Eva Francová: S Photoshopem jako se štětcem

21. února 2009
TWEET SDÍLET
Rozhovor o rodném kraji umělce, fotografiích vznikajících z představ a snů i tvůrčím vytržení.

Trvalo mi delší dobu než jsem Eviným fotografiím přišel na chuť. Prodíral jsem se deformacemi, kolážemi a texturami a postupně jsem objevoval nejen krásu fotografií, ale i Evinu fotografickou duši. Je tajemná, romantická i pochmurná.

Myšlenka a krása Eviných fotografií se divákovi nezjeví na první pohled. Nečekejte dokonalou technickou kvalitu, protože o ni vůbec nejde. Obrazy jsou nejasné jako ze snu, plného náznaků a skrytých významů. Klíčem k fotografiím je pochopení autorčina světa. Pokud mu porozumíte, může se vám stát, že si Eviny fotografie zamilujete a budou pro vás zdrojem radosti i inspirace.

Klepněte pro větší obrázek 
Eva Francová

Evo, umění tě provází už dlouhou dobu. Začínala jsi jako kamenosochařka. Jaká byla tvoje cesta k fotografování? Začala jsi, jako většina z nás, u krajinek a kytiček nebo jsi rovnou k Tvorbě?

Kamenická profese mě naučila základům řemesla – kreslení a modelování. Naučila mě taky milovat kámen a sochy, které velmi ráda fotím a snažím se pomocí fotky převyprávět jejich příběh.

Klasická fotografie mě nikdy nelákala a díky vzniku digitální fotografie a možnostem softwarových úprav se mi naskytla jen další z možností sebevyjádření. Přistupuji k fotografii jako k obrazu, používám ji jako plátno, papír, hlínu nebo kámen a software jako tužku, štětec, dláto nebo špachtli. Omezující hranicí je pro mě jen míra mé šikovnosti a tvůrčí invence. Pokud umím používat štětec, neznamená to automaticky, že s ním dokážu také vytvořit něco krásného. To samé platí pro Photoshop.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
The End | Hračky pro tebe | Abstraktní léto

Fotografa ovlivňuje kulturní dědictví regionu a krajina, kde vyrůstal. Co v tobě zanechalo Podkrkonoší, baroko a stavby z pískovce? Mám pocit, že kdyby Matyáš Bernard Braun dostal fotoaparát a nebyl svázán barokem, fotí podobně jako ty…

Podkrkonoší je prazvláštní, tajuplný kraj. Novopacko, to je domov blouznivců našich hor, spiritistů. Zdejší mlhavá údolí, stráně s pokroucenými švestkami, kopcovité divoké lesy a ponuré rozbité domy schované kus od silnice, to všechno člověka prostoupí, naplní, a už nikdy nezapomene. Je to melancholická láska.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  
Byšička | Kozy | Co pro mě znamená zima

Baroko a s ním i Matyáš Bernard Braun je monumentální, hmotný a hřmotný, skoro zlověstný, patetický. Patos v umění a architektuře je mi blízký, člověka musí zasáhnout, zranit jeho srdce.

Co ráda fotíš? Pokud vím, máš docela široký záběr: „zapomenuté krajiny, opuštěná obydlí, pitoreskní stavby, ale také upravované nebo civilní portréty.

Fotím architekturu, sochy, zapomenutá místa, hřbitovy. Možná to souvisí s melancholickou stránkou mé povahy. Také portréty jsou mou vášní, přitahují mě odjakživa lidské tváře, to, co z nich lze vyčíst. Ne každá tvář ale stojí za zachycení, prázdné oči mě nezajímají.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Dominika | Hynek | Sonny
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Léto s kocourem| Milan

Tvoje tvorba, i když je na internetových galerií vysoce hodnocená, stojí mimo hlavní proud. Lidé si často neví rady co k fotografii napsat, protože ji nelze hodnotit podle obecných pravidel o technické kvalitě. Je nějaký komentář, který ti utkvěl v hlavě?

Máš pravdu, fotografové občas moje fotky odsuzují, protože já jsem mizerný fotograf. Považuji se za výtvarníka. Fotografie jsou pro mě často jen polotovarem, software používám jako štětec, je pro mě nástrojem. Zajímá mě pouze výsledný dojem. Prostředky k jeho dosažení mě nezajímají a ani  ostatních fotografů se na ně neptám.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Čert | Hallucination | Trumpeťák

Na žádné konkrétní komentáře si bohužel nevzpomínám. Mám pokaždé radost, když má někdo z fotky stejný dojem jako já a pocity, jaké jsem zamýšlela. Také mě moc potěší, když mi někdo napíše, že má moje fotky rád, to je ohromné. Některé komentáře byly bohužel i zlé.

Tvoje fotografie často nesou emoční náboj umocněný úpravami. Skoro nikdy si nevystačíš s originální fotkou. Ráda deformuješ, rozostřuješ a doplňuješ struktury. Jak tvoje fotografie vznikají? Máš jasnou představu o výsledku už když mačkáš spoušť nebo si vybereš nějakou fotografii a potom, podobně jako kuchař, vybíráš v Photoshopu ingredience a dochucuješ tak, aby vznikla delikatesa?

Fotky vznikají dvěma způsoby. Buď je tvořím s nějakým záměrem. Nápad, náladu nebo myšlenku mám už v hlavě. To se potom většinou probírám starými fotkami a hledám tu, kterou k tomu účelu mohu použít a pokud ji nemám, musím ji vyfotit. Druhým způsobem vznikají portréty, krajiny, fotky architektury a zajímavých míst. Vyfotím, co mě zaujalo, a potom vybírám fotky, které by nejlépe vystihly můj dojem z toho místa nebo člověka. Je nutné, aby fotka mluvila. Ta správná mi dá vědět, co potřebuje, co s ní mám dělat. Když se daří, nacházím se doslova v tvůrčím vytržení, je to téměř extatický stav.

Takto vzniklé věci jsou pro mě nejcennější.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V mém nebi musí být kočky | Tuláček | Sítina

Velice se mi líbí tvoje fotografie z evropských velkoměst. Vůbec nejsou podobné stylu fotografa-turisty, ale místního umělce, který město dobře zná a ví, kam a kdy vyrazit pro nejlepší záběry.

S manželem navštěvujeme evropská velkoměsta většinou mimo sezónu a pouze na několik málo dní. Snažíme se vyhýbat turisticky exponovaným místům a objevujeme ducha města. Já jsem si nejvíce ze všech měst zamilovala Řím a budu se tam vracet, dokud to půjde. Řím je vskutku „Věčné město“ a nemá konkurenta.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Řím snový | Der Platz | Řím ponurý

S manželem máte grafické studio. Spolupracujete spolu jako autoři a zákazníkům nabízíte tvoje díla nebo produkce studia jde mimo tvoji tvorbu?

Manžel je velmi tvůrčí a šikovný grafik a občas použije některou z mých fotografií.

Klepněte pro větší obrázek
Klaun 

Co si myslíš o virtuálním světě fotografických galerií? V čem vidíš jeho klady a v čem jeho zápory?

Nebýt virtuálních fotogalerií, často velmi inspirativních děl a poučných komentářů, moje fotky by zůstaly v kategorii dovolenkových snímků. Zápory? Agresivita vyplývající z anonymity a také tuny balastu.

A co skutečné setkávání fotografů? Občas pořádáš foto-akce pro své přátele. V čem jsou lidé na internetu a ve skutečnosti jiní?

Mám moc ráda setkávání fotografů. Vždy je spojené s poznáváním zajímavých míst. Jsme v té chvíli spíš turisté než fotografové. Fotografování je při těchto příležitostech druhořadé. Prostě si užíváme vzájemně svou společnost.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Protisvětlo | Řezbář | Špunťas a Bára

Lidé jsou pořád stejní, na internetu i ve skutečnosti. Akorát je ve skutečnosti máš rychleji přečtené.

Jaký je tvůj fotografický sen?

Nemám sen něco konkrétního vyfotit nebo vytvořit. Tvorba a nejen ta fotografická pro mě představuje hledání i nalézání odpovědí. Často je pro mě proces tvorby prožívání skutečného štěstí, což jistě může potvrdit každý, kdo v životě něco vytvořil. Přeji si, aby moje fotografie byly pravdivé, upřímné a nikdy nezklouzly do pouhé líbivosti ve snaze uspokojit diváka – to je časté dilema každého, kdo jde se svou kůží na trh.

Fotografie Evy Francové můžete spatřit:

Na jejích osobních stránkách 3mosquitos.cz,
a na internetových galeriích humanart.cz, e-umeni.cz, fotoaparat.cz a photopost.cz.

Témata článku: Kultura, Fotografický software, Rozhovory


Neskočte prodejcům na špek. Jak se nenachytat na falešné slevy při výprodejích Black Friday

Neskočte prodejcům na špek. Jak se nenachytat na falešné slevy při výprodejích Black Friday

tisková zprávaJan Láska
Ochrana spotřebiteleBlack FridaySlevy
Konec těžby etherea znamená, že nevyděláte ani na těžbě jiných kryptoměn. I tady se čeká na růst

Konec těžby etherea znamená, že nevyděláte ani na těžbě jiných kryptoměn. I tady se čeká na růst

Kryptoměna ethereum se přestala těžit na grafických kartách, což má výrazné důsledky nejen pro celé těžařské odvětví, ale i pro dostupnost a ceny grafických karet.

Jan Pánek
EthereumKryptoměny
Databáze 487 milionů telefonních čísel z WhatsAppu je na prodej. Mezi nimi je i přes milion čísel z Česka

Databáze 487 milionů telefonních čísel z WhatsAppu je na prodej. Mezi nimi je i přes milion čísel z Česka

** Na hackerských fórech se prodává balík 487 milionů telefonních čísel ** Jedná se o aktivní uživatele komunikátoru WhatsApp ** V balíku je i 1,3 milionu čísel s předvolbou +420...

Martin Chroust
ÚnikSoukromíWhatsApp
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Vybrali jsme 20 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Ty nejlevnější začínají už na tisícovce

Vybrali jsme 20 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Ty nejlevnější začínají už na tisícovce

** Chytré hodiny a náramky jsou specifická kategorie, vybírají se jinak než mobily ** Co model, to charakter, unikátní mix vlastností, parametrů a funkcí ** Na výběr jsou náramky, sporttestery a komplexní chytré hodinky

Martin Chroust
Chytré náramkyChytré hodinky
30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

Éra sexuálního uvolnění 60. let se projevila i ve filmu a stvořila takové sex symboly, jako jsou Raquel Welch, Claudia Cardinale nebo Catherine Deneuve. První Češka se svlékla pro Playboy. Znáte její jméno?

Marek Čech
Filmy a seriály
Samsung půjde ve šlépějích Huawei a Applu. Řada Galaxy S23 má dostat vysokorychlostní satelitní konektivitu

Samsung půjde ve šlépějích Huawei a Applu. Řada Galaxy S23 má dostat vysokorychlostní satelitní konektivitu

** Po Huawei a Applu přišla řada i na Samsung ** Řada Galaxy S23 má podporovat satelitní komunikaci ** Samsung spolupracuje s firmou Iridium, a má globální cíle

Martin Chroust
SatelitGalaxy
Tecno Eagle Eye Lens. Nový typ teleobjektivu lépe zachytí objekty v pohybu, do mobilů se dostane příští rok

Tecno Eagle Eye Lens. Nový typ teleobjektivu lépe zachytí objekty v pohybu, do mobilů se dostane příští rok

** Značka Tecno je v Česku jen krátce ** Na globální úrovni však má značka i vlastní vývojová centra ** Jedním z jejich výstupů je i teleobjektiv Eagle Eye Lens

Martin Chroust
Výzkum a vývojOptický zoomFotoaparát
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix