Fotíte pro známé zadarmo? Zřejmě brzy skončíte

1. června 2014
TWEET SDÍLET
„Prosím tě, že nám nafotíš koncert?“ Obraceli se na mě známí. A já souhlasil. Fotil jsem jim koncerty, party a nakonec i svatby. Zdarma. Dostal jsem za to vstup zadara a pivko na žízeň.

Pěti i vícehodinová fotografická služba za vstupné a jedno pivo. Víc jsem, jako řidič, vypít nemohl. Každý fotograf jistě ví, že akce fotografováním nekončí. Skoro stejná doba vás pak s fotkami čeká ještě u počítače nebo v temné komoře.

Spočítal jsem si průměrnou foto aktivitu na fotografických akcích za 3 roky. Skoro 20 pracovních týdnů, tedy více než 4 pracovní měsíce strávené prací zadarmo. Jak to máte vy? Čtěte dál.

11 hodin s akcí

Sečtu-li celkový čas, je to zhruba 10 hodin práce + půl hodinku na cestě. V součtu mi tedy fotografování jedné akce zabralo okolo 11 hodin práce. Za to jsem dostal protihodnotu ve výši cca 125 korun. Stovku na vstupné a 25 korun za pivo. Zatím neřeším cenu a amortizaci techniky plus další náklady, jako třeba elektřinu pro počítač či nákup softwaru.

99 pracovních dní. Zadarmo

Za měsíc jsem takových akciček nafotil třeba šest. Za rok to znamená okolo 72 vyfotografovaných akcí. Strávil jsem s nimi 792 hodin práce, to je celkem 99 osmihodinových pracovních dní = skoro 20 pracovních týdnů o pěti pracovních dnech. Chcete to i na měsíce? Celkem více než čtyři měsíce jsem pracoval zadarmo.

Klepněte pro větší obrázek 

Dnes se tomu usmívám. Já tele! Ale každý jistě nějak začínal. Tehdy nebyly žádné informační zdroje o fotografickém byznysu, o tom, jak se fotografováním uživit a nezkrachovat po měsíci.

Hromada návodů na internetu

V současnosti už je na internetu hromada informací, jak co udělat. Jak se postavit na vlastní nohy a fotografickou činností si co nejdříve začít vydělávat. O to více se podivuji, že nad tím středně pokročilí fotografové vůbec neuvažují. Ani je snad nenapadne, že by se jim investice do techniky mohla postupně vrátit. A že by se dokonce mohli dostat do plusu!

Profi skupina Fotomium

Hlubší přemýšlení o foto podnikání bylo jedním z impulsů, proč jsem založil skupinu profesionálních fotografů Fotomium. Časem mám v plánu narovnávat mýty a předsudky fotografů, kteří už někam pokročili, ale stále se neodvažují říci si za svoji tvorbu peníze. Přece nebudou svým známým říkat o honorář!

Blesklo vám?

Možná už vám po přečtení těchto řádků trochu svitlo. Pojďme ale dál. Proč byste si měli říkat o peníze, když známým fotografujete akci, svatbu, mejdan, děti, pejsky či cokoliv jiného? Jestliže chcete dělat fotografii pořádně a nehodláte za půl roku vyhořet, jaké výdaje by měl váš honorář pokrýt?

Klepněte pro větší obrázek 

Každý honorář má vydělat na:

  • poměr ceny fotoaparátu – těla
  • poměr cen objektivů
  • poměr cen příslušenství – paměťových karet, filtrů, blesků, stativů, fotobrašny
  • poměr ceny počítače, na němž fotografie zpracováváte
  • poměr ceny software a příslušenství k počítači, například pevných disků, monitoru
  • náklady na cestovné + poměr amortizace dopravního prostředku (jezdíte-li svým autem)
  • náklady na energie, elektřinu pro počítač i nabití baterií do fotoaparátu a blesku
  • váš čas strávený na akci
  • poměr času studia a zdokonalování se ve fotografii
  • čas strávený s úpravami fotografií na počítači

Hodně položek, že? Dotujete je taky ze své kapsy, jako kdysi já? Vítejte v klubu foto sponzorů, kterým se okolí chechtá.

Takže koníček, jo? Ale pěkně drahý

Možná teď namítnete, že vás to prostě baví a fotografie je vaším koníčkem. Fajn, chápu. I já jsem si to kdysi myslel. Jenže za čas jsem měl techniku opotřebovanou a nový objektiv, který jsem si vyhlídl, moje peněženka odmítla. Nebylo z čeho brát. Peníze jsem utratil jinde. Vlastně jsem byl sponzorem svých známých, jimž jsem zábavy, koncerty, svatby a jiné akce fotil. Grátis.

Klepněte pro větší obrázek 

Půjčujete si techniku? Zřejmě vás kamarádi brzo odpískají

Třeba vás teď napadne, že to máte jinak. Že si techniku zdarma půjčujete od svých známých a na akce jezdíte služebním autem zadarmo. Skutečně je to zadarmo? Opravdu v sobě nemáte ani kousek potřeby se známým za půjčení nějak revanšovat, vyvážit protihodnotou? Vůbec vám nevadí, že na ně uvalujete roli sponzora pro další vaše známé, kterým akce fotíte? Tak to vás asi brzy odpískají.

Co se týče služebního auta, tak je zřejmě jen otázkou času, kdy vás šéf přišlápne a vaše černé jízdy zatrhne. Nebo vás rovnou vykopne z práce. Další důvod, proč si pojistit finanční příjem fotografováním, které už dobře ovládáte.

Legální únik

A to ani neuvažuji o tom, že výdaje odečtené na provoz vozidla majitel vaší firmy odečítá z provozních nákladů. Z těch by měl logicky odečítat jen náklady související s podnikatelskou činností firmy. Odvažuji si tvrdit, že do těch vaše fotografování zábav a modelek na TéEfPéčko (TFP licence – vy dáte fotky, modelka sebe – dohoda bez peněz) nepatří.

Krom toho, takový postup není dlouhodobě udržitelný. Zatím jsem vám nepřesvědčil, nevěříte mi? Čtěte další důvody, proč si za fotky máte říkat peníze.

Co je zadarmo, má prd hodnotu

Dávejte lidem svoje fotografické služby grátis a pravděpodobně fotky ani nikam nevystaví. Zůstanou ležet kdesi v šuplíku. Zapomenuty. Možná je publikují až za dlouhou dobu. Proč? Protože je k tomu nic nenutí. Je jim to u zadku. I vy jste jim u zadku. Mají vaše služby přece zdarma, tak proč by se namáhali? Nulová hodnota. Nic je netlačí.

Pracujte zadarmo a získáte si pověst šmudly

Jaký zákazník by chtěl pořádné kvalitní super fotky od někoho, kdo pracuje jak charita? Já ani omylem. Když se lidem rozdáte, získáte si pověst šmudly, který se ve svém oboru tak nějak pořád plácá, ale pravděpodobně to nikdy nikam nedotáhne. Těžko získáte pořádnou klientelu, když s vámi zákazník nemůže řešit ani případné reklamace. Jak by taky mohl, když to má zadarmo.

On někdo pracuje zadarmo?

Když fotíte známým koncert, zábavu, ples, zpravidla tam je více lidí, kteří tvoří jádro akce – kapela, DJ, osvětlovač, zvukař. Pokud fotíte modelky na TFP dohodu – modelce nabídnete fotky, ona za ně své pózy – možná si k ruce berete vizážistku. Modelku pro vás perfektně nalíčí. Kteří z uvedených účastníků pracují zadarmo?

Klepněte pro větší obrázek 

Myslím, že ani jeden. Jen vy – dobročinný fotograf. Přitom se vaše fotografická výbava zřejmě řadí k těm nejdražším z celého týmu. Takto bych mohl pokračovat dál a dál.

Jsou i výjimky

Samozřejmě se občas vyskytnou situace, kdy trocha práce grátis neuškodí. Naopak. Když si komerční fotografické aktivity občas proložíte nějakým dobročinným fotografováním, tvorbu si hezky zpestříte. A ještě pomůžete dobré věci. Můžete se tím také pochlubit na svém webu.

Změňte to hned nebo zkrachujete

Takže jak? Už začnete o požadování honorářů za fotografování uvažovat a šetřit si tak na novou, lepší výbavu, anebo budete své pekelně drahé hobby dotovat ze mzdy v zaměstnání a ubírat tak finanční prostředky vaší rodině?

Dárek pro otrlé

Dočetli jste až sem? Gratuluju! Věřím, že nyní už o práci zadarmo začínáte uvažovat jinak. Za to vám daruju malý bonus: ukázkový příklad fotografa, který se po 3 letech ohlédl za svojí fotografickou tvorbou. Zhruba tři roky má totiž vaše technika životnost, budete-li fotografovat naplno. Kdyby vám náhodou vydržela déle, i tak už bude za 3 roky technicky zaostalá. Vývoj jde raketově dopředu. Jiní fotografové vás převálcují svými novými foto mašinkami.

Klepněte pro větší obrázek 

Finiš. Podívejte se na ilustraci a začněte ke své „zakázkové“ foto tvorbě přistupovat jinak. Chcete konzultaci? Napište mi. A taky se přihlaste k odběru nových článků. Získejte tak další foto tipy.

 

Marián Kábele

Ideamaker, obsahový stratég, fotograf. Brouzdá se Českým rájem, celým světem. Poznává nové lidi, kultury. Objevuje nové formy využití snímků, milec mobilní fotografie. Copywriter na www.mariankabele.com, vyznavač více volného času via www.mamcas.cz

Témata článku: Fejetony


Výkon, který předběhl dobu. Test grafické karty MSI GeForce RTX 4090 Suprim X 24G

Výkon, který předběhl dobu. Test grafické karty MSI GeForce RTX 4090 Suprim X 24G

Karta s výkonem RTX 4090 je snem každého hráče. Jen málokterá současná hra ji dokáže ve 4K potrápit.

Adam Vágner
MSIGrafické kartyTesty
Jak fungují pravidelné updaty Androidů a proč je vhodné instalovat záplaty co nejdříve

Jak fungují pravidelné updaty Androidů a proč je vhodné instalovat záplaty co nejdříve

** Na updaty systému Android jsme si už zvykli ** Aktualizace zabezpečení však uživatelé stále dost často ignorují ** K čemu slouží, a proč na nás v liště vyskakují každý měsíc?

Martin Chroust
AktualizaceZabezpečeníAndroid
Starší smartphony poděkují. Google spouští archivaci aplikací, která ušetří až 60 % paměti

Starší smartphony poděkují. Google spouští archivaci aplikací, která ušetří až 60 % paměti

** Čekání na archivaci Android aplikací trvalo 9 měsíců ** Až v těchto dnech se tato funkce pomalu dostává do smartphonů ** Archivací ušetříte až 60 % paměti, kterou zabírala hra či aplikace

Martin Chroust
ArchivaceAndroid
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Před 30 lety byla odeslána první SMS. I když jsou textovky vynález z mobilního pravěku, rychlý konec je nečeká

Před 30 lety byla odeslána první SMS. I když jsou textovky vynález z mobilního pravěku, rychlý konec je nečeká

** Už tři desítky let datlujeme do mobilu písmenka a posíláme jako SMS ** Češi ve své době SMS milovali, byla to totiž nejméně drahá služba ** I přes obstarožnost této služby se s ní jen tak loučit nebudeme

Jan Láska
VýročíSMS
Týden Živě: Všichni prchají na Mastodon a už víme, kolik gramů váží Slunce

Týden Živě: Všichni prchají na Mastodon a už víme, kolik gramů váží Slunce

** Mastodon nabírá nové duše. nahradí Twitter? ** Britové se potopili k roztrhanému Nord Streamu ** Máme nové předpony SI

Filip KůželJakub Čížek
Týden ŽivěVideo
Wear OS 2 pomalu zavírá krám. Po resetu nefungují poznámky ani Google Mapy, a brzy bude hůř

Wear OS 2 pomalu zavírá krám. Po resetu nefungují poznámky ani Google Mapy, a brzy bude hůř

** Google připravil novou verzi aplikací Google Map a Google Keep ** Pokud si resetujete Wear OS 2 hodinky, už je nesputíte ** Je to jen čirá náhoda, nebo taktika, jak vás přimět k upgradu?

Martin Chroust
Google MapyWear OS
Vybíráme nejlepší tlačítkové mobily. Většina umí jen SMS a volání. Právě v tom je jejich síla

Vybíráme nejlepší tlačítkové mobily. Většina umí jen SMS a volání. Právě v tom je jejich síla

** Klasické tlačítkové mobily se staly okrajovou záležitostí ** Někomu ale k používání stále bohatě postačují ** Z nabídky prodávaných modelů vybíráme 16 nejlepších

Jan Láska
Nákup a ceny
Test chytrého routeru Synology WRX560. Když vám chybí funkce, tak je prostě doinstalujte

Test chytrého routeru Synology WRX560. Když vám chybí funkce, tak je prostě doinstalujte

Synology nevyrábí routery jako na běžícím pásu. Když už se do toho ale pustí, stojí to za to.

Jiří Kuruc
SynologyRouterTesty