Fotoaparát našel cestu k majitelce po letech v oceánu

30. března 2013
TWEET SDÍLET
Když před šesti lety ztratila Američanka Lindsay Scallan svůj fotoaparát v oceánu, myslela si, že jej už nikdy neuvidí. Ten se však před několika dny našel a je na cestě zpět ke své majitelce.

Přímo neuvěřitelný příběh se odehrál poté, co jeden ze zaměstnanců China Airlines objevil na pláži v Taiwanu fotoaparát. Ten zde vyvrhlo moře v původním stavu včetně voděodolného pouzdra.

Zůstaly dokonce zachovány i snímky na paměťové kartě. Podle obrázků na kartě se zaměstnanci podařilo zjistit, že fotoaparát připlul až z 8500 kilometrů vzdáleného ostrova Maui, který je součástí Havajského souostroví.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Fotoaparát v podvodním pouzdře po své 8500 kilometrové cestě, zdroj: Hawaii News Now

Dále tak kontaktoval havajský turistický úřad a i díky internetu byla nalezena původní majitelka Lindsay Scallan. Ta pochází z amerického státu Georgia a čínské aerolinky ji dokonce nabídly zdarma cestu tam a zpět, aby si fotoaparát mohla osobně vyzvednout. Z důvodu pracovních povinností však musela odmítnout a tak ji bude zaslán poštou.

Na osudnou noc, kdy fotoaparát skončil na dně moře, vzpomíná Lindsay takto: „Byli jsme se v noci potápět. Moře velice sílilo a ve vodě bylo hodně rozvířeného písku, takže panovala špatná viditelnost.“ Lindsay se vrátila na pláž další den ráno v naději, že fotoaparát někde najde: „Ale samozřejmě jsme jej nenalezli. V tu chvíli jsem to vzdala a byla jsem velice zklamaná. Přišla jsem o všechny fotky z dovolené. A fotoaparát také samozřejmě nebyl zadarmo.“

Když jí kamarád před několika dny poslal odkaz na článek s obrázky z fotoaparátu, nemohla na to majitelka reagovat jak jinak, než s obrovským nadšením: „Když jsem viděla, že je to opravdu můj fotoaparát, oněměla jsem úžasem. Navíc tam byly všechny mé staré fotky, bylo to prostě skvělé. Nemohla jsem uvěřit tomu, že doplul tak daleko, ztracen tak dávno a paměťová karta zůstala přesto nedotčena.“

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Majitelka Lindsay Scallan během své dovolené na Havaji, zdroj: Hawaii News Now

Na závěr ještě uvedu, že by nalezeným fotoaparátem měl být obyčejný kompakt Canon řady Powershot dodávaný v balení s podvodním pouzdrem. Je až neuvěřitelné, jak dokáže kus tvrzeného plastu ochránit fotoaparát na cestě dlouhé 8,5 tisíc kilometrů pod hladinou oceánu, co říkáte?


6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

časopis Computer
Fotografický softwareFotoškola
Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

​Foťáky v mobilu jsou sice díky využití umělé inteligence čím dál výkonnější, stále však nedokážou nahradit, zejména co do kvality snímku, klasický fotoaparát s velkým obrazovým snímačem.

Jan PánekHelena Vyplelová
Průvodce nákupem
Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s plnoformátovým snímačem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

Petr BřezinaJan Pánek
Full-frame
6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

Helena Vyplelová
Fotografický software
František Dostál: Plachý fotografující (rozhovor)

František Dostál: Plachý fotografující (rozhovor)

Není vůbec jednoduché najít hranici mezi jemným obrazovým humorem a přízemním primitivismem.

Petr Vilgus
Kultura
7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

Pokukujete po analogovém přístroji, s nímž byste si mohli vyzkoušet fotografování na film? Nebo si chcete vytvořit malou analogovou sbírku? Snadno ovladatelné kinofilmové kompakty vám mohou otevřít cestu do hlubin analogové fotografie.

Helena Vyplelová
Technika
10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

Filmy, ve kterých hraje důležitou roli fotografie či fotograf vznikají už dlouhá desetiletí. Existuje však více filmů, než jen legendární Zvětšenina, kamery natáčí dál a v hlavách filmařů se rodí nové neotřelé příběhy…

Petr Březina
Kultura