Fotoaparát našel cestu k majitelce po letech v oceánu

30. března 2013
TWEET SDÍLET
Když před šesti lety ztratila Američanka Lindsay Scallan svůj fotoaparát v oceánu, myslela si, že jej už nikdy neuvidí. Ten se však před několika dny našel a je na cestě zpět ke své majitelce.

Přímo neuvěřitelný příběh se odehrál poté, co jeden ze zaměstnanců China Airlines objevil na pláži v Taiwanu fotoaparát. Ten zde vyvrhlo moře v původním stavu včetně voděodolného pouzdra.

Zůstaly dokonce zachovány i snímky na paměťové kartě. Podle obrázků na kartě se zaměstnanci podařilo zjistit, že fotoaparát připlul až z 8500 kilometrů vzdáleného ostrova Maui, který je součástí Havajského souostroví.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Fotoaparát v podvodním pouzdře po své 8500 kilometrové cestě, zdroj: Hawaii News Now

Dále tak kontaktoval havajský turistický úřad a i díky internetu byla nalezena původní majitelka Lindsay Scallan. Ta pochází z amerického státu Georgia a čínské aerolinky ji dokonce nabídly zdarma cestu tam a zpět, aby si fotoaparát mohla osobně vyzvednout. Z důvodu pracovních povinností však musela odmítnout a tak ji bude zaslán poštou.

Na osudnou noc, kdy fotoaparát skončil na dně moře, vzpomíná Lindsay takto: „Byli jsme se v noci potápět. Moře velice sílilo a ve vodě bylo hodně rozvířeného písku, takže panovala špatná viditelnost.“ Lindsay se vrátila na pláž další den ráno v naději, že fotoaparát někde najde: „Ale samozřejmě jsme jej nenalezli. V tu chvíli jsem to vzdala a byla jsem velice zklamaná. Přišla jsem o všechny fotky z dovolené. A fotoaparát také samozřejmě nebyl zadarmo.“

Když jí kamarád před několika dny poslal odkaz na článek s obrázky z fotoaparátu, nemohla na to majitelka reagovat jak jinak, než s obrovským nadšením: „Když jsem viděla, že je to opravdu můj fotoaparát, oněměla jsem úžasem. Navíc tam byly všechny mé staré fotky, bylo to prostě skvělé. Nemohla jsem uvěřit tomu, že doplul tak daleko, ztracen tak dávno a paměťová karta zůstala přesto nedotčena.“

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Majitelka Lindsay Scallan během své dovolené na Havaji, zdroj: Hawaii News Now

Na závěr ještě uvedu, že by nalezeným fotoaparátem měl být obyčejný kompakt Canon řady Powershot dodávaný v balení s podvodním pouzdrem. Je až neuvěřitelné, jak dokáže kus tvrzeného plastu ochránit fotoaparát na cestě dlouhé 8,5 tisíc kilometrů pod hladinou oceánu, co říkáte?

Určitě si přečtěte

Fotografie týdne: Budu se jen dívat, slečno!

Fotografie týdne: Budu se jen dívat, slečno!

Sociologie se, jako většina společenských věd, nachází v jistém pnutí. Na jedné straně se snaží popsat procesy, jevy, spojení, která ve společnosti můžeme nacházet. Jde vlastně o činnost, která jako by se snažila zjistit si odstup od zkoumané skutečnosti.

Michal Černý

8 tipů na nejvýhodnější pokročilé kompaktní fotoaparáty. A proč jsou lepší než fotomobily

8 tipů na nejvýhodnější pokročilé kompaktní fotoaparáty. A proč jsou lepší než fotomobily

Malé kompaktní fotoaparáty jsou vhodné i pro pokročilé fotografy. Nabízejí výbornou obrazovou kvalitu a maximální kontrolu nad procesem fotografování. Současně jsou vždy po ruce.

40 Helena Vyplelová

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Aktuální novinka z dílny Nikonu je nástupcem modelu P900 a pyšní se přímo obřím rozsahem optického zoomu. Že bychom stáli opět na pokraji války, jejímž motem bude kdo z nás má větší objektiv?

34 Petr Březina