10
Fotogalerie

Fotoaparát v iPhonu 5S – větší snímač, světelnější a širší objektiv

Každoroční uvedení nových produktů je u některých výrobců hotovým svátkem – jednou z takových značek je i Apple. Jak je na tom fotoaparát v aktuální verzi 5C, respektive 5S?

Již několik let patří iPhone mezi velmi oblíbené chytré telefony nejen díky zpracování a softwarovému provedení. Statistiky webových galerií mluví za vše – velké množství fotografií je totiž pořízeno právě iPhonem.

Dokonce i jeden z nějvětších webů, kde můžete prezentovat vlastní tvorbu – Flickr – v loňském roce potvrdil, že nějvětší část nahraných snímků je pořízena právě iPhonem. Zkrátka a dobře fotoaparáty v mobilech zásadním způsobem válcují levné digitály, což ostatně potvrzují i klesající prodeje právě v segementu nejlevnějších digitálních fotoaparátů.

iPhone jako nejlepší digitální fotoaparát?

Svůj podíl na oblíbenosti iPhonů pro focení mají v neposlední řadě také aplikace, které jsou pro tuto platformu dostupné. Pomineme-li dnes ji obligátní Instagram a jemu podobné aplikace, tak jsou nové a zajímavé programy vytvářeny primárně pro iPhone a teprve až poté dochází ke konverzi na ostatní platformy.

2013-09-13_060939.png 
Novinka bude dostupná ve třech barvách

Ostatně typickou ukázkou je například projekt Hasselnuts, který se snaží získat dostatek prostředků pro to, aby mohl být vytvořen software a hardware, který udělá z iPhonu náhradníka zadní digitální stěny pro středoformátový Hasselblad.

O tom, že to nebude úplně těžké, se můžete přesvědčit na videu níže, autoři již získali dostatek prostředků, takže se adpatéru zřejmě brzy dočkáme.

Podobných případů by se dalo najít mnoho a věřím, že budou přínosné. Ač uživatel konkurenční platformy, jsem velmi rád za podobné inovace, pokud je možné jednu věc využívat různými způsoby a zefektivnit tak nejen práci, pak je vše na dobré cestě.

Přináší něco nového fotoaparát v iPhonu 5C a 5S

Jako u jiných produktů, tak i iPhone musel s představením nového modelu obměnit a vylepšit vestavěný fotoaparát. Nových funkcí je několik, zásadní změna se však odehrála v technických parametrech fotoaparátu.

 iPhone 5SiPhone 5CiPhone 5
snímač8 Mpx CMOS8 Mpx8 Mpx
ohnisko30 mmneznámé33 mm
světelnostF2,2F2,4F2,4
citlivostneznáméneznáméISO 50-1 000
video1080p1080p1080p
bleskDual LED "True tone flash"Single LEDSingle LED
rozpoznávání tváříanoanoano
slowmotionanonene

Jak je vidět z tabulky výše, rozdíl je v objektivu, který nabídne u modelu 5S krapet širší ohnisko a také lepší světelnost – hodnoty to sice nejsou nijak převratné, nicméně pomalými krůčky se blížíme k širokoúhlému a světelnému objektivu – už stačí vydržet jen 3 generace a mohli bychm být v cíli. U modelu je 5C pravděpodobně použita stejná jednotka jako u předchozí pětky.

Podle dostupných informací by měl být u 5S větší také použitý snímač, a to o celých 15%. Ruku v ruce s tím jde samozřejmě i nárůst velikosti pixelu – nyní mají 1,5 mikronu (jelikož rozlišení zůstalo stejné), takže by snímky měly být opravdu lepší, především při fotografování ve zhoršených světelných podmínkách – celkově by se mělo jednat o 33% zlepšení citlivosti ke světlu. Nezbytná je automatická stabilizace obrazu, která však pracuje pouze softwarově – vyfotí čtyři snímky a poté je složí dohroamdy

forward_hero_mba_11.png 
Na detailním snímku můžete vidět dvojici rozdílně barevných diod

Změnou také prošel diodový blesk, který má nově dvě diody (teplou a studenou) a umí částečně přizpůsobit svoji barevnou teplotu podmínkám fotografování – právě nereálné barvy při fotografování s bleskem totiž byly předchozímu modelu poměrně často vyčítány.

Po stránce funkčnosti zaujme především sériové snímání, kde je  dispozici rychlost 10 sn./s a přístroj vybere ten který je nejlepší. Ještě zajímavější pak je funkce slowmotion videa v rozlišení 720p. V případě panoramatických fotografií delkaruje výrobce 30 sn./s, což je o polovinu více jak u předchozího modelu.

TS520x0~cms_posts-2177560755-flash_compare.jpg 
Porovnání barevnosti starého a nového blesku, zdroj: Apple

Společně s telefonem byl také představen nový operační systém iOS7, který je na nový fotoaparát připraven a podle vyjádření Philla Schillera z Applu zvládá systém pokročilé funkce jako je automatická lokální úprava kontrastu anebo plošné měření v 15 zónách pro dokonalou práci autofokusu.

2013-09-13_062040.png 2013-09-13_062639.png
Detail fotoaparátu, obrazovka nové aplikace fotoaparát
 

Detailní parametry nových iPhonů najdete v katalogu mobilů (iPhone 5C a iPhone 5S) a také u kolegů na Mobilmanii.

Apple uveřejnil také několik ukázkových snímků v plném rozlišení, a to včetně EXIF dat, takže se můžete podívat, jak vlastně novinka fotí – podle našeho názoru zatraceně dobře!

5S_photo_2.jpg 5S_photo_3.jpg
5S_photo_4.jpg 5S_photo_5.jpg
iphone5sphoto.jpg 

Určitě si přečtěte

Články odjinud