Focení blesků: Jak zachytit živly rychlejší, než vaše smysly

Focení blesků: Jak zachytit živly rychlejší, než vaše smysly

Příchod léta osvěžují četné bouřky, doprovázené divadlem burácejících elektrických výbojů, které svádí k vyfocení. Jak ale zachytit úkaz, který je doslova rychlý jako blesk?

Jestliže vás focení bouřek láká, mějte na paměti, že se jedná o velmi rizikovou disciplínu. Pokud se nebudete držet základních bezpečnostních pravidel, která jsou nám do hlav vtloukána už jako malým dětem, můžete přijít o zdraví, nebo dokonce o život. Blesk je extrémně rychlý elektrostatický výboj, který dokáže rozpálit okolní vzduch až na 30 tisíc stupňů Celsia, pročež se nevyplácí fotit bouřku z nekrytých míst, kde byste se mohli stát snadno jeho terčem.

V souladu s doporučeními Českého hydrometeorologického ústavu se v případě bouřky obecně nedoporučuje:

  • pohyb osob v otevřené krajině, na vyvýšených místech a zejména ne po vrcholech hor,
  • pobyt v blízkosti jakýchkoliv stožárů, sloupů veřejného osvětlení a vzrostlých stromů,
  • pobyt na vodní hladině (např. na otevřeném člunu),
  • pobyt v otevřených vozidlech a na motorkách,
  • pobyt pod skalním převisem, ve vchodu do jeskyně apod.,
  • manipulace s jakýmikoliv vodivými předměty (například stativy).

Další řadu doporučení, včetně například toho, že byste si během bouřky neměli ani pouštět vodu z vodovodu nebo vystupovat z auta, se dočtete na webu ČHMÚ.

blesk_Josemaria_Toscano.jpg 

Blesk je strašně rychlý, jak mám stihnout stisknout spoušť?

Technicky vzato – nikdy to nestihnete. Z podstaty fyziologických omezení, která jsou vám jako člověku vlastní a navíc se sčítají s rychlostí vašeho fotoaparátu, nejste ani v nejmenším schopni vyfotit blesk tím stylem, že zmáčknete spoušť, jakmile jej uvidíte.

Za své tato snaha bere už proto, že rychlost reakce trénovaného a zcela bdělého člověka na vizuální podnět je minimálně 0,4 sekundy, přičemž doba trvání průměrného bouřkového blesku s několika rameny činí maximálně 0,3 sekundy. Blesk tedy zmizí rychleji, než stihnete stisknout spoušť a ve chvíli, kdy mechanika vašeho fotoaparátu marně snímá prázdnou oblohu, už výboj pouze doznívá na vaší sítnici.

Jestli to přece chcete zkusit, budete muset mít štěstí a fotit nahodile – v případě početného výskytu blesků se vám možná podaří nějaký vyfotit zcela naslepo.

Co mám dělat, pokud chci mít jistotu, že nějaký blesk vyfotím?

Pravděpodobnost zachycení blesku zvýšíte focením na dlouhý čas. Čím déle bude fotoaparát scénu exponovat, tím jistější je, že se po tuto dobu na obloze objeví blesk, nebo dokonce více blesků, které budou zaznamenány na vašem snímku.

blesk_Annettphoto.jpg 

Jakou mám použít techniku?

Z logiky věci vyplývá, že budete potřebovat jakýkoliv fotoaparát schopný fotit s dlouhým časem expozice (v některých případech označován jako tzv. bulb režim).

Vaším cílem bude pokrýt v jednom záběru co nejširší plochu oblohy, užijete tedy širokoúhlý objektiv.

Neméně důležité je potom použití stabilní podložky, aby fotografie nebyly vinou pohybu a dlouhého expozičního času rozmazány (ale pozor – rozhodně nepoužívejte stativ v otevřené krajině!) a vhod může přijít také dálková spoušť, anebo focení na dvouvteřinovou samospoušť.

blesk_Gregg_Williams.jpg 

Jaké mám nastavit hodnoty na fotoaparátu?

Ostření – přepněte do manuálu a zaostřete na nekonečno.

ISO – nastavte nejnižší možnou hodnotu (nejlépe ISO 100), aby fotografie nebyly zrnité. Zároveň si tím pomůžete udržet správnou expozici při dlouhém čase snímání.

Clona – je rozumné držet se zlaté střední cesty a clonu ponechat na hodnotě 8 až 11, kdy má většina objektivů vůbec nejostřejší kresbu. Přitom platí, že čím vyšší clonu nastavíte, tím delší čas expozice bude zapotřebí. Při focení ve dne můžete jít v nastavení clony k maximálním možným hodnotám.

Čas – foťte v režimu priority clony a výpočet času nechte na fotoaparátu. Doba expozice bude řádově v sekundách až desítkách sekund (podle toho, jestli fotíte ve dne, nebo v noci).

Formát souboru – pokud to váš fotoaparát umožní, foťte do RAWu. Budete pak mít možnost se snímkem dále pracovat s mnohem větší volností než s natvrdo exponovaným JPEGem.

blesk_Fesus_Robert.jpg  

Podle čeho mám komponovat?

Výskyt blesků na obloze je nahodilý a bude pouze dílem štěstí, pokud se vám v předem nastavené kompozici některý podaří zachytit například ve zlatém řezu. Tuto záležitost neovlivníte. Určitě však přijde vhod nastavit si již onu původní kompozici tak, aby byla zajímavá i bez samotných blesků. Ty potom, bez ohledu na to, kde a v jakém tvaru jejich ramena budou, dodají vašemu snímku onu pověstnou „třešničku na dortu“.

Tip: Monstróznost blesku obzvlášť vynikne, pokud v záběru ponecháte alespoň část horizontu. Blesk vyfocený pouze v ploše oblohy nemusí působit tak majestátně, jelikož pozorovatel v záběru nevnímá žádný pozemský objekt, který by mu podvědomě definoval měřítko scény.

Foťte, foťte, foťte…

Jakmile máte vše připraveno, pak už jen foťte jeden snímek za druhým. Při třicetivteřinové expozici se vám během několika málo minut podaří zachytit spoustu blesků v nejrůznějších kreacích.

A pokud se vám nějaký snímek obzvlášť podaří, nezapomeňte se s ním pochlubit v naší Galerii!

Určitě si přečtěte

Články odjinud