Exilim EX-Z40: Rychlá elegance z dílny Casia

6. října 2004
TWEET SDÍLET
Exilim EX-Z40: Rychlá elegance z dílny Casia
Miniaturizace je nedílným rysem světa digitálních fotoaparátů a společnost Casio to jasně prezentuje v modelové řadě Exilim. Pokud přeskočíme nejmenší řadu Exilim Card, dostáváme se ke stylové řadě Exilim Zoom. Jak napovídá název, fotoaparát nabízí optický zoom, v tomto případě trojnásobný a nahrazuje svého předchůdce EX-Z4. Nutno dodat, že již před Photokinou představilo Casio další modely řady EX-Z, a to EX-Z50 a 55. Exilim EX-Z40 je však stále v nabídce.

Celkově lze obrazovou kvalitu hodnotit jako průměrnou, i když ve své kategorii - kdy se předpokládá realizace snímků maximálně 10 × 15 cm - je obraz uspokojivý. Námi testovaný kus bohužel trpěl nepřesně vycentrovaným objektivem, takže obraz není stejnoměrně ostrý v celé ploše záběru. To ostatně můžete sami posoudit na snímcích testovacích obrazců. Podle charakterů ostrých partií je však zřejmé, že nebýt této vady na našem testovacím vzorku by Casio Exilim Z40 kreslilo výborně. Jak se zdá, "skládací" objektiv typu Sliding Lens je velmi náročný na výrobu.

Automatickou expozici fotoaparát zvládal bez problémů, občas došlo k nepřesnému vyvážení bílé. Neveselým neduhem je výskyt šumu při vyšších hodnotách citlivosti, zvláště u tmavších scén. Při citlivosti 50 nebo 100 je velikost šumu minimální, ale při hodnotách 200 nebo 400 dochází k výraznému zhoršení kvality snímku. Jak jsem se již zmínil dříve, startovací rychlost fotoaparátu je výborná a je tak ideální pro rychlé použití zvláště v překvapivých momentech. Co značně brzdí provozní výkon je pomalejší zápis na paměťovou kartu.

Klepněte pro větší obrázek Testovací obrazec - nejširší ohnisko
nejvyšší rozlišení       
   
Klepněte pro větší obrázek Testovací obrazec – nejdelší ohnisko
nejvyšší rozlišení  
Klepněte pro větší obrázek Standardní scéna
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení 
Klepněte pro větší obrázek Exaktní makro
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení
Klepněte pro větší obrázek  

Naměřili jsme

první snímek 2,68 s
snímek bez namáčknutí 0,48 s 
snímek s namáčknutím 0,05 s
ukládání-připravenost k dalšímu snímku 1,90 s
rychlost sériového snímání -
max. počet snímků v sérii  -

Měřeno paměťovou kartou Lexar SD 16×, 128 MB ve formátu JPEG s nejnižší kompresí.
Redakce DIGI používá pamové karty Lexar. Zapůjčil MEDIASTORE

Témata článku: Testy, Casio

Určitě si přečtěte

Fujifilm X-T30: Výkon ve stylovém kompaktním těle [test]

Fujifilm X-T30: Výkon ve stylovém kompaktním těle [test]

V dnešním testu se zaměříme na třetí generaci pokročilých APS-C bezzrcadlovek Fujifilmu. Model X-T30 sdílí podstatné vlastnosti s vlajkovou lodí systému Fujifilmem X-T3. Co vše fotoaparát zvládne a k čemu se hodí?

11 Helena Vyplelová

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Aktuální novinka z dílny Nikonu je nástupcem modelu P900 a pyšní se přímo obřím rozsahem optického zoomu. Že bychom stáli opět na pokraji války, jejímž motem bude kdo z nás má větší objektiv?

28 Petr Březina