Exilim EX-Z40: Rychlá elegance z dílny Casia

6. října 2004
TWEET SDÍLET
Exilim EX-Z40: Rychlá elegance z dílny Casia
Miniaturizace je nedílným rysem světa digitálních fotoaparátů a společnost Casio to jasně prezentuje v modelové řadě Exilim. Pokud přeskočíme nejmenší řadu Exilim Card, dostáváme se ke stylové řadě Exilim Zoom. Jak napovídá název, fotoaparát nabízí optický zoom, v tomto případě trojnásobný a nahrazuje svého předchůdce EX-Z4. Nutno dodat, že již před Photokinou představilo Casio další modely řady EX-Z, a to EX-Z50 a 55. Exilim EX-Z40 je však stále v nabídce.

Citlivost je možné volit z hodnot 50, 100, 200 a 400 ISO. Automatika je samozřejmě také mezi volbami. Snímky jsou ukládány ve formátu JPEG s podporou EXIF 2.2 na paměťovou kartu typu SD/MMC nebo do interní paměti o velikosti 10 MB.

Přistroj startuje pod dvě sekundy, práce transfokátoru je svižná, i když ne příliš jemná – šest kroků zoomu. Zpoždění spouště s namáčknutím je velmi krátké (cca 0,01 s). Pouze v ukládání snímků by se dal zlepšit výkon, ale stále nevybočuje z průměru. Dodávaná baterie exceluje výdrží, která je schopná fungovat při pořízení více než 300 snímků s použitím displeje. Součástí balení je také dokovací kolébka, která slouží k dobíjení a spojení s počítačem přes USB.

Příjemným překvapením jsou funkce, které se u této kategorie standardně nevyskytují. Patří sem reálný histogram, manuální ostření nebo manuální nastavení bílé. Podpora formátu snímků 3:2 jistě ušetří hodně starostí s nežádoucím ořezem vašich výtvorů ve fotolabu.  

U fotoaparátu zcela chybí manuální nebo poloautomatické nastavení expozice (např. priorita clony), ale u této koncepce je to pochopitelné, resp. obvyklé. Částečnou kreativitu nabízí přístroj uživateli v dostatečném množství přednastavených programů, kterých je celkem 21. Zajímavou variantou pro větší volnost při fotografování je možnost uložení pořízeného snímku jako další Best-Shot režim, jak Casio nazývá motivové programy. Fotoaparát si pamatuje nastavení korekce expozice, citlivosti, nastavení blesku nebo režim ostření. 

 

Témata článku: Testy, Casio

Určitě si přečtěte

Fotograf požádal teenagery, aby upravili své selfie pro sociální sítě. Výsledek je alarmující!

Fotograf požádal teenagery, aby upravili své selfie pro sociální sítě. Výsledek je alarmující!

Když publikujete selfie snímky na sociální sítě, kolik jim věnujete času na úpravy? A jak moc změníte svou podobu?

52 Adam Kos

Vybrali jsme nejlepší mobily pro fotografování a natáčení videa

Vybrali jsme nejlepší mobily pro fotografování a natáčení videa

Proč s sebou nosit mobil a digitál, když můžete mít vše v jednom, navíc i s velmi slušnou videokamerou. Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty. Po kterých byste měli sáhnout?

38 Petr Březina

9 jednoduchých fotografických triků, na doma i ven

9 jednoduchých fotografických triků, na doma i ven

Ani během pošmourných zimních dní nemusejí fotografové zahálet. Tradiční, osvědčené fotografické postupy si mohou zpestřit několika zajímavými experimenty, aniž by bylo nutné investovat do drahého studiového vybavení…

5 Helena Vyplelová