Exkluzivně: digitálu Samsung NV3 chybí už jen telefon

1. září 2006
TWEET SDÍLET
Začátkem prázdnin jsme psali o nové řadě digitálních fotoaparátů Samsung. Nová modelová řada nese označení NV a jednoho zástupce – NV3 – se nám podařilo získat ještě před tím, než bude uvolněn do prodeje. Dnes vám tedy exkluzivně přinášíme první postřehy.

Podle výrobce je řada NV, neboli New Vision, určena uživatelům, kteří preferují jak funkčnost a vybavení na slušné úrovni, tak i stylový design. Nutno konstatovat, že tato kombinace se Samsungu podařila. Nově také Samsung zavedl  "modrý kroužek", který je poznávacím znamením celé modelové řady. Na každém ze tří digitálů modrý kroužek najdete.

Klepněte pro větší obrázek
Zmíněný modrý kroužek je dominantou přední části těla

U námi vypůjčeného modelu lemuje modrý kroužek zapouzdřený objektiv. Jelikož se jednalo o předprodukční vzorek fotoaparátu, nepřineseme vám dnes bohužel autentické fotografie, které NV3 produkuje. Co je však důležité, výsledné snímky byly i s tímto vzorkem na slušné úrovni. Lze tedy předpokládat, že modely určené pro prodej budou mít ještě o něco lepší obrazový výstup.

 Klepněte pro větší obrázek
Na zadní stranu by se ještě nějaké tlačítko vešlo

NV3 je koncipován nejen jako digitální kompakt, ale také jako kapesní centrum zábavy. Malé tělo pojme digitální fotoaparát, mp3 přehrávač, multimediální přehrávač (ve volné chvíli můžete sledovat filmy), zastane také funkci diktafonu, videokamery a textového prohlížeče. Funkčně velice podobným modelem je Samsung Digimax i6, ze kterého NV3 vychází. Je to patrné nejen ve vybavení, ale také v ovládání toho miniaturního digitálu.

Klepněte pro větší obrázek
Ovládání zoomu je netradiční ve vertikálním směru

Koncepce menu zůstala podobná jako u i6, nově přibylo kolečko pro rychlou volbu mezi jednotlivými funkcemi. Menu je kompletně v češtině, což v dnešní době, ačkoliv by se to mohlo zdát přirozené, není stále ještě samozřejmostí. K ovládání mám prakticky jen dvě výhrady, jednou je nastavení vyvážení bílé a citlivosti ISO, to by si jistě zasloužilo přímý přístup. Takto je potřeba stisknout na zadní stěně tlačítko a v sub-menu zvolit nastavení bílé a citlivosti, což je poměrně zdlouhavé.

Klepněte pro větší obrázek
V rozích stereofonní reproduktory, uprostřed volič režimů, vpravo od něj spoušť

Druhou drobností, je pevné ouško pro uchycení poutka, takto skvěle designovaný model by si zasloužil otočné ouško, díky kterému by se poutko nekroutilo. Ačkoliv jsou to maličkosti, pro někoho až banality, jejich dotažení do konce by užívání fotoaparátu zpříjemnilo. i když Samsung sliboval u řady NV nový způsob ovládání – User Interface – u NV3 tomu tak není, zde zůstalo ovládání prakticky stejné jako u předchozích aparátů. Další dva fotoaparáty NV7 a NV10 jsou však na nový způsob ovládání připraveny, velice dobře je to vidět na rozmístění ovládacích prvků na jejich zadní straně (k vidění v prvním pohledu).

Klepněte pro větší obrázek
Na spodní straně je stativový závit a multifunkční konektor

Pojďme se však podívat konkrétně na tento model. Rozlišení snímače je 7,2 Mpx, maximální rozlišení fotografií je tedy 3 072 × 2 305 pixelů. Zapouzdřený objektiv má trojnásobný optický zoom s rozsahem 38–114 mm (ekvivalent kinofilmu) a průměrnou světelnost F3,5-4,5.
Ačkoliv není světelnost objektivu nijak špičková, při fotografování v šeru neměl fotoaparát problémy s ostřením. Velice příjemným překvapením byl výkon blesku, technická specifikace udává dosah 3,4m (W) a 2,7m (T), tento rozsah blesk bez problémů zvládl, respektive překonal.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jednou zleva a jednou zprava...

Aby bylo možné vychutnat si oblíbenou hudbu, je digitál vybaven nejen sluchátkovým výstupem, ale také dvěma stereofonními reproduktory, které jsou umístěny symetricky na horní straně těla. U i6 byl reproduktor pouze jeden. Displej však zůstal stejný, a to 2,5" s výborným rozlišením 230 000 obrazových bodů a krycím ocranným sklíčkem. Stejná je i funkce ASR (stabilizace obrazu), která je založená na principu sloučení dvou různě exponovaných snímků.

Klepněte pro větší obrázek
Sluchátkový výstup má slušivou krytku

Hudbu uloženou na paměťové kartě je možné použít jako podbarvení prezentace snímků, při poslechu je možné i fotografovat. NV3 umí natáčet video jak v klasickém VGA rozlišení, tak také v rozlišení 720 × 480 pixelů se snímkovací frekvencí 25 sn./s. Při záznamu je možné využít zoomu, rušivý zvuk při pohybu optiky je úspěšně minimalizován. Všechna data se ukládají na paměťovou kartu SD/MMC, pro zapomětlivé je k dispozici 16 MB vnitřní paměti. Podrobnou technickou specifikaci najdete zde.

Klepněte pro větší obrázek
Prostor pro akumulátor a paměťovou kartu uzavírají jedny dvířka

Pokud se někde s tímto malinkým komapktíkem objevíte, vězte, že bude cílem obdivu okolí. Koncept přístroje vše v jednom je na trhu digitálních fotoaparátů ojedinělý. Pomineme-li model Digimax i6, neexistuje aparát s podobnými funkcemi. Ačkoliv videozáznam, diktafon či zvukové poznámky jsou už běžnou součástí digitálů, málokterý umí přehrávat filmy a prohlížet texty. Nabízí se srovnání s mobilním telefonem, nejnovější modely zvládnou nejen fotografovat, ale přehrávat i mp3 soubory a nahrávat zvukové poznámky. Nejvybavenější fotomobily již mají fotoaparát s rozlišením přes 3Mpx, otázkou tedy je, co bude hudbou budoucnosti. Multimediální digitální subkompakty, nebo multimediální fotomobily, nebo si necháme implantovat čipy do těla....

Témata článku: Technika, První pohled, Samsung


Nové průmyslové odvětví. Přednosti a strasti profesionálního 3D tisku

Nové průmyslové odvětví. Přednosti a strasti profesionálního 3D tisku

Domácí a profesionální 3D tisk staví na stejných základech, příležitosti, ale i problémy profi světa jsou však zcela odlišné a pro běžného uživatele často překvapující.

Jiří Kuruc
3D tisk
Je dobré vypít 50 litrů mléka? Zeptali jsme se nového chatbota od OpenAI, který teď hýbe internetem

Je dobré vypít 50 litrů mléka? Zeptali jsme se nového chatbota od OpenAI, který teď hýbe internetem

** OpenAI vypustilo do světa další umělou inteligenci ** Tentokrát je to upovídaný robot ChatGPT ** Podle některých je to ukázka budoucnosti vyhledávačů

Jakub Čížek
OpenAIUmělá inteligence
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

** Internet se roky bavil uměle rozčtverečkovanými místy v mapách ** Postupně jich ale ubývá, nebo se jedná o běžné chyby ** Výjimkou je Evropa. Tady čtverečkujeme až až

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony pod 10 tisíc

Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony pod 10 tisíc

** Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty ** Vlajkové modely jsou skoro jistota, dobře fotí ale i levnější přístroje ** Po kterých fotomobilech byste měli aktuálně sáhnout?

Jan Pánek
Fotomobily
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Nvidia jde za hranice možností. Technologické pozadí kouzel skrytých za zkratkou DLSS 3.0

Nvidia jde za hranice možností. Technologické pozadí kouzel skrytých za zkratkou DLSS 3.0

S novou generací GeForce představila Nvidia další evoluci DLSS pro zvyšování výkonu. Umělá inteligence se naučila generovat rovnou celé snímky.

Adam Vágner
Nvidia
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět