Fotoaparáty Lomo – natruc všem pravidlům

18. listopadu 2004
TWEET SDÍLET
Fotoaparáty Lomo – natruc všem pravidlům
Konstruktéři ruského fotoaparátu Lomo by se jistě divili, jaký se z jejich přístroje časem vyvinul fenomén. Je to především díky jeho miniaturním rozměrům, jenž umožňují fotografovat velmi nenápadně.

Kouzlo lomografie pak spočívá především v náhodném „střílení od boku“, bez jakéhokoliv měření, nastavování a komponování obrazu. O to větší překvapení pak následují po vyvolání filmu.
 

Kolem přístroje se vytvořila komunita, pro jejíž mnohé členy je Lomo téměř životním stylem. Tím pádem samozřejmě také existuje nespočet internetových Lomostránek, nejznámější českou je www.lomografie.cz.

Klepněte pro větší obrázek
Úvodní stránka webu

Web bohužel postrádá jakýkoli úvodní text, který by k celému fenoménu Lomo podával nějaké bližší vysvětlení. Náhradou může být pouze „10 zlatých pravidel lomografování“, jenž však v mnohém hovoří za vše:

1. Všude kam jdete, berte si své lomo.
2. Foťte kdykoli - ve dne & v noci.
3. Lomografie není překážkou, ale součástí vašeho života.
4. K tomu, co chcete fotit, se přibližte co nejvíc.
5. Nemyslete.
6. Buďte rychlí.
7. Nemusíte předem vědět, co zachytíte na film.
8. Nemusíte to vědět ani pak.
9. Střílejte od boku.
10.Vykašlete se na pravidla.

Úvodní stránka, ostatně jako celý web, má sympatický moderní design. Funkce menu v horní líště je zřejmá, možnosti klikat také na části úvodního obrázku si však zpočátku všimne málokdo. Můžete se tak například rovnou přenést do asi nejvyhledávanější části webu, tedy galerie. Ta je rozdělena do několika sekcí. Snímky (pardon, vlastně lomotky) si prohlížíte ukázáním myší na některý z náhledů, jenž je však bohužel jen o málo menší než samotná fotka. Náhledy posunujete šipkami dole. Galerii můžete rozšířit také zasláním svých vlastních lomotek.

Klepněte pro větší obrázek
Galerie

Sekce Camera obsahuje především seznámení s přístrojem včetně všech jeho obdob, jenž umožňují například zaznamenat na jedno políčko filmu několik po sobě následujících záběrů. Jednotlivé technické údaje jsou však omezeny pouze na ty základní, alespoň původní model Lomo by si jistě zasloužil mnohem podrobnější popis.

Klepněte pro větší obrázek
Seznámení s přístroji

Pod položkou menu s netradičním názvem Calendar se skrývají aktuality, a to především o pořádaných výstavách nebo soutěžích. Aktualizace však bohužel není nejčastější. Mnohem více informací zjistíte na některém ze zahraničních webů, na nějž jsou zde také uvedeny odkazy. Za návštěvu rozhodně stojí alespoň www.lomography.com. Velkým plusem českého webu je možnost nákupu některého z fotoaparátů, jenž u nás jinak nejsou zrovna nejčastějším zbožím fotoobchodů.

Klepněte pro větší obrázek
Objednání některého z fotoaparátů

Zpracování a grafika webu jsou sympatické, určitě by však měl obsahovat mnohem více informací, jež se o celém fenoménu Lomo nabízejí. To by pak jistě také přispělo k tomu, že kouzlu těchto originálních přístrojů by propadlo mnohem více fotografů.

Témata článku: Lomo

Určitě si přečtěte

Fujifilm X-T3: výkonnější po všech stránkách

Fujifilm X-T3: výkonnější po všech stránkách

Nový snímač, procesor, inovovaný autofokus, vylepšené možnosti natáčení videa, detailnější hledáček a dotykový displej… Seznamte se s poslední generací top modelů systému Fujifilm X.

46 Helena Vyplelová

Ohnisková vzdálenost v 8 otázkách

Ohnisková vzdálenost v 8 otázkách

Různé objektivy nám ukazují svět v různé podobě, některé z něj zachytí větší část, některé zase menší část. Fotografové většinou pracují s konkrétním ohniskem, protože zobrazuje svět trošku jinak.

58 Petr Březina

Jak na mobilní Instagram v počítači

Jak na mobilní Instagram v počítači

Instagram je vyvinut speciálně pro operační systémy přenosných chytrých zařízení. Existují však způsoby, jak limity operačního systému obejít a s aplikací plnohodnotně pracovat i v počítači.

5 Helena Vyplelová

Canon EOS 250D – nejlehčí zrcadlovka s otočným displejem

Canon EOS 250D – nejlehčí zrcadlovka s otočným displejem

Dva roky stará zrcadlovka EOS 200D se dnes dočkala nástupce s označením EOS 250D – podle výrobce se jedná o nejlehčí zrcadlovku na trhu, která nabídne výklopný a otočný displej.

21 Petr Březina

Fotografie týdne: giraffe street

Fotografie týdne: giraffe street

Ulice je prostorem velice zvláštním. Tomáš Akvinský definuje tmu, jako nedostatek světla. Mohli bychom se na ulice dívat velice podobně – jsou nedostatkem domů ve městě? Středověká města měla k ulicím podobný vztah.

Michal Černý

Kouzla ve Photoshopu: Jak změnit barvu... třeba u plavek

Kouzla ve Photoshopu: Jak změnit barvu... třeba u plavek

Nebudeme chodit kolem horké kaše – někdy prostě může nastat situace, kdy potřebujete ve fotografii změnit barvu části obrazu. Ukážeme vám, jak na to a přidáme tip pro grafické fajnšmekry.

14 Jan Homola