Exkluzivně: digitálu Samsung NV3 chybí už jen telefon

Exkluzivně: digitálu Samsung NV3 chybí už jen telefon

Začátkem prázdnin jsme psali o nové řadě digitálních fotoaparátů Samsung. Nová modelová řada nese označení NV a jednoho zástupce – NV3 – se nám podařilo získat ještě před tím, než bude uvolněn do prodeje. Dnes vám tedy exkluzivně přinášíme první postřehy.

Podle výrobce je řada NV, neboli New Vision, určena uživatelům, kteří preferují jak funkčnost a vybavení na slušné úrovni, tak i stylový design. Nutno konstatovat, že tato kombinace se Samsungu podařila. Nově také Samsung zavedl  "modrý kroužek", který je poznávacím znamením celé modelové řady. Na každém ze tří digitálů modrý kroužek najdete.

Klepněte pro větší obrázek
Zmíněný modrý kroužek je dominantou přední části těla

 Klepněte pro větší obrázek
Na zadní stranu by se ještě nějaké tlačítko vešlo

NV3 je koncipován nejen jako digitální kompakt, ale také jako kapesní centrum zábavy. Malé tělo pojme digitální fotoaparát, mp3 přehrávač, multimediální přehrávač (ve volné chvíli můžete sledovat filmy), zastane také funkci diktafonu, videokamery a textového prohlížeče. Funkčně velice podobným modelem je Samsung Digimax i6, ze kterého NV3 vychází. Je to patrné nejen ve vybavení, ale také v ovládání toho miniaturního digitálu.


Ovládání zoomu je netradiční ve vertikálním směru

Klepněte pro větší obrázek
V rozích stereofonní reproduktory, uprostřed volič režimů, vpravo od něj spoušť

Druhou drobností, je pevné ouško pro uchycení poutka, takto skvěle designovaný model by si zasloužil otočné ouško, díky kterému by se poutko nekroutilo. Ačkoliv jsou to maličkosti, pro někoho až banality, jejich dotažení do konce by užívání fotoaparátu zpříjemnilo. i když Samsung sliboval u řady NV nový způsob ovládání – User Interface – u NV3 tomu tak není, zde zůstalo ovládání prakticky stejné jako u předchozích aparátů. Další dva fotoaparáty NV7 a NV10 jsou však na nový způsob ovládání připraveny, velice dobře je to vidět na rozmístění ovládacích prvků na jejich zadní straně (k vidění v prvním pohledu).

Klepněte pro větší obrázek
Na spodní straně je stativový závit a multifunkční konektor


Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jednou zleva a jednou zprava...

Aby bylo možné vychutnat si oblíbenou hudbu, je digitál vybaven nejen sluchátkovým výstupem, ale také dvěma stereofonními reproduktory, které jsou umístěny symetricky na horní straně těla. U i6 byl reproduktor pouze jeden. Displej však zůstal stejný, a to 2,5" s výborným rozlišením 230 000 obrazových bodů a krycím ocranným sklíčkem. Stejná je i funkce ASR (stabilizace obrazu), která je založená na principu sloučení dvou různě exponovaných snímků.


Sluchátkový výstup má slušivou krytku

Hudbu uloženou na paměťové kartě je možné použít jako podbarvení prezentace snímků, při poslechu je možné i fotografovat. NV3 umí natáčet video jak v klasickém VGA rozlišení, tak také v rozlišení 720 × 480 pixelů se snímkovací frekvencí 25 sn./s. Při záznamu je možné využít zoomu, rušivý zvuk při pohybu optiky je úspěšně minimalizován. Všechna data se ukládají na paměťovou kartu SD/MMC, pro zapomětlivé je k dispozici 16 MB vnitřní paměti. Podrobnou technickou specifikaci najdete zde.

Klepněte pro větší obrázek
Prostor pro akumulátor a paměťovou kartu uzavírají jedny dvířka

Pokud se někde s tímto malinkým komapktíkem objevíte, vězte, že bude cílem obdivu okolí. Koncept přístroje vše v jednom je na trhu digitálních fotoaparátů ojedinělý. Pomineme-li model Digimax i6, neexistuje aparát s podobnými funkcemi. Ačkoliv videozáznam, diktafon či zvukové poznámky jsou už běžnou součástí digitálů, málokterý umí přehrávat filmy a prohlížet texty. Nabízí se srovnání s mobilním telefonem, nejnovější modely zvládnou nejen fotografovat, ale přehrávat i mp3 soubory a nahrávat zvukové poznámky. Nejvybavenější fotomobily již mají fotoaparát s rozlišením přes 3Mpx, otázkou tedy je, co bude hudbou budoucnosti. Multimediální digitální subkompakty, nebo multimediální fotomobily, nebo si necháme implantovat čipy do těla....

Určitě si přečtěte

Články odjinud