Exilim EX-Z40: Rychlá elegance z dílny Casia

Exilim EX-Z40: Rychlá elegance z dílny Casia

Miniaturizace je nedílným rysem světa digitálních fotoaparátů a společnost Casio to jasně prezentuje v modelové řadě Exilim. Pokud přeskočíme nejmenší řadu Exilim Card, dostáváme se ke stylové řadě Exilim Zoom. Jak napovídá název, fotoaparát nabízí optický zoom, v tomto případě trojnásobný a nahrazuje svého předchůdce EX-Z4. Nutno dodat, že již před Photokinou představilo Casio další modely řady EX-Z, a to EX-Z50 a 55. Exilim EX-Z40 je však stále v nabídce.

Přístroj nabízí rozlišení 4 miliony pixelů s rozlišením 2304×1728 pixelů. Optický zoom je v rozsahu 35-105mm (5,8-17,4 mm) a k tomu je ještě k dispozici čtyřnásobný digitální zoom. Interní paměť 10MB zrychluje práci, přitom přístroj nepodporuje sériové snímání. S miniaturními rozměry kontrastuje opravdu rozměrný displej, žel neuškodilo by větší rozlišení.

Fotoaparát Casio Exilim EX-Z40 na první pohled upoutá svými miniaturními rozměry (87 × 57 × 23 mm) a tomu odpovídá i hmotnost (129 g bez akumulátoru a paměťové karty). První dojmy z držení tohoto přístroje jsou pozitivní – máte pocit kvalitně odvedené dílenské práce. To umocňuje celokovový plášť a příjemná povrchová úprava. Konstrukčně je aparát tvarován do téměř hladkého kvádru o tloušťce něco málo přes dva centimetry. Na horní užší straně se pouze nachází spoušť a vedle ní tlačítko hlavního vypínače. Žádné ovládací kolečko zde nehledejte, to by se sem opravdu nevešlo, ale přesto přístroj není ochuzen o kreativní režimy. O to se stará šikovně řešené menu.

Zadní strana je ze dvou třetin obsazena dvoupalcovým LCD displejem. Jeho kladem je velikost, a částečně tak zastupuje malé pokrytí fotografované scény optickým hledáčkem. Ostatně koncepce přístroje není určena pro klasické focení přes hledáček, ale s patřičným odstupem od displeje. Na druhou stranu displej nevyniká extra velkým rozlišením (pouze 85 tisíc bodů). Pro rychlou práci máme k dispozici dvě tlačítka pro základní režimy, první slouží ke spuštění režimu prohlížení a druhé přepíná do režimu focení. Jednomu kurzorovému tlačítku můžete přiřadit uživatelskou funkci. Z ergonomického hlediska není potřeba nic vytýkat, množství ovládacích prvků odpovídá pohodlnému a praktickému ovládání.

 

Pokračování 2 / 5

Funkce, vybavení

Citlivost je možné volit z hodnot 50, 100, 200 a 400 ISO. Automatika je samozřejmě také mezi volbami. Snímky jsou ukládány ve formátu JPEG s podporou EXIF 2.2 na paměťovou kartu typu SD/MMC nebo do interní paměti o velikosti 10 MB.

Přistroj startuje pod dvě sekundy, práce transfokátoru je svižná, i když ne příliš jemná – šest kroků zoomu. Zpoždění spouště s namáčknutím je velmi krátké (cca 0,01 s). Pouze v ukládání snímků by se dal zlepšit výkon, ale stále nevybočuje z průměru. Dodávaná baterie exceluje výdrží, která je schopná fungovat při pořízení více než 300 snímků s použitím displeje. Součástí balení je také dokovací kolébka, která slouží k dobíjení a spojení s počítačem přes USB.

Příjemným překvapením jsou funkce, které se u této kategorie standardně nevyskytují. Patří sem reálný histogram, manuální ostření nebo manuální nastavení bílé. Podpora formátu snímků 3:2 jistě ušetří hodně starostí s nežádoucím ořezem vašich výtvorů ve fotolabu.  

U fotoaparátu zcela chybí manuální nebo poloautomatické nastavení expozice (např. priorita clony), ale u této koncepce je to pochopitelné, resp. obvyklé. Částečnou kreativitu nabízí přístroj uživateli v dostatečném množství přednastavených programů, kterých je celkem 21. Zajímavou variantou pro větší volnost při fotografování je možnost uložení pořízeného snímku jako další Best-Shot režim, jak Casio nazývá motivové programy. Fotoaparát si pamatuje nastavení korekce expozice, citlivosti, nastavení blesku nebo režim ostření. 

 

Pokračování 3 / 5

Obrazová kvalita, testy

Celkově lze obrazovou kvalitu hodnotit jako průměrnou, i když ve své kategorii - kdy se předpokládá realizace snímků maximálně 10 × 15 cm - je obraz uspokojivý. Námi testovaný kus bohužel trpěl nepřesně vycentrovaným objektivem, takže obraz není stejnoměrně ostrý v celé ploše záběru. To ostatně můžete sami posoudit na snímcích testovacích obrazců. Podle charakterů ostrých partií je však zřejmé, že nebýt této vady na našem testovacím vzorku by Casio Exilim Z40 kreslilo výborně. Jak se zdá, "skládací" objektiv typu Sliding Lens je velmi náročný na výrobu.

Automatickou expozici fotoaparát zvládal bez problémů, občas došlo k nepřesnému vyvážení bílé. Neveselým neduhem je výskyt šumu při vyšších hodnotách citlivosti, zvláště u tmavších scén. Při citlivosti 50 nebo 100 je velikost šumu minimální, ale při hodnotách 200 nebo 400 dochází k výraznému zhoršení kvality snímku. Jak jsem se již zmínil dříve, startovací rychlost fotoaparátu je výborná a je tak ideální pro rychlé použití zvláště v překvapivých momentech. Co značně brzdí provozní výkon je pomalejší zápis na paměťovou kartu.

Testovací obrazec - nejširší ohnisko
nejvyšší rozlišení       
   
Testovací obrazec – nejdelší ohnisko
nejvyšší rozlišení  
Standardní scéna
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení 
Exaktní makro
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení
 

Naměřili jsme

první snímek 2,68 s
snímek bez namáčknutí 0,48 s 
snímek s namáčknutím 0,05 s
ukládání-připravenost k dalšímu snímku 1,90 s
rychlost sériového snímání -
max. počet snímků v sérii  -

Měřeno paměťovou kartou Lexar SD 16×, 128 MB ve formátu JPEG s nejnižší kompresí.
Redakce DIGI používá pamové karty Lexar. Zapůjčil MEDIASTORE

Pokračování 4 / 5

Demosnímky

Zoom – nejkratší ohnisko
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení      
Zoom – nejdelší ohnisko
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení 
Pleťové odstíny – denní světlo
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení
Pleťové odstíny s bleskem
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení 

Pleťové odstíny – denní světlo + blesk
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení

 

Makro reálné
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení
Dobrá kresba bílých mraků, ale v tmavé části je už znatelný náběh šumu
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení
Dobrá práce multisegmentového měření, přesto jsou na pravé straně přepálené jasy
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení
Dobré světelné podmínky, dobrá kresba, nulový šum
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení
Makro ostřené manuálně z 6 cm, automatika nezaostřila
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení

Pokračování 5 / 5

Celkové hodnocení

Závěrem lze hodnotit přístroj pozitivně, jak z hlediska konstrukčního provedení, tak vlastní funkce fotoaparátu. Máme tu elegantní záznamník s dostatečným rozlišením, velkým rychlostním výkonem a funkcemi odpovídajícími vyšší kategorii jiných strojů. K dokonalosti jak použít tento klenot jako osobní deník přispívá ukládání snímků do struktury denního kalendáře, funkce diktafonu nebo možnost vytvoření zvukového komentáře k fotografiím.

Multimediální možnosti rozšiřuje funkce videokamery s audio stopou a s délkou záznamu závisející pouze na co se cítí vaše paměťová karta. Snímky si můžete prohlížet pomocí vestavěného kalendáře, jasně tak vidíte, co jste který den zachytili. Na závěr si z nich můžete vytvořit webovou stránku pomocí několika předdefinovaných vzorů. 


 plusy

 minusy

provozní rychlost

nepřesný optický hledáček

velký displej

malé rozlišení displeje

reálný histogram

šum při vyšších citlivostech


Zdroj: Fast, Říčany u Prahy
Kontakt: 323 204 111, www.fast-casio.cz
Cena: 13 999 Kč vč. DPH


 

Určitě si přečtěte

Články odjinud