Extrémně širokoúhlý objektiv 7Artisans 9 mm F5,6 potěší menšími rozměry a nižší hmotností

Extrémně širokoúhlý objektiv 7Artisans 9 mm F5,6 potěší menšími rozměry a nižší hmotností

Nový objektiv má velmi širokoúhlé ohnisko 9 mm s určením pro full frame bezzrcadlovky, po přepočtu se jedná o 132° úhel záběru. Objektivy s takto širokoúhlým ohniskem již bývají tzv. rybí oka, ale tento objektiv tak nemůžeme označit. Objektiv typu rybí oko je specifický 180° úhlem záběru a také výrazným zkreslením. 7Artisans 9 mm F5,6 se naopak snaží zkreslení maximálně potlačit.

Novinka patří k několika málo extrémně širokoúhlým objektivům pro full frame foťáky a zároveň bez výrazného zkreslení. Vnitřní konstrukce se skládá z 16 optických členů v 12 skupinách a clona má pět lamel. Kompatibilita je zaručena s bajonety Sony E, Nikon Z, Canon RF a L-mount.

7art.png

Objektiv je plně manuální, dokonce postrádá jakoukoli elektronickou komunikaci s bezzrcadlovkou, což může přinášet obtíže. Přítomný je tedy i clonový kroužek a samozřejmě ostřicí prstenec i se stupnicí pro odečtení hloubky ostrosti. Ostření s objektivem bude paradoxně jednoduché, protože kombinace takto širokoúhlého ohniska a relativně horší světelnosti znamená velkou hloubku ostrosti. Například při zaostření na hyperfokální vzdálenost 50 cm je hloubka ostrosti od 25 cm do nekonečna, reálně tak s objektivem téměř nebudete muset ostřit.

Horší světelnost znamená i menší rozměry a nižší hmotnost, konkrétně 463 gramů. Za zmínku stojí i krátká minimální zaostřovací vzdálenost 20 cm. Objektiv je v zahraničí dostupný za 479 amerických dolarů, česká cena by mohla být okolo 14 000 Kč.

Zdroj: Petapixel

Určitě si přečtěte

Články odjinud