Epson Perfection V550 Photo: Film není mrtev

12. prosince 2013
TWEET SDÍLET
Ploché skenery Epson patří k tomu nejlepšímu, co se dnes dá pro digitalizaci filmů v domácích podmínkách pořídit. Samozřejmě, pokud nepočítáme nabídku bazarů.

Zájem o skenování filmů zjevně není tak velký, aby se renomovaným výrobcům vyplatilo produkovat specializované filmové skenery. Pokud nechcete riskovat koupi staršího zařízení přes aukční portály, zůstává nejdostupnější možností pořízení kvalitního plochého skeneru.

Skenujeme levně

Epson Perfection V550 Photo je nástupcem modelu V500.V portfoliu firmy patří do střední třídy. Na špičce stále zůstávají modely V700 a V750 Pro, jejich cena se ovšem v jednom případě blíží dvacetitisícové hranici, v druhém ji dokonce překračuje. Oficiální cena V550 je zhruba třetinová, kvalitou výsledného skenu by přitom neměl příliš zaostávat – zcela jistě tedy nabízí lepší poměr cena/výkon.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

S dražšími modely má V550 společné maximální skenovací rozlišení 6 400 dpi, Liší se menší optickou hustotou 3,4 Dmax (u V700 je to 4,0Dmax). Neprůhledné předlohy můžete skenovat až do maximálního rozměru A4. Zvolíte-li film, můžete do dodávaného rámečku vložit maximálně dva proužky po šesti políčkách kinofilmu nebo jeden proužek svitkového filmu.

Klepněte pro větší obrázek 

Maximální rozměr filmového políčka, které lze ještě skenovat, je 6 × 22 cm. V možnosti skenovat větší než kinofilmová políčka spočívá velká výhoda tohoto skeneru i dalších podobně vybavených zařízení. Specializovaný filmový skener pro střední formát by samozřejmě poskytl vyšší kvalitu, ale za mnohonásobně vyšší cenu. Například skvělý Nikon Coolscan 9000 se dá dnes přes E-bay sehnat zhruba za 80 000 Kč.

 Klepněte pro větší obrázek

Rozlišit to podstatné

Zpět k podstatně skromnějšímu Epsonu V550. Jeho obslužný program zůstal stejný jako u předchůdců. Nabízí několik režimů od začátečnického až po „profesionální“. Ani práce v něm ale není nijak složitá. Stačí zvolit správný typ dokumentu (film), vybrat vhodné rozlišení a aktivovat či vypnout funkci ICE – pro jistotu si připomeňme, že ta nabízí hardwarové potlačení prachu a je funkční jen s barevnými filmy.

Pomocí ikon v části Úpravy můžete ještě doladit úrovně či barevnost, obvykle však stačí ponechat nastavení na automatické expozici. Pak už můžete kliknout na tlačítko Náhled, no a následně vybrat políčka pro naskenování a stisknout Skenovat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Skenování je příjemně rychlé – políčko při 6 400 dpi a bez ICE zabere asi 2 minuty 40 sekund, při 3 200 dpi jen 80 sekund. Po zapnutí ICE se samozřejmě celý proces zpomalí (skener v tomto případě musí provést ještě jeden sken v infračerveném světle). Při maximálním rozlišení trvá skenování jednoho políčka přes 4 minuty a ani snížením rozlišení na 3 200 dpi si moc nepomůžete, počkáte si 3,5 minuty. Tak dlouhé časy ale nejsou při skenování filmů nijak neobvyklé, spíše naopak – Epson V550 můžeme považovat za docela rychlý skener.

Klepněte pro větší obrázek 

Co ovšem bude případné zájemce o skener zajímat nejvíce, to je rozlišení. A tady nemám příliš dobrou zprávu. Reálné rozlišení V550 přesně odpovídá kategorii, prakticky se neliší od předchůdce V500. Je tak sice jen o trochu, ale přesto viditelně menší než u nejvyššího modelu Epsonu V750 Pro. A samozřejmě ještě více zaostává za opravdovými filmovými skenery, jako bývala Minolta DimageScan 5400. Ostatně, sami posuďte z přiložených výřezů:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vlevo sken z Epsonu V550 na 6400 dpi, vpravo pak na 3200 dpi se zapnutou funkcí ICE

Množství zachycených detailů se prakticky neliší, ať už skenujete při 3 200 dpi nebo 6 400 dpi. Na druhou stranu je na skenu i tak vidět více detailů než na fotografii ze stejného políčka vyvolané v minilabu na formát 13 × 19 centimetrů, pro běžné použití bez výstavních ambicí by tak kvalita mohla stačit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek 
Ukázka skenu při rozlišení 3200 dpi – postupně skenery Epson V550, Epson V750 a Minolta DimageScan 5400

Výborně ovšem pracuje funkce ICE. Bez ní byste museli podstoupit velmi pracnou retuš barevných negativů. Ta vás ale samozřejmě nemine při zpracování černobílých snímků.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nahoře snímky při rozlišení 3200 dpi a 6400 dpi bez zapnuté funkce ICE, dole stejné rozlišení se zapnutou funkcí ICE

Odhlédneme-li ovšem od nutnosti ruční retuše prachu (které vás nezbaví žádný typ skeneru), je Epson V550 pro černobílé negativy dobře použitelný. Rozlišení postačuje pro zachycení všech detailů, které je schopen poskytnout například takový běžný film střední citlivosti, jako je Ilfordpan 400. Zrno sice není podáno tak přirozeně, jako třeba u zmíněné Minolty DimageScan 5400, v tomto případě mám ale pocit, že k mírnému pokroku oproti předchozí generaci plochých skenerů přece jen došlo. Zrno tedy o malinko méně připomíná digitální šum.

Klepněte pro větší obrázek 

Velmi dobře si V550 poradí se skenováním tmavých, přeexponovaných negativů. Na následující ukázce vidíte sken takového negativunejdříve v režimu automatické expozice – v tom případě ještě chybí kresba v nejsvětlejších partiích. Po ruční úpravě úrovní (další sken) je ale zjevné, že i v takových místech dokáže V550 ještě vydolovat nějakou kresbu. Z histogramu se přitom zdá, že má dokonce ještě mírnou rezervu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Hodnocení

EpsonPerfection V550 Photo představuje cenově dostupné řešení pro digitalizaci filmů – ať už archivních, pořízených před nástupem digitálních fotoaparátů, nebo i pro nové stoupence klasiky, kteří ale nechtějí investovat čas a peníze do vybavení kompletní fotokomory.

Dává uspokojivé výsledky vhodné pro pozdější tisk na menší formáty až do A4. Pokud ale používáte velmi jemnozrnné filmy a chcete tisknout na velké formáty, budete muset investovat několikanásobně vyšší částku do bazarového filmového skeneru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nebo si pořídíte V550 či podobný skener pro běžné potřeby a své nejlepší výstavní snímky svěříte k naskenování profesionálnímu, špičkově vybavenému grafickému studiu. Nic lepšího ale za obdobnou částku prostě nepořídíte.

Témata článku: Technika, Testy, Příslušenství, Film