Externí disky SanDisk G-DRIVE Armor ATD a G-DRIVE – odolná záloha na cesty

28. října 2021
TWEET SDÍLET

Plusy

 • odolné provedení
 • kapacita
 • přenosové rychlosti
 • napájení ntb z disku

Minusy

 • vyšší cena
 • absence hardwarového šifrování
 • nutnost formátování pro Windows
8/10
Hodnocení

Externí disky jsou stále široce využívaným řešením pro zálohování dat. Pro domácí použití, kdy disk prakticky nepřemisťujete a pouze měníte připojované zařízení, není až tak důležitá jeho odolnost. V případě častějšího používání na cestách je to ale jiné.

Ideální variantou je samozřejmě SSD disk v odolném provedení, takové na trhu najdeme ovšem jejich kapacita je zatím maximálně kolem 2 TB avšak jejich cena je stále velmi vysoká. SSS diskům zjednodušeně řečeno nevadí otřesy při transportu ani při používání, protože neobsahují mechanické součástky, jako klasické disky HDD.

Běžné HDD jsou na vibrace a pohyb při běhu poměrně náchylné, stačí nechtěné drcnutí do stolu a katastrofický scénář v podobě plotny poškrábané čtecí hlavou je na světě.

Vzhledem k mechanickým součástkám však nejsou otřesy dobré ani pro disky vypnuté. A právě proto se objevuje celá řada odolných disků, které mají odolné provedení obalu, chránícího samotný pevný disk.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Nedávnou s takovou řadou přišla na trh společnost SanDisk, která ji pojmenovala G-DRIVE a obsahuje několik různých modelů disků i diskových polí. Samotný výrobce tvrdí, že systém G-DRIVE používá celá řada videografů a filmových studií.

Neviditelná odolnost

Vyzkoušet jsme mohli hned dva disky, které spadají do této řady – menší 2,5" G-DRIVE Armor ATD s kapacitou 5TB a velký 3,5" G-DRIVE s kapacitou 12 TB. V obou případech je hned na první pohled vidět, že obal je opravdu robustní a odolný.

Disky jsou uloženy v pevném obalu z eloxovaného hliníku a plastovým panelem s konektory. Větší model má na spodní straně čtveřici gumových nožiček pro tlumení vibrací, na čelní straně mřížku pro odvod tepla.

Menší disk odolá pádu z výšky 1 m a tlaku 450 kg, což rozhodně není málo, ve zvládání nárazů pomáhá také silikonové pouzdro v podobě rámečku chránícího všechny hrany obalu na disk.

Konektorová výbava je čistě funkční – u menšího modelu najdete USB-C konektor, u většího disku pak vedle USB-C ještě napájecí konektor, kolébkový vypínač a slot Kensington Security Lock.

O tom, že je disk připojen, dává vědět 2,5" model malou diodou, u velkého 3,5" disku je na přední straně podsvícené písmeno G. U většího modelu bych ocenil i stojánek pro jeho provozování na výšku, podle reklamních fotografií by však  neměl být problém disky stohovat na sebe s ohledem na vibrace nebo vyšší teploty.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Připojení a rychlost

Připojení je možné přímo kabelem USB-C – USB-C anebo univerzálním USB-C – USB-A, osazené konektory jsou ve specifikaci USB 3.1, respektive 3.2. U většího disku je třeba ještě připojit síťový adaptér a pak zapnout, menší model se zapne automaticky při připojení k počítači.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Po připojení k Windows se disky bohužel nezobrazí a je třeba jít do Správce disků, odstranit již vytvořený svazek a následně vytvořit svazek nový i s přiřazením písmena jednotky – na tento postup jste však upozorněni pouze v rychlém návodu k malému disku. Pokud byste připojili disky k počítači Apple, zobrazí se v systému správně.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Zajímavou vychytávkou je možnost nabíjení notebooku (podporuje-li funkci Power Delivery) prostřednictvím USB-C rozhraní, ke kterému je disk připojen – to se samozřejmě týká pouze 3,5" modelu. Zajímavý je také postupný doběh rotujících ploten uvnitř disku, který se projevuje pomalým zastavením po odpojení od počítače.


SanDisk G-DRIVE Armor ATD (2,5“) 5 TB – 5 099 Kč

 • kapacita: 5 TB (dále 1 TB, 2 TB a 4 TB
 • rozhraní: USB 3.1 Gen. 1 s konektorem USB-C
 • balení: USB-C na USB-C kabel, USB-C na USB-A kabel
 • rozměry: 132 × 88 × 30 mm
 • hmotnost: 363 g /297 g (bez obalu)

SanDisk G-DRIVE (3,5“) 12 TB – 12 099 Kč

 • kapacita: 12 TB (dále 4 TB, 6 TB a 18 TB)
 • rozhraní: USB 3.2 Gen. 1 s konektorem USB-C
 • balení: USB-C na USB-C kabel, USB-C na USB-A kabel, napájecí kabel, napájecí adaptér
 • rozměry: 196 × 128 × 36 mm
 • hmotnost: 1 049 g

Přenosové rychlosti jsou zde velmi dobré a bez problémů při používání dosáhnete hodnot, které výrobce deklaruje. V případě malého Armor ATD je to 128/125 MB/s (čtení/zápis), u většího disku pak dosahují rychlosti 244/245 MB/s. Disky jsme testovali při různém zatížení a rychlost přenosu je stabilní.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Uvedených hodnot je možné dosáhnout, pokud disky budete provozovat v kompatibilním rychlém USB-C slotu, při použití klasického USB 2.0 s redukčním kabelem budete samozřejmě limitovaní maximální rychlostí slotu v počítači.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Ceny obou externích disků není nízká, je však třeba vzít v potaz, že ve srovnání s SSD disky nabízejí násobně vyšší kapacitu za mnohem nižší cenu. Navíc promyšlená konstrukce, která chrání disky před poškozením, přidá něco i jejich životnosti, přestože se jedná pouze o klasické HDD.

Témata článku: Technika, Příslušenství, SanDisk