Na 3D tiskárnách již vznikla spousta zajímavých věcí, tak proč je nevyužít k výrobě fotoaparátu? Přesně to udělal Paul Kohlhaussen a výsledkem je zajímavý středoformátový přístroj – inspirovaný Mamiyou 7, Hasselbladem XPan a Leicou M.
Tři zmíněné legendární fotoaparáty stály u zrodu projektu 3D Printed Camera, jeho výsledkem je model s označením PK-6142016 alias Cycloptic Mustard Monster – modulární analogový aparát produkující negativy o velikosti 6×14 cm na 120mm filmu.

Kombinace dílčích prvků jednotlivých, ovšem cenově nedostupných, přístrojů naplňovala představy autora tohoto projektu o ideálním fotoaparátu: Mamiya 7 coby etalon středoformátových přístrojů, Hasselblad XPan (jehož výroba už ovšem byla ukončena) se svým panoramatickým formátem a Leica M pro svůj ikonický design.

Části fotoaparátu se obvykle vyrábějí ze vstřikovaného plastu a kovových slitin, tyto metody výroby však byly pro Paula Kohlhaussena nedostupné. Proto zvolil způsob 3D tisku z nylonu, jemuž samozřejmě předcházelo vymodelování 3D návrhu fotoaparátu v počítači. Výsledkem postupu je velmi odolné a snadno sestavitelné tělo, skládající se z pouhých 8 částí, nepočítaje objektiv a šroubky.
Prvotním krokem se stal výběr objektivu – Kohlhaussen zvolil Schneider Kreuznach 90 mm F8 Super Angulon určený k použití s 4×5 fotoaparáty. Optické vlastnosti objektivu určily rozměry těla, především vzdálenost od záznamového materiálu, a ostřicí mechanismus. Ostření je fixní – na nekonečno, ale pomocí speciálního „spaceru“ (vložky, chcete-li), který se umisťuje mezi tubus s objektivem a záda přístroje s navíjecím mechanismem, je možné rovinu zaostření změnit. Film se do fotoaparátu vkládá shora, po odklopení horní stěny – podobně jako u Leicy M.

Vzhledem k tomu, že se jedná o modulární systém, sestávající z několika vyměnitelných částí, plánuje autor do budoucna možnost připevnění i jiných objektivů – jimž se bude muset logicky přizpůsobit délka „měchové“ části, k níž je objektiv připevněn, i tloušťka „ostřicích vložek –, a také filmových formátů. Paul Kohlhaussen se v nejbližší době chystá nabídnout svůj produkt v rámci crownfundingové kampaně na Kickstarteru.
Paul Kohlhaussen,
fotograf a designér, se narodil v německém Freiburgu. Od roku 1995 však žije v Londýně, kde vystudoval ekonomii a architekturu. Z velké části se věnuje designérské práci – jak manuální, tak počítačové. Na autorovy projekty se můžete podívat na jeho webu.
Od dětství se zajímá o fotografování, na vysoké škole ho uchvátila analogová fotografie, jíž se – stále intenzivněji – věnuje dodnes. Díky tomuto zájmu, a hledání levnější alternativy vysněného středoformátového fotoaparátu, vznikl projekt 3D Printed Camera.
Autorovu tvorbu naleznete také na Instagramu.
Níže si můžete prohlédnout, jaké snímky lze s Cycloptic Mustard Monstrem vyfotit:


