FastStone Image Viewer: kdo ještě potřebuje ACDSee?

7. dubna 2005
TWEET SDÍLET
Pokud pátráte na internetu po zajímavých graficky zaměřených aplikacích, mnohdy se dočkáte nečekaných překvapení: na první pohled podnětným programům se ihned po instalaci a spuštění rozřesou kolena a naopak v koutě postávající prográmky bez bohatých příbuzných mile překvapí. FastStone Viewer je jeden z nich.

Pokud budete na internetu důsledně pátrat po manažerech a prohlížečích fotografií, možná vás z toho po chvíli rozbolí hlava. Módní softwarová kategorie rozhodně netrpí nedostatkem, takže pokud se rozhodnete pustit svoje ACDSee k šípku a změnit stáj, můžete opravdu hodně dlouho vybírat. Bohužel se často může stát, že přeberete, tedy že vám nainstalovaná aplikace příliš nepadne do oka a pod kurzor. Prohlížeče totiž nemají být jen jednoduchými nástroji na zobrazování fotografií, ve zdánlivě přímočarém zaměření by se měly skrývat i řádově desítky zajímavých nástrojů, které uživatelům pomohou zvládnout příval digitálních obrázků.

Na první pohled se FastStone Image Viewer 1.9 (instalace 2.4 MB) nijak nevymyká běžným prohlížečům. Hned na druhý pohled ale zjistíte, že jde o plnohodnotnou konkurenci komerčně šířeným nástrojům, velmi výkonný program bez slabých míst – navíc nabízený pro soukromé a výukové použití jako plnohodnotný freeware bez jakýchkoli vedlejších úmyslů či omezení. Komerční použití je placené, za 29 USD (jednorázový poplatek, budoucí upgrady zdarma) zájemce získá navíc program FastStone Photo Resizer, který však není prakticky ničím jiným než samostatnou derivací jedné z funkcí Image Vieweru.

Klepněte pro větší obrázek
Rozhraní programu je navrženo velmi dobře a podporuje skiny

Na Image Vieweru jsou nejzajímavější detaily a netradiční řešení běžně prováděných operací. Odhlédněme proto například od toho, že vygenerované náhledy se ukládají na disku a zobrazují velmi rychle, že jejich správa je také nadmíru jednoduchá a úderná. Zajímavější je například zpřístupnění ovládacích prvků v celooobrazovkovém náhledu na fotografii. Elegantní řešení spočívá v tom, kterého okraje obrazovky se dotknete kurzorem myši. Horní okraj rozbalí sekvenci náhledů aktuální složky ve formátu okének filmu, s možností vybrat jiný adresář, provádět základní editační zákroky (například otáčení) nebo měnit velikost náhledů. Pravý okraj nabízí výpis atributů obrázku, EXIF informací a možnost zadat fotografii vlastní komentář. Spodní okraj nabídne lištu sjednocující například ovládání zoomu, spouštění slideshow, přípravu obrázků na odeslání elektronickou poštou a další podobné nástroje. Konečně levý okraj je plně obsazen ukládáním a editačními nástroji (změna velikosti, crop, barevné úpravy, efekty, undo a redo). Jednotlivé panely zůstávají automaticky zobrazené po tu dobu, pokud na nich je umístěn kurzor, pokud s ním zamíříte mimo, okamžitě zmizí – žádné klikání není potřeba. Pokud je to potřeba, tak se dělí na více sekcí, které se dají skrývat.

Klepněte pro větší obrázek
Celoobrazovkový náhled a paleta nástrojů spojených s levým okrajem okna

Zajímavé je také zpracování zoomu, který lze používat i jako „lupu“ část obrázku se při přejíždění kurzorem zvětšuje na zvolenou velikost, dokonce tento nástroj funguje nejen v celoobrazovkovém režimu, ale také v náhledu v preview okně, dobře známém mezistupni mezi náhledy a plnými verzemi. Elegantní.

Klepněte pro větší obrázek
Jasně patrný čtverec zoomu

 

Program nabízí celou řadu nástrojů, které by neměly chybět manažeru obrázků, které ale zároveň nebývají běžně součástí mnoha konkurenčních programů. Nechybí proto například dávkové přejmenovávání a konverze formátů (pro převod jsou podporovány formáty BMP, JPEG, JPEG 2000, GIF, PNG a TIFF, prohlížeč zvládne ještě řadu dalších včetně PSD), slideshow s desítkami efektů a podbarvením libovolnou hudbou v MP3, komfortní možnost nastavení tapety nebo různé velikosti náhledů. Najdete tu ale i stahování fotek z digitálních fotoaparátů nebo překvapivě výkonný editor, který se nezastaví ani před aplikací grafických filtrů, libovolnými výběry a dalšími nadstandardními nástroji. I tady jsou k dispozici nečekaně zábavné detaily, například tlačítko Hold Down Preview, která zobrazí náhled prováděného efektu na celé fotografii v případě, že by vám dialogové okno s před / po rozdělením nestačilo. A chcete-li přesahy do jiných softwarových kategorií, pak je najdete v sekci vymazávání historie navštívených stránek a čištění cache Internet Exploreru...

Klepněte pro větší obrázek
Pracovní okno efektu nabízí jasně rozdělený náhled i rychlé testovací provedení efektu na obrázku

Podtrženou jedničku si autoři zaslouží za ukázkový obecný návrh rozhraní (podporuje i skiny, pár jich je přiloženo), trochu hůře to dopadlo s rozmístěním jednotlivých funkcí, takže to chvilku trvá než se zorientujete. Lehce matoucí je i ukládání provedených změn a mírně otravné to, že někdy tvrdošíjně ignoruje nastavení počtu sloupců náhledů. To jsou však drobnosti – celkový dojem z tohoto programu je nečekaně dobrý.

Na výše uvedené adrese je možné stáhnout i betu nejnovější verze 2.0.

Témata článku: Fotografický software, Fotoškola, Testy


6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

Helena Vyplelová
Fotografický software
Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s plnoformátovým snímačem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

Petr BřezinaJan Pánek
Full-frame
20 tipů pro lepší fotografování svateb

20 tipů pro lepší fotografování svateb

Ačkoli běžnému životu stále brání nejrůznější omezení související s koronavirovou epidemií, svatby a pohřby tu s námi budou stále.

Jan Pánek
FotografovéFotoškola
Affinity 2 už má všechny grafické nástroje v jednom balíku. Na rozdíl od Photoshopu je však pořád bez předplatného

Affinity 2 už má všechny grafické nástroje v jednom balíku. Na rozdíl od Photoshopu je však pořád bez předplatného

**Britský Serif vydal druhou generaci nástrojů rodiny Affinity. **Do portfolia přibyl Publisher pro iPad. **Nově si i koupíte všechny nástroje v jedné zvýhodněné licenci.

Petr Urban
Affinity PhotoFotografický software
7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

Pokukujete po analogovém přístroji, s nímž byste si mohli vyzkoušet fotografování na film? Nebo si chcete vytvořit malou analogovou sbírku? Snadno ovladatelné kinofilmové kompakty vám mohou otevřít cestu do hlubin analogové fotografie.

Helena Vyplelová
Technika
Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

​Foťáky v mobilu jsou sice díky využití umělé inteligence čím dál výkonnější, stále však nedokážou nahradit, zejména co do kvality snímku, klasický fotoaparát s velkým obrazovým snímačem.

Jan PánekHelena Vyplelová
Průvodce nákupem
10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

Filmy, ve kterých hraje důležitou roli fotografie či fotograf vznikají už dlouhá desetiletí. Existuje však více filmů, než jen legendární Zvětšenina, kamery natáčí dál a v hlavách filmařů se rodí nové neotřelé příběhy…

Petr Březina
Kultura