EOS od Canonu slaví 35 let. Připomeňme si kultovní zrcadlovky posledních desetiletí

EOS od Canonu slaví 35 let. Připomeňme si kultovní zrcadlovky posledních desetiletí

Označení EOS je nejen zkratka pro elektronicko-optický systém, je to zároveň i jméno řecké bohyně úsvitu. EOS se stal prvním plně elektronickým systémem připojení objektivu a přinesl novou generaci jednookých zrcadlovek s automatickým ostřením. Nejedná se tak o bajonet (jako EOS EF nebo EOS RF), ale spíše o způsob propojení objektivu a těla, respektive začátek komunikace mezi oběma komponentami.

Dříve tak bylo zcela normální nejen manuální ostření, ale i ruční nastavování clony přímo na objektivu a pochopitelně neexistovalo nic jako optická stabilizace v objektivu. Obdobně tělo nemohlo poznat, jaký je nasazený objektiv, což by však v době analogových fotoaparátů stejně bylo k ničemu. Dnes si absenci těchto funkcí už téměř nedokážeme představit.

Systém Canon EOS debutoval v březnu 1987 spolu s analogovou jednookou zrcadlovkou EOS 650 a několika objektivy EF. Novému způsobu komunikace musel být přizpůsoben i bajonet, navíc se začalo přenášet ostření, takže potřebná byla i nová generace objektivů. A pochopitelně i nové zrcadlovky.

51965352297_01678d83d9_k.jpg

Protože se jednalo o novou technologii, nejprve zavítala mezi profesionální fotografy a třeba při focení sportu díky automatickému ostření udělala znatelný rozdíl. Prvním modelem pro fotografické nadšence byl až fotoaparát Canon EOS 1000. Trh si však Canon dobyl až lehkým a kompaktním modelem EOS 500 z roku 1993.

Ovšem o rok dříve se Canon vytasil s novinkou, která i dnes zní futuristicky. Zrcadlovka EOS 5 uměla ostřit na místo, kam se fotograf skrze hledáček díval. Foťák měl tehdy jen několik málo ostřicích bodů, ale i tak to byl skvělý počin na danou dobu. Dnes se spoléháme ve výběru ostřících bodů často na automatiku, ale nedávno sám Canon tuto technologii oprášil a opět použil v EOS R3. Nepleťte si jej s tzv. Eye AF, což zaostřuje na oči foceného subjektu bez ohledu na to, kam se dívá fotograf.

Na přelomu devadesátých a nultých let se rozpoutala digitální revoluce, která by bez komunikace mezi zrcadlovkou a objektivem nebyla možná. Nezapomínejme, že první digitální zrcadlovky přicházely s malým snímačem a až na konci roku 2002 přišel Canon s vůbec první full frame zrcadlovkou EOS-1Ds, tedy se snímačem o velikosti kinofilmového políčka.

Zhruba o rok později se digitální zrcadlovky více začaly dostávat do rukou nadšenců a amatérů. EOS 300D byla první dostupná zrcadlovka a první neprofesionální, i když stále velmi drahá, plnoformátová zrcadlovka přišla na trh o rok později v podobě EOS 5D Mark II. To byl opravdu zajímavý přístroj, protože nabízel záznam Full HD videa. Dnes jej bereme jako samozřejmost, ale v nultých letech to byla opravdu velká a převratná věc.

eos-600d.jpg

Přelom nultých a desátých let současného století byl zrcadlovkovým boomem, vývoj byl enormní, ceny klesaly a lidé rádi utráceli peníze za kvalitní fotografické přístroje. V březnu 2011 přišel na trh nejprodávanější produkt řady EOS vůbec – Canon EOS 600D. Jak takový přístroj vypadal? Mnozí jej můžete mít stále doma, každopádně měl 18Mpx senzor, uměl nahrávat Full HD video při 30 snímcích za sekundu a měl vzhledem k své době běžných 9 ostřicích bodů; ISO se pohybovalo v rozsahu 100 až 6400. I to ukazuje, jakým brutálním vývojem si prošly fotoaparáty za posledních deset let.

Desátá léta 21. století se však nesla v duchu nástupu bezzrcadlovek. Canon do rozjetého vlaku nastoupil relativně brzy se systémem EOS M v roce 2012. Jednalo se o bezzrcadlovky se snímačem formátu APS-C a bajonet neumožňoval použití většího, například plnoformátového senzoru. Pokud však máme být realisté, tento systém se moc nepovedl a jen s několika málo těly a objektivy zůstal na okraji pozornosti a dnes skomírá.

51966359231_39e8b80ef7_k.jpg

Až v roce 2018 přišel Canon s bezzrcadlovkovým systémem hodným moderní doby, zrodil se EOS R, tedy plnoformátový systém obsahující bezzrcadlovky i zcela nové objektivy, i když za pomocí adaptéru lze používat i ty staré zrcadlovkové. Tento systém je současností i budoucností Canonu, ale i dějištěm experimentů jako EOS VR, tedy softwaru a hardwaru (v podobě objektivu) umožňující zaznamenávat obsah pro virtuální realitu.

V dalších letech se bezpochyby bude celý ekosystém EOS, a hlavně bezzrcadlovková řada EOS RF velmi rychle rozvíjet. Budou přibývat objektivy i bezzrcadlovky, které pokryjí všechny segmenty trhu. Současné přístroje jako EOS R3 zaměření na profesionální sportovní fotografii, EOS R5 jako plnoformát pro masy i profesionály nebo cinematické přístroje EOS pro nahrávání profesionálního videa jsou plně platné dnešní době, ale zároveň mají mnoho generací a implementace vzrušujících technologií stále před sebou.

Canon EOS R3
Canon EOS R3
nabízí 5 obchodů za ceny od 116 990 Kč
Srovnat ceny
Canon EOS R5
Canon EOS R5
nabízí 10 obchodů za ceny od 80 990 Kč
Srovnat ceny
Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Určitě si přečtěte

Články odjinud