EOS RP – nejmenší plnoformátová bezzrcadlovka od Canonu láká nízkou cenou

18. února 2019
TWEET SDÍLET
Prognózy hovořící o představení nové bezzrcadlovky Canon EOS se potvrdily a společnost v minulém týdnu oficiálně uvedla nový model EOS RP. V nabídce Canonu je to nejmenší plnoformátová bezzrcadlovka s velmi nízko nastavenou cenou.

Po uvedení modelu EOS R, který je první plnoformátovou bezzrcadlovkou v nabídce Canonu, mnoho uživatelů čekalo představení obdobného fotoaparátu, který však bude osazen snímačem s mnohem vyšším rozlišením.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Tím by se mohl Canon postavit po bok sesterských bezzrcadlovek od Nikonu (Z6 a Z7) a Panasonicu (S1 a S1R). Koncem loňského roku však začala kolovat informace o tom, že připravuje Canon ještě něco jiného. 

A to něco jiného byl právě model EOS RP, který je částečně ořezanou verzí dřívějšího EOSu R a funkčně je velmi podobný zrcadlovce EOS 6D Mark II. V nabídce výrobce se jedná de facto o základní vstupní model do světa plnoformátových bezzrcadlovek, což je podpořeno nejen zjednodušenou ergonomií a ovládání, ale především cenou.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Vývojáři Canonu navíc potvrdili, že varianta aparátu s vysokým rozlišením není utopie, avšak zatím je stále ještě ve fázi vývoje a podle odhadů by se měla objevit na trhu v příštím roce.

Opravdu malá

Na první pohled se aparát nezdá nijak malý, ovšem pokud jej srovnáme se starším sourozencem, rázem je viditelný rozdíl ve velikosti a posléze také v rozměrech. Ty ostatně činí 133 × 85 × 70 mm hmotnost bez baterie a karty je 400 gramů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V porovnání s parametrově prakticky totožným modelem EOS 6D Mark II je novinka výrazně menší. Dokonce je i o něco menší než pokročilá APS-C zrcadlovka EOS 800D. Vzhledem k rozměrům má Canon přímo v nabídce příslušenství originální grip pro lepší úchop fotografům s většíma rukama.

Klepněte pro větší obrázek

Uvnitř fotoaparátu je CMOS snímač s rozlišením 26,2 Mpx (6240 × 4160), kterému sekunduje obrazový procesor Digic 8. Tato kombinace zvládne pracovat v rozsahu citlivostí ISO 100 – 40 000, který je možné ještě rozšířit na ISO 50–102 400.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ostření je zde v režii systému Dual Pixel AF – kdy jsou na snímači rozložené ostřicí body v ploše zabírající 88 % horizontálně a 100 % vertikálně. Citlivost autofokusu by měla být také velmi dobrá, jelikož zvládne zaostřit až při -5 EV. K dispozici je také detekce očí a priorita ostření na oči.

A nepříliš rychlá

Ostření se setovým objektivem 24–205 mm by mělo být podle oficiálních informací velmi rychlé (zaostření za 0,05 s). A vzhledem k tomu že cílí EOS RP především na amatérské fotografy, nemůžeme očekávat vysokou rychlost sekvenčního snímání. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V tomto případě je k dispozici rychlostí 5 sn./s při jednorázovém zaostření, jestliže však zvolíte kontinuální ostření se sledováním objektu, klesne rychlost na 4 sn./s. Těšit se můžete na 50 RAWů v řadě a de facto neomezený počet JPEGů.

Od bezzrcadlovek s velkým snímačem se obvykle očekává, že budou sloužit nejen k fotografování, ale také k záznamu videa. Model RP umí záznam videa ve 4K UHD (3840 × 2160 bodů) při 25 sn./s. Full HD video je k dispozici při dvojnásobné snímkovací frekvenci. Pod krytkou je na těle také zásuvka pro externí mikrofon, sluchátka a dálkové ovládání.

Klepněte pro větší obrázek

Samozřejmostí je také zabudované bezdrátové rozhraní Wi-Fi a Bluetooth pro spárování s mobilním zařízením a vzdálené ovládání.

Ergonomie v duchu Canonu

Z pohledu ergonomického se nejedná o žádný výstřelek, Canon v tomto směru zůstal věrný svému tradičnímu rozložení ovládacích prvků i struktuře menu pro nastavení fotoaparátu.

Hlavní vypínač je shodně s modelem R na levé horní straně, ovšem namísto stavového displeje zde najdete volič expozičních režimů, obsazený prakticky stejnými pozicemi, jako u pokročilých zrcadlovek EOS.

Klepněte pro větší obrázek

Rollery jsou zde také dva a zbytek ovládacích prvků je rozmístěn velmi podobně jako u jiných zrcadlovek a bezzrcadlovek Canon. Zadní stěně vévodí výklopný a otočný třípalcový displej s podporou dotykového ovládání. Pro kompozici však bude praktičtější elektronický hledáček s 0,39" úhlopříčkou a zvětšením 0,7×. Jeho rozlišení je 2,36 Mpx.

Samotné tělo je vyrobeno z plastu a hořčíkových slitin, přičemž je použit i hliník a polykarbonátová pryskyřice se skelnými vlákny. Z dlouhodobého hlediska by se tedy mělo jednat o bytelný stroj.

Klepněte pro větší obrázek

Na jedno nabití baterie LP-E17 byste měli být schopni pořídit cca 250 snímků, což není mnoho. Ty se ukládají na paměťovou kartu SDXC s podporou UHS-II rozhraní.

Cena za samotné tělo EOSu RP byla stanovena na velmi příjemných 1300 USD, v Česku však musíme počítat s cenovkou kolem 33 000 Kč za tělo, to se ale podle všeho nebude prodávat samostatně, nýbrž pouze s adaptérem EF–EOS R, a to za cenu 38 990 Kč. Varianta se setovým objektivem 24–105 mm F4L pak vyjde na 64 990 Kč.

Klepněte pro větší obrázek

Podle některých informací by se měla objevit také limitovaná edice fotoaparátu Canon EOS RP Gold, která bude mít jinou povrchovou úpravu a bude vyrobena v množství 5000 ks při příležitosti konání olympijských her v Tokiu v roce 2020.

Témata článku: Technika, Canon, Bezzrcadlovky

Určitě si přečtěte

6 nejlepších volně dostupných programů pro úpravu fotografií

6 nejlepších volně dostupných programů pro úpravu fotografií

Na internetu najdeme řadu tzv. free fotoeditačních programů, které se mohou stát alternativou k placeným aplikacím. Řada z nich nabízí opravdu široké možnosti úprav fotografií. Které patří mezi ty nejlepší?

33 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Software
Zeiss ZX1 má svoji cenu a objevila se možnost předobjednávek

Zeiss ZX1 má svoji cenu a objevila se možnost předobjednávek

4 Petr Březina

Petr Březina
ZeissKompaktní fotoaparáty
6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

15 časopis Computer

časopis Computer
SoftwareFotoškola