warrior 3? Musím přiznat, že odpověď nemůže být úplně jednoznačná.

Michal Drmla
Evil WestRecenzePC
30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

Éra sexuálního uvolnění 60. let se projevila i ve filmu a stvořila takové sex symboly, jako jsou Raquel Welch, Claudia Cardinale nebo Catherine Deneuve. První Češka se svlékla pro Playboy. Znáte její jméno?

Marek Čech
Filmy a seriály
Týden Živě: Óda na hodinky Garmin Forerunner 255 a mise Artemis k Měsíci

Týden Živě: Óda na hodinky Garmin Forerunner 255 a mise Artemis k Měsíci

** Jirka s Filipem se podrobně podívají na hodinky Forerunner 255 ** Mise Artemis konečně odstartovala k Měsíci ** Sledujte souhrn událostí končícího týdne

Jiří KurucFilip Kůžel
Týden ŽivěVideo
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Apple měl tablet už v roce 1979. Ale trochu jiný, než myslíte

Apple měl tablet už v roce 1979. Ale trochu jiný, než myslíte

** Apple uvedl vlastní tablet už v roce 1979 ** Jednalo se o příslušenství k počítači, které usnadňovalo kreslení ** Na trhu byl několik let před první myší

Karel Javůrek
TabletyHistorieApple
Recenze hry Bayonetta 3. Sexy čarodějnice rozjela další parádní show plnou akce

Recenze hry Bayonetta 3. Sexy čarodějnice rozjela další parádní show plnou akce

Třetí Bayonetta po 8 letech vývoje konečně dorazila na Switch a pořád to umí pořádně rozjet. Zároveň opět potvrzuje fakt, že Nintendo nevydává jen rodinné hry.  

Martin Nahodil
Bayonetta 3Nintendo SwitchRecenze