5
Fotogalerie

Flirty s filtry – využijete fotografické filtry

Fotografické filtry patří do výbavy čím dál většího počtu fotografů. Mnoho ze začínajících fotografů ale stále váhá, zda je potřebují, a když, na co vlastně slouží jednotlivé filtry.

Základní rozdělení fotografických filtrů je snadné. První typ jsou tzv. filtry cirkulární, tedy ty, které mají kruhový tvar a závit, díky kterému se připojí k objektivu před první čočku. Druhý typ filtrů je destičkový, který se k objektivu připojí za pomoci držáku.

Každý z těchto systémů má své výhody a nevýhody. Zatím co kruhové filtry můžete využívat jenom na objektivech se stejným průměrem, destičkové nasadíte téměř na každý objektiv. Některé filtry je snažší používat v kruhové formě (třeba polarizační) a některé v destičkové (graduální). Další dělení a kategorie jsou popsány v tomto článku na prvním typu filtrů – tedy na cirkulárních.

1) UV a Skylight filtry

Oba typy se dnes u digitálních fotoaparátů využívají spíše jako mechanická ochrana objektivů před prachem, vlhkostí a náhodným poškozením. Ve filmové fotografii ale mívají větší využití.

Jak už jejich název napovídá, UV slouží na redukci ultrafialových paprsků, které se dostávají na film (senzor), zatímco Skylight má jemný růžovo-fialový nádech, díky kterému se omezuje odraz modré oblohy ve stínech na fotografii. Při digitálních přístrojích s automatickým vyvažováním barevné teploty jsou ale tyto vlastnosti už zbytečné.

2) Polarizační filtr

Hlavní využití polarizačního filtru je odstranění odlesků slunce na nekovových objektech a zvýšení barevné saturace. Cirkulární polarizační filtr má v sobě zabudovaný otáčecí mechanizmus, který umožňuje nastavění filtru přesně dle vašich potřeb. Otáčení filtru způsobuje, že se odlesky objevují a zase mizí podle natočení filtru. Zároveň se zvyšuje barevná saturace fotografie a ztmavuje se obloha – vzniká tak lepší kontrast mezi oblohou a oblaky.

Nejvíce jsou efekty polarizačního filtru zjevné při fotografování ve určitém úhlu vůči slunci (ne se sluncem za, nebo před fotoaparátem.)

01.jpg02.jpg
Snímek vlevo vznikl bez použití polarizačního filtru, vpravo už ano (zdroj: digitalcameraworld.com)

3) Slabé ND filtry

ND (neutral density) filtry slouží na celkové ztmavení obrazu, nebo prodloužení expozice za jasných světelných podmínek. Stručně řečeno – jde o sluneční brýle pro váš objektiv.
Vysvětlení: Představte si situaci, kdy za jasného slunečního světla fotografujete portrét, u kterého chcete docílit nízké hloubky ostrosti. Měření expozice fotoaparátu nastaví nejrychlejší závěrku, nicméně portrét je pořád přepálený.

Řešením je nastavení menší clony, čím se ale zvětší hloubka ostrosti, nebo nasazení ND filtru. ND filtry jsou označovány čísly v rozpětí 2 až 1 000. Mezi slabé ND filtry se řadí ND2, ND4 a ND8. Jde tak o filtry, které vám umožní za jasných světelných podmínek a zachování hloubky ostrosti prodloužení expozičního času o 1–3 stopy.

4) Graduální ND a barevné filtry

Tyto filtry najdou využití zejména v krajinářské fotografii na ztmavení oblohy a zachování expozice ostatních částí fotografie. Barevné graduální filtry pak na kolorizaci části fotografie.
Použití destičkového graduálního filtru je zjevně jednodušší a přesnější – hlavně díky možnosti rychle nastavovat výšku horizontu dle fotografované scény.

gradual.jpg
Ukázka efektu destičkového graduálního ND filtru s měkkým přechodem (zdroj wikipedia.org)

5) Silné a variabilní ND filtry

Jde o filtry s větší nebo volitelnou silou ztmavování. Využívají se zejména pro dlouhé expozice za denního světla nebo fotografie s velmi nízkou hloubkou ostrosti. U silných filtrů (ND1000) se ale také vyskytují problémy: např. barevný posun fotografie, nebo nemožnost ostření s nasazeným filtrem z důvodu nízké hladiny světla pro zaostrovací senzor. U barevného posunu nápravy docílíte snadno – v postprocesu  si pohrajete s vyvážením bílé barvy.

03.jpg04.jpg
Vlevo scéna bez použití silného ND filtru, vpravo dlouhá expozice za použití ND filtru (zdroj: digitalcameraworld.com)

Článek vyšel v časopise Computer

Určitě si přečtěte

Články odjinud