Externí blesk pro zrcadlovku nemusí být drahý

14. července 2011
TWEET SDÍLET
Pokud se vám zdají originální blesky Canon či Nikon příliš drahé nebo jen chcete zkusit použití externího blesku bez investice do originální jednotky, můžete vyzkoušet záblesky Nissin.

Dostatek světla je základem dobré technické kvality fotografie. Každý fotograf se setkal se situací, kdy je světla nedostatek, nebo se situací, kdy by se hodilo přisvícení, například pro vyplnění stínů za jasného poledního slunce.

Řešením jsou zcela jistě záblesková světla, systémové blesky a jiné externí osvětlovací metody. Značkové blesky jsou pro mnoho začínajících fotografů nedostupné. Naštěstí jsou zde i výrobci jako Nissin, kteří dodávají na náš trh externí blesky funkcemi srovnatelné s těmi originálními.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Externí blesky Nissin Di622 a Di866
 

Vlajková loď druhé generace

Blesky Nissin nejsou na trhu žhavou novinkou, ovšem nedávno se objevila nová verze nejvyššího modelu Di866 – Mark II. Rozdílu oproti první verzi příliš není, tou hlavní je pravděpodobně kovová patice pro upevnění blesku k fotoaparátu. Zda-li se jedná o výhodu nebo ne je častým sporem v diskuzích na téma „raději zničit blesk, než vytrhnout polovinu hranolu z těla“. Společně s novou verzí Di866 jsme do testu dostali také menšího „brášku“, model Di622, také v druhé generaci. Krátké představení můžete shlédnout v našem videopreview.

Klepněte pro větší obrázek
  • 00:17 – Nissin Di622 Mark II
  • 01:47 – Nissin Di866 Mark II

 

Kompatibilita? Téměř dokonalá

Při testování jsem byl velmi mile překvapen úrovní kompatibility blesků s tělem DSLR. K testu jsem měl zapůjčeny varianty s paticí Canon, k fotografování jsem použil těla EOS 30D a EOS 7D. S oběma těly komunikoval blesk Di866 naprosto spolehlivě, poradil si jak s E-TTL, synchronizací na druhou lamelu, vysokorychlostní synchronizací, orientačním přepočtem dosahu záblesku nebo automatickým zoomem hlavy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Oba blesky mají plně automatické zoom hlavy, které jsou otočné i výklopné 
 

Velice zvědav jsem byl na režim Slave, který dle specifikací měl podporovat Master jednotku od Nissinu, tak třeba Canon 580EX II. Skutečnost se od papírových údajů opravdu nelíší, 580EX II neměl s řízením Di866 žádný problém. Podporovány jsou kanály, skupiny, i rozdělení výkonů mezi záblesky.

Další milé překvapení přinesl model Di622, který na první pohled vypadá, že umí jen odpálení středovým kontaktem. I tento blesk podporuje TTL s kompenzací ± 2 EV, pokročilé synchronizace, ale i Slave režim. Při navolení fialového režimu na blesku začne jednotka „naslouchat“ na prvním kanálu ve skupině A. Následně ji lze bez potíží odpálit patřičně nastaveným bleskem Canon či Nissin.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
TTL s kompenzací EV funguje na levnějším i dražším modelu spolehlivě
 

Abych jen nechválil, i blesky Nissin mají omezení. U obou modelů je to absence podpory ovládání přes menu fotoaparátu. Tělo EOS 7D sice „pochopilo“, že má nasazen externí blesk, ovšem při pokusu o změnu jakéhokoliv parametru došlo k návratu zpět do menu, bez jakéhokoliv efektu. Větším nedostatkem je též způsob upínaní k tělu, které je řešeno klasickým šroubováním.

Klepněte pro větší obrázek 
Di866 Mark II dostal do vínku sice kovovou upínací plochu, mechanismus zůstal však šroubovací
 

Cena je často rozhodující

Argument, který přiláká nejednoho fotografa právě k jednotce Nissin, je jeho cena. Nejvyšší model Di866 Mark II je k dostání přibližně za šest a půl tisíce korun, model Di622 Mark II lze pořídit v ceně čtyř tisíc korun. Jedná se tedy o přibližně poloviční ceny konkurenčních modelů výrobců Canon či Nikon, pro které se tyto blesky primárně dodávají. Třetí podporované bleskové sáňky jsou od Sony.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Velkou výhodou blesku Di866 Mark II je výměnitelný bateriový díl,
který dokáže ušetřit mnoho času při případně výměně baterií 

Cílová skupina

Může se zdát, že jsou Nissiny určeny hlavně pro ty, kteří nemají na značkové blesky, případně na drahé osvětlovací příslušenství. Ovšem využití levných blesků může být mnohem širší. Lze je vzít do exteriéru, kde se o napájení postarají čtyři tužkové baterie a hlavně i do míst, kde hrozí dálkově odpalovanému blesku úraz. Z dalších možností se nabízí například využití pro menší domácí ateliér, nebo pro stůl pro produktovou fotografií.

Technické specifikace

 Model:Di622 Mark IIDi866 Mark II
Kompatibilita: Canon EOS, Nikon (i-TTL) Canon EOS, Nikon (i-TTL), Sony
Směrné číslo (GN): 32 (ISO 100/35 mm)40 (ISO 100/35 mm) 
Korekce EV:±2 EV v krocích po 1/3±3 EV v krocích po 1/3
Vyzařovací úhly:Odpovídají ohniskovým vzdálenostem 24-105 mm (resp. 16 mm při použití rozptylné předsádky) (nastavují se automaticky v souladu s ohniskovou vzdáleností objektivu) 24–105 mm (18 mm při použití rozptylky), lze nastavit manuálně i automaticky 
Napájení:4 tužkové AA baterie (nabíjecí nebo alkalické)  
Výdrž baterií:200-1500 záblesků v závislosti na aktivním režimu  
Doba dobíjení:5 s při použití nových alkalických baterií 0,1–5,5 s (alkalické baterie, baterie NiMH) 
Záblesková expozice:Automatická, E-TTL/E-TTL II nebo i-TTL Plně automatické včetně E-TTL, E-TTL II (Canon), i-TTL/i-TTL-BL (Nikon), ADI/P-TTL (Sony) nebo manuální 
Blokování expozice:Ano 
Pomocné světlo AF:Efektivní dosah cca 0,7 m až 6 m Efektivní dosah cca 0,7 m až 10 m 
Barevná teplota záblesku:5 600 K 5 600 K 
Doba trvání záblesku:1/800 s (plný výkon)
1/800 s – 1/20 000 s
(řízený záblesk) 
Manuální zábleskový režim 1/300 s (plný výkon záblesku), režim TTL 1/300 s až 1/30000 s 
Bezdrátový zábleskový provoz:Ano, režimy Slave Digital a Slave Film Ano, režimy Slave i Master 
Rozměry:77 × 130 × 103 mm 134 × 74 × 110 mm 
Hmotnost:315 g 380 g 

Pozn.: Model Di866 Mark II má navíc USB konektor, X-sync kontakt, konektor pro vnější zdroj energie, barevné LCD s menu pro ovládání přístroje, možnost aktualizací firmware, stroboskopický zábleskový režim a uživatelsky nastavitelné funkce pro úsporu energie.

Testovací snímky

Na závěr jsem pořídil několik testovacích fotografií v pološeru na ulici. Fotografováno tělem EOS 30D, vyvážení bílé blesk, ISO 100, objektiv Canon EF 50 mm F1,8 Mark I, zoom hlavy nastaven automaticky dle ohniska objektivu. Expozice manuálně řízena časem 1/125 vteřiny, clona F5,6. Snímky byly pořízeny postupně na výkonech 1/1, 1/2 a 1/4. Poslední snímek byl vyfotografován s plným výkonem (1/1) na maximální zoom bleskových hlav.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Testovací snímky v pořadí s výkonem záblesků 1/1, 1/2, 1/4 a 1/1 s maximimálním zoomem hlavy
 

Témata článku: Technika, Blesky a světla


Chce zatopit iPadům. OnePlus Pad je tabletová prvotina značky a má rovnou ty nejvyšší ambice

Chce zatopit iPadům. OnePlus Pad je tabletová prvotina značky a má rovnou ty nejvyšší ambice

** OnePlus - to už nejsou jen telefony, ale nově i tablety ** OnePlus Pad je prvotinou s displejem, který má poměr stran 7:5 ** Výkon je velmi slušný, nechybí ani obří operační paměť či stylus

Martin Chroust
Android 13Tablety
To nejlepší z únorového Nintendo Direct: Legend of Zelda, hry pro Game Boy v NSO, návrat Metroid Prime a další

To nejlepší z únorového Nintendo Direct: Legend of Zelda, hry pro Game Boy v NSO, návrat Metroid Prime a další

Tenhle Direct byl poměrně výživný. Došlo na velké i malé hry a konečně si na Switchi můžeme zahrát i hry z kapesního Game Boye.

Martin Nahodil
OznámeníNintendo
Je tady první ukázka budoucí podoby systému. Android 14 zvýší bezpečnost, výdrž a zaměří se na detaily

Je tady první ukázka budoucí podoby systému. Android 14 zvýší bezpečnost, výdrž a zaměří se na detaily

** Máme únor a s ním i novou verzi systému Android ** Na finální Android 14 je ještě brzy, startuje se verzí pro vývojáře ** Konečné verze systému je v plánu na přelom července a srpna

Martin Chroust
Android 14Operační systémy
Zastrašování, přísné normy, náborové bonusy i nepřetržitá hrozba koronaviru. Taková je realita práce ve Foxconnu

Zastrašování, přísné normy, náborové bonusy i nepřetržitá hrozba koronaviru. Taková je realita práce ve Foxconnu

** Bývalý zaměstnancem Foxconnu odhalil, co se děje v továrně ** Pracovní podmínky jsou špatné, ale peníze za to stojí ** S náborovými bonusy a přesčasy rostou platy velmi vysoko

Martin Chroust
FoxconnČína
Tohle je Google zítřka. AI pronikne do vyhledávání, map a překladače

Tohle je Google zítřka. AI pronikne do vyhledávání, map a překladače

** Včera úřadoval Microsoft a ukázal světu nový Bing ** Dnes se umělou inteligencí chlubí Google v Paříži ** Očekávání byla velká, ale dočkali jsme se hlavně drobností

Jakub Čížek
AI ve vyhledávačíchGoogle
Realme a Coca-Cola spojí síly. Zájemci o „colový“ telefon si musí pospíšit, bude to limitka

Realme a Coca-Cola spojí síly. Zájemci o „colový“ telefon si musí pospíšit, bude to limitka

** Realme připravilo další atraktivní limitovanou edici ** Spolupráce s nejznámější nápojovou značkou Coca-Cola ** Vyrobí se pouze omezené množství „colových“ mobilů

Jan Láska
Limitovaná ediceStřední třída