FOTOEXPO 2013: Uspěchaný veletrh...

21. října 2013
TWEET SDÍLET
V sobotu jsem navštívil FOTOEXPO 2013 v pražských Holešovicíc. Dle propozic a dlouhého seznamu hostů jsem se těšil, že se podívám na zajímavou techniku, potkám pár známých a načerpám nové znalosti.

Akce se konala ve více než sedmi lokalitách současně, a tak zřejmě nebylo v silách žádného jedince stihnout celý festival. Prezentace zajímavých hostů navíc probíhaly v rychlém sledu, a to v půlhodinových až dvouhodinových intervalech.

Vytipoval jsem si tedy pro mě jen ty nejlákavějšíakce a jako první jsem navštívil Hotel Extol Inn. Právě tady už asi 10 minut probíhala přednáška Filipa Matušinského o postprodukci. Hned u vchodu mě slečna nesmlouvavě zastavila s tím, že sál je beznadějně plný. A skutečně! Když jsem chtěl pořídit alespoň fotku, musel jsem zatlačit na dveře, abych se vůbec probojoval dovnitř.

Klepněte pro větší obrázek
Filip Matušinský „Kouzelný svět postprodukce“, Hotel Extol Inn, FOTOEXPO 2013

Techniky poskrovnu

Přemístil jsem se proto do pomyslného centra festivalu, kterým byla působivá industriální budova La Fabrika. Zde probíhaly přednášky ve dvou místnostech současně a ve staré slévárně se konala prezentace partnerů – troufám si říct, že nijak bohatá. Z výrobců fotopřístrojů zde byl pouze malý stánek Nikonu. Ostatní stánky byly především s příslušenstvím a službami pro fotografy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Prezentace fototechniky, La Fabrika, FOTOEXPO 2013

Myslím, že nepochybně zajímavější nabídku má prodejna Megapixel, která sídlí téměř za rohem a kde se také konala část prezentací. Trochu díky tomu vyčnívala větší expozice firmy Photon Europe, kde si mohli návštěvníci vyzkoušet studiová světla přímo na polonahé modelce. Chvílemi tu bylo velmi těsno...

Zamířil jsem proto do Divadelního sálu, kde právě probíhala přednáška „Vydělávejte focením“ od Josefa Cvrčka. Trochu jsem se lekl, když jsem otevřel dveře a téměř zaplněné hlediště zrovna skandovalo na pokyn lektora: „Miluji peníze!”.

Klepněte pro větší obrázek
Josef Cvrček “Vydělávej focením – marketing pro fotografy”, La Fabrika, FOTOEXPO 2013

Nevím, kam prezentaci pana Cvrčka zařadit. Nepochybně svým výkonem zaujal řadu lidí, mě však motivoval přemýšlet především nad jeho formulacemi než přímo nad marketingem. Ostatně jeho praktické rady z půlhodinové přednášky se daly shrnout jen do pár bodů.

Do hloubky jen výjimečně

Poté jsem opět zamířil do Hotelu Extol Inn na „Sport ve fotografii” Dana Vojtěcha. O talentu tohoto fotografa nemám nejmenších pochybností. Velmi se mi jeho práce líbí. Také od kolegů vím, že jeho nedávný workshop byl opravdu působivý. Pro FOTOEXPO však zvolil poměrně dost obecné seznámení s jeho prací i fotografickými radami. Není se ani co divit, když i dotazy byly velmi obecné.

Klepněte pro větší obrázek
Dan Vojtěch „Sport ve fotografii“, Hotel Extol Inn, FOTOEXPO 2013

Zkrátka, v nejmenším nechci zpochybnit kvality jednotlivých hostů. Ani rozhodně nemám pocit, že toho sám vím dost. Sám také z vlastní zkušenosti moc dobře chápu, jak těžké je výkladem nastavit laťku pro širokou veřejnost s rozdílnou úrovní znalostí. Také zcela otevřeně přiznávám, že mi to nejlepší mohlo snadno uniknout, neboť jsem na akci nestrávil celý den a dokonce jsem z jednotlivých prezentací občas přebíhal i v jejich průběhu.

Klepněte pro větší obrázek
Dan Bárta – Vážky, Rockopera, FOTOEXPO 2013

Upřímně mě ale během těch pěti hodin strávených na několika místech nic dostatečně nezaujalo, nepřekvapilo ani neuchvátilo. Mrzelo mě, že se některé přednášky nedaly stihnout kvůli vzájemnému překrývání a že nebyl čas jít více do hloubky. Věřím, že vícedenní formát akce společně s praktickými workshopy pro několik úrovní zkušeností účastníků by akci přidal na atraktivitě. Zřejmě by už vstupenka nestála „jen 600Kč“, ale zato by si vybral každý. Nicméně jedno je jisté – pořadatelům patří pochvala za to, že podobné akce vůbec vznikají!

Návštívili jste FOTOEXPO 2013 také? Podělte se s námi o zážitky v diskuzi!

Témata článku: Reportáže