FotodioX RhinoCam Vertex – adaptér pro středoformátové fotky s plnoformátovým snímačem

27. května 2021
TWEET SDÍLET

Současné středoformátové digitální fotoaparáty (zejména bezzrcadlovky) nejsou tak úplně středoformátové. Velikost použitého snímače totiž není tradičních 6×6 cm ale mnohem menší plocha o rozměrech nejčastěji 44 × 33 mm.

Rozdíl ve výrazu fotografií pořízených středoformátovým přístrojem a plnoformátovým aparátem není až tak výrazný, jako tomu bylo dříve, ovšem stále zde vizuální rozdíly najdeme. Do značné míry je to dáno použitou optikou, která má obecně delší ohnisko a tudíž i menší hloubku ostrosti a dříve byla  samozřejmě ovlivněna také kompozice, jelikož se u dvouokých zrcadlovek často fotografovalo níž než z úrovně očí.

Tato specifika výsledných fotografií se dnes snaží reprodukovat výrobci různými cestami. Výrazným rozdílem je totiž také rozlišení samotných fotografií, které se v případě středoformátu pohybuje kolem 40 až 60 Mpx. V tomto směru směle konkurují aparáty nabízející snímek s vysokým rozlišením, vzniklý záznamem obrazu na snímači s možností posunu díky jeho stabilizaci.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Adaptér od společnosti FotodioX chce zprostředkovat zejména obrazový charakter středoformátové fotografie. V zásadě se jedná o mezikus, s jehož pomocí upevníte na plnoformátový aparát větší středoformátový objektiv. Zároveň tento adaptér umožňuje otáčení digitálu kosem osy objektivu, což vede k pořízení čtveřice samostatných fotografií, které je třeba následně složit ve fotoeditoru.

Adaptér samotný pracuje s fotoaparáty osazenými bajonety Canon R, Nikon Z a Sony E. Používat je pak možné středoformátové objektivy s bajonetem Bronica ETR, Hasselblad V a Pentax 645.

Adaptér samotný má předdefinované pozice pro otáčení a díky jednoduchému postupu je možné používat i objektivy, které jsou typické vířivým bokehem, u nějž běžně používané způsoby tvorby snímků (např. bokeh panorama)  s vysokým rozlišením selhávají.

Ačkoli se jedná o velmi zajímavý doplněk, má samozřejmě svá omezení – jednak je to nutnost použití stativu a jednak omezení na statické záběry bez pohybu. Ideální je tedy adaptér pro portréty, architekturu či krajinu. FotodioX RhinoCam Vertex se prodává za 300 dolarů.

Témata článku: Objektivy, Technika, Příslušenství, Objektivy na Heureka.cz