Představte si manuální fotoaparát v podobě aplikace pro iPhone. Nová aplikace 645 Pro se snaží jít na fotografování jinak než ostatní.
Včera se objevila v App Storu a slibuje zázraky. Fotoaplikace 645 Pro chce změnit pohled na fotografování iPhonem. Do jisté míry se jí to daří, ale až zkušenosti prozradí, jestli je simulace klasických manuálních fotoaparátů ten správný směr.
Ačkoli nejsem tak nadšený jako recenzenti a uživatelé po celém světě, za cenu 2,4 eura se ale 645 Pro vyplatí přinejmenším vyzkoušet. Najdete ji v App Storu a podrobnosti si přečtete na webu výrobce.
Opravdu Mamiya?
Proč se aplikace jmenuje 645 Pro? U výrobce jsem odpověď nenašel, ale Google prozradil to, co opravdoví fotografové už vědí: 645 Pro se jmenovala středoformátová zrcadlovka Mamiya a 6×4,5 cm je formát políčka jejího filmu. Do této společnosti aplikace míří.
Podívejte se na propagační video:
Poradí si i s namáčknutím spouště
Aplikace 645 Pro je zvláštní. Po prvním osahání jsem ji málem zahodil. Cítil jsem se asi tak, jako když uživatel kompaktu dostane poprvé do ruky fotoaparát, jako je zmíněná Mamiya. Miniaturní tlačítka, nepochopitelné popisky… tohle bez manuálu nepůjde. Příručka je naštěstí součástí aplikace.

Stručně k ovládacím prvkům. Můžete si také stáhnout manuál (PDF)
Aplikace chce focení s telefonem přiblížit fotoaparátům. Nemá proto žádná kontextová menu, vše se ovládá tlačítky. Po ruce je zamknutí expozice, zaostření i vyvážení bílé. Zónové i středové měření expozice. Na displeji je vidět živý histogram, ISO a čas expozice (bez možnosti změny).

Prostředí aplikace • přímo z 645 Pro lze poslat snímek dál
Dělený kruh uprostřed hledáčku připomíná optickou pomůcku pro zaostřování, známou z filmových zrcadlovek. V aplikaci je to ale šidítko, na které je napojený gyroskop mobilu a možná trochu pomůže udržet snímek v rovině.

Vyvážení bílé: vlevo je automatické, vpravo po kalibraci na bílou plochu
Vůbec poprvé vidím fotoaplikaci, která si poradila s namáčknutím spouště fotoaparátu. Podržíte toto jediné velké tlačítko, tím se zamkne zaostření a expozice. Nyní změníte kompozici, uvolníte tlačítko a máte sekundu a půl na jeho druhé zmáčknutí, které už pořídí snímek. Pro pevné zamknutí expozice a zaostření jsou pak pod spouští dvě malá tlačítka.
Proč to dělat jednoduše, že?
Prvním kolečkem s magickými popisky se volí formát fotografie: od širokoúhlého 6 × 17 přes využití celého snímače s volbou 645 (6×4,5), až po čtverec.

Širokoúhlý režim 6x17
Horší je to se spodním kolečkem. Obávám se, že zkratky K14, FC5, E6K, C42, T3, H5 a F4 málokterému mobilnímu fotografovi prozradí, o jakou technologii zpracování filmového materiálu jde. A co bude výsledkem. Čtyři tyto režimy jsou barevné, tři černobílé a sami porovnejte obrázky.

Stejná scéna s různými režimy:
K14, FC5, E6K
C42, 3, H5
F4, běžný iPhone, Camera+


Stejná scéna s různými režimy:
K14, FC5, C42 (E6K jsem bohužel omylem smazal)
T3, H5, F4
běžný iPhone, Camera+
V hledáčku se může rovnou ukazovat výsledný efekt. Překreslování scény je ale potom nepoužitelně pomalé, režim Live Preview zřejmě brzy rádi vypnete.

Stránka z manuálu vysvětlující jednotlivé režimy 645 Pro
Falešný RAW
Nevšední jsou možnosti nastavení kvality fotografií. Vedle standardního JPEGu lze zvolit „bezztrátový“ JPEG. Zatímco z vestavěné fotoaplikace iPhonu vyleze fotografie o velikosti 2 MB, stejná scéna s Lossless JPEG pořízeným 645 Pro má 8 MB.
Není to všechno, k JPEGu je možné přidat ještě RAW. Ale není to RAW takový, jak ho známe, a takhle by se ani neměl nazývat. Aplikace do telefonu uloží fotku také bezztrátově a bez jakýchkoli filtrů ve formátu TIFF. Přímo v iPhonu ji neuvidíte, do počítače se dá dostat jen přes iTunes.

TIFFy uložené v telefonu lze stáhnout z iTunes
Výsledek stojí za to. Takhle kvalitní fotky jsem z iPhonu ještě asi nevytáhnul. Zatímco u efektů z kódovaného kolečka jsem si říkal, že jsou sice zajímavé, ale současně zase nic extra, TIFF mě přesvědčil. Je škoda, že se taková nefiltrovaná fotka nedá z 645 Pro dostat v nejkvalitnějším JPEGu. Procesů K14 a dalších se u něj nezbavíte.

Fotografie jsem z iPhonu stáhnul jako TIFF a uložil je do JPEGu

Takhle dopadla příšerka z ukázek TIFFů úplně vpravo, když prošla režimem FC5 a uložením do JPEGu. Do TIFFu se uložila bez filtrů
Pro článek jsem TIFF uložil do velmi dobrého JPEGu. Kdybyste se chtěli podívat na originál, stáhněte si 19MB archiv.
Vyzkoušejte, může se zalíbit
Ještě nevím, jestli budu 645 Pro pravidelně používat. Je to skutečně manuální fotoaparát, jehož ovládání není vždy pohodlné. Například podržet některé z malých tlačítek na levé straně se mi často dařilo až na opakované pokusy. Nebo otočit kruhový ovladač přesně o jeden dílek. Jednoduché a rychlé stisknutí spouště vestavěné nebo jiných fotoaplikací láká i přes nemožnost podrobného nastavení.
Aplikaci nemohu upřít to, že je zajímavá, že dobře vyřešila některé vlastnosti fotoaparátů, na které vývojáři většinou rezignují. A že dobře fotí. Za 60 Kč stojí, i kdyby to měla být jen hračka na víkend.