7
Fotogalerie

Eyelead Sensor Cleaning Kit – gelem za čistější snímače!

Dlouhá léta jsem prach na snímači neřešil. Často jsem fotil s nízkou clonou, a když byl prach přeci jen vidět, stačilo ho ofouknout balónkem nebo zamaskovat puntík na fotografii kliknutím v Photoshopu.

Pouze dvakrát za celých osm let častého focení jsem využil profesionální čištění a pamatuji si, že prach se vždy objevil stejně rychle, jako složenka za telefon. Nyní však často fotím virtuální prohlídky interiérů (Google Maps Business View).

Fotím vše s clonou F8 i více a Google ani zákazníci mi nečistotu na snímači neodpustí. Nechci si ani představit upravovat takovou nečistotu na 300–600 fotografiích, které běžně z jedné virtuální prohlídky zpracovávám. Hledal jsem proto způsob, jak neběhat s každým smítkem do servisního centra a taky ušetřit 1200 Kč za každou takovou návštěvu.

61UYgwL60XL._SX450_.jpgvcp1(1).jpg
Balení je kompaktní a díky kovovému pouzdru nemusíte míst strach z poškození

Z vnitřního přesvědčení jsem nechtěl žádné kapaliny ani postupy, které znamenají roztírání čehokoliv po krycím sklíčku snímače. Rozhodl jsem se proto vyzkoušet gelové tyčinky Eyelead Sensor Cleaning Kit SCK-1, jak zní jejich plný a docela výmluvný název. Následující řádky prosím berte jako osobní zkušenost fotografa, nikoliv jako návod nebo za všech okolností zaručený postup čištění. Autor tohoto textu zkrátka nenese zodpovědnost za poškození jakéhokoliv přístroje, pouze se chce podělit o zajímavou zkušenost.

Lepidlo na prach

Musel jsem nejprve překonat osobní nedůvěru k postupu, který znamená sice poměrně málo kontaktu se snímačem, zato kontaktu lepivého. Ano, ta „úžasná“ tyčinka lepí a tím lepivým se tiskne ke snímači. „Brrrrrr!” pomyslel jsem si poprvé. Ještě jsem pro jistotu přečetl manuál, jehož výčet bezpečnostních opatření působí trochu jako snaha odradit každého zájemce od používání. Výrobce například varuje před jakýmkoliv tělesným stykem s gelovou ploškou, nedoporučuje tyčinku používat v prašném prostředí (kde se nepráší, že?), ale také ji například nedoporučuje polykat.... No co, nakonec jsem sebral odvahu a tyčinku vyzkoušel.

41FBWOYhLGL.jpg41-H-iAEKBL.jpg

Malé balení v hliníkové krabičce obsahuje pouze samotnou tyčinku, 10 čistících papírků a návod. Princip je poměrně jednoduchý. Gelová tyčinka je dostatečně lepivá, aby na sebe nalepila po přitisknutí na plochu snímače nečistoty a současně nezanechává – údajně žádné – stopy použití. Přiložené lepící papírky jsou pak ještě mnohem lepivější než gelové, takže po úplně každém přitisknutí ke snímači je potřeba gelovou plošku přitisknout k lepivému čistícímu papírku a tím hned zase odlepit nečistoty z gelové plochy. Tím se také zabrání přepravě nečistot po snímači.

31v02p0KI4L.jpgpincle limpiador de sensor SCK-1.jpg
Gelové zakončení tyčinky má samostatné ochranné pouzdro

V praxi to funguje velmi dobře. Tedy nejprve je potřeba si uvědomit, že smítka jsou na snímači stranově obrácená oproti tomu, jak je vidíme na fotografii. Po odejmutí objektivu a sklopení zrcátka pak stačí jemně tyčinkou nalepit nečistoty. Gelová plocha je pro fullframový snímač poměrně malá, takže při větším znečištění je potřeba časté otírání o samolepící papírek. Rohy jsou poměrně problematické. Zelenomodrá ploška nemá pochopitelně žádnou hranu a tak jsou rohy hůře dostupné. Prakticky záleží na síle vtlačení gelu do rohu. Já raději tlačil málo a prach v úplném rohu neřešil.

Pozor na mastnotu!

Přitisknutí k lepícím papírkům je velmi pevné, takže odtrhnutí vyžaduje větší sílu a snadno se při tom spotřebuje více papírků, než jsem se naučil pracovat trochu úsporněji. Přitom je opravdu záhodno nedotýkat se zelenomodrého gelu ani samolepící plochy papírků rukama, aby se na snímač nemohla dostat mastnota z kůže, se kterou si tento materiál neporadí a dál by ji roznášel na snímači.

SCK 1 II.JPG

Snímač jsem vždy čistil opravdu jen tam, kde byla nečistota, není potřeba dělat „preventivně” celou plochu. Dotyk stačí poměrně jemný, gel opravdu lepí. Rozhodně není vhodné ani potřebné gelovou tyčinkou snímač jakkoliv stírat, stačí jemně přitisknout na snímač a poté tyčinku očistit o prázdné místo na samolepícím papírku. Ostatně ani výrobce nedoporučuje kontakt se snímačem delší než 5 sekund.

Tím, že je gelová ploška poměrně vysoká, dají se její boční plochy s opatrností také využít pro čištění jinak hůře přístupné matnice. Celý postup dobře ilustruje následující video:

Celkově jsem s tímto výrobkem až doposud spokojený. Prach a drobné částečky odstranil dobře. S mastnotou jsem ho (naštěstí) neměl možnost vyzkoušet. Za cenu jednoho odborného čištění si mohu provést minimálně deset čištění sám. Záleží, jak moc spotřebuji samolepící papírky, které se však dají do 200 Kč znovu dokoupit.

Také jsem měl hodně subjektivně po několika prvních použitích dojem, že prach najednou začal přibývat častěji. Jsem si však téměř jistý, že to byl pouze mentální stav urputného čističe, který se začal soustředit na každý flíček. Všeho s mírou…. Proto si občas ordinuji řízený nezájem o nečistoty – mohu vřele doporučit. A jak čistí snímač naši čtenáři? Používáte třeba vysavač nebo pokaždé míříte rovnou do servisu?

Výrobce: Eyelead Germany

Určitě si přečtěte

Články odjinud