43
Fotogalerie

Emgeton a Flexaret: neočekávané spojení

Když se pustí do spolupráce dvě kultovní značky, čekáme něco výjimečného. Opravdu je Emgeton Flexaret unikátní?

Většina z vás jistě zná obě dvě značky, jimiž byl nový digitál s mobilem pojmenován. Emgeton byl v našich končinách známý především jako výrobce audiokazet, v posledních letech pak jako výrobce poměrně oblíbených mp3 přehrávačů. Značka Flexaret zase patří v historii české fotografie mezi pojmy takřka světové. Snad každý si pod pojmem flexareta vybaví dvouokou zrcadlovku, která byla na první pohled více než podobná legendárním přístrojům značky Rolleiflex.

Nicméně postupně značka upadala, až prakticky zanikla. Její znovuobjevení bylo spíše náhodné, když se před časem na trhu objevily paměťové karty značky Flexaret. Nynější koncept digitálu s GSM modulem (výstižnější označení zřejmě není) se právě na fotografickou historii odvolává. Podívali jsme se tedy přístroji na zoubek podrobněji.

Hybridní konstrukce

Na první pohled není příliš jasné, jaký přístroj vlastně držíte v ruce z jedné strany si můžete být jisti, že se jedná o digitální kompakt – výsuvný objektiv a vestavěný blesk tomu logicky napovídají. Když však uchopíte aparát z druhé strany, najdete pouze čtyři tlačítka (dvě dotyková) a čtyřsměrný volič, doplněné obřím dotykovým displejem.

004.JPG 007.JPG
max. velikost | max. velikost
009.JPG 010.JPG
max. velikost | max. velikost

Na horní straně, respektive pravém boku je spoušť s přepínačem fotogafování/natáčení videa a ovládání zoomu – při úchopu oběma rukama se zoom ovládá levým ukazovákem. Na druhém boku najdete slot pro microSD kartu a reproduktor. Posledním místem pro spojení s okolím je univerzální USB rozhraní, sloužící k nabíjení, přenosu dat a také jako konektor pro sluchátka.

011.JPG 012.JPG
max. velikost | max. velikost

Je velmi zvláštní, že ačkoliv je v přístroji funkce mp3 přehrávače, zdířka pro nejpoužívanější konektor jack 3,5 mm zde chybí. V balení najdete také dva akumulátory, nabíječku, USB kabel, stylus, poutko, pouzdro, A/V kabel a sluchátka.

Přístroj není žádný drobeček, při rozměrech 52×112×19 mm, váží necelých 150 gramů, ačkoliv je z větší části na povrchu plast, kovové součástky a objektiv dodají na hmotnosti. Celkově je aparát poměrně bytelný bez větších vůlí či netěsností. Povrchová úprava v podobě černě lakovaných plastů je velmi náchylná na otisky, zvláště pak v kombinaci s dotykovým displejem počítejte, že především v letních měsících budete neustále leštit povrch, abyste něco viděli.

016.JPG 018.JPG
max. velikost | max. velikost

Ačkoliv by se mohlo zdát, že se jedná o zcela nový koncept digitálu s mobilem, není to pravda. Prakticky shodný přístroj vypustil do světa Samsung přibližně před rokem v podobě modelu M8920, který byl dotažen ještě o kousek dál a na první pohled opravdu budil dojem plnohodnotného digitálního kompaktu díky ovládání.

Kdo jej docení?

Kombinace mobilu a digitálního fotoaparátu je jistě zajímavým konceptem, nicméně v podobě v jaké jej představil kdysi Samsung a nyní Emgeton Flexaret je poměrně osiřelou skupinou na trhu. Velké rozměry a hmotnost rozhodně nedělají z přístroje kapesní záležitost, dotykový displej je sice efektní ale pro účely fotografování a telefonování značně nepohodlný a nepraktický, neboť na přímém slunci neuvidíte zhola nic.

015.JPG
max. velikost

Kvalita optiky v podobných přístrojích je spíše průměrná než nadprůměrná, její výhodou jsou samozřejmě větší čočky a s nimi spojená větší světelnost takového objektivu, což umožňuje dosáhnout lepších výsledků i při zhoršeném osvětlení.

Myslím si, že ideálního stavu by mohli výrobci dosáhnout použitím periskopového objektivu s optickým zoomem, který není příliš náročný na prostor a podává výsledky srovnatelné s klasickou konstrukcí. Ostatně fotoaparát Nikon Coolpix S10 zvládl do kompaktního těla ukrýt desetinásobný zoom se skvělou světelností F3,5 po celé délce.

020.JPG
max. velikost

Pokračování 2 / 2

Funkce, ovládání, demosnímky

Po stránce vybavení nabídne Emgeton flexaret prakticky vše, co běžný kompakt – možnost volby ostření, měření expozice, nastavení citlivosti, snížení rozlišení, vyvážení bílé, nastavení režimu blesku či úpravu ostrosti, jasu a sytosti, samozřejmsotí je také korekce expozice. Pro větší jistotou při focení je k dispozici ještě optická stabilizace obrazu.

Ovládání telefonu je podle mého názoru tragické, ovládání fotoaparátu už je na tom o chlup lépe, neboť zde není tolik funkcí a dílčích menu. Přesto se však občas nevyhnete přehmatu a uznejte, že ovládat fotoaparát stylusem není ani pohodlné ani stylové. Pro fotografováníje možné zvolit si jeden z dvaceti scénických režimů, v jejich nabídce je i tradiční režim P, který umožňuje ruční nastavení jednotlivých parametrů. Jak se však v průběhu používání potvrdilo, přístroj si nepamatuje při vypnutí nastavené funkce fotoaparátu, typické je, že se vždy znovu zapíná blesk, což je problematické, pokud jej vypnete a po delší době se chystáte znovu fotografovat a blesk je zapnutý.

Reakce průměrné

Nejvíce mne při testování zajímala pohotovost fotoaparátu, neboť v případě fotomobilů se vždy klade velký důraz na jejich pohotovost a neustálou připravenost k akci. Bohužel ani u tohoto modelu to není nijak slavné. Pro přechod do režimu focení/natáčení jsou dvě možnosti – stisknutí tlačítka vedle spouště v pohotovostním režimu anebo ikonka fotoaparátu v menu a následný stisk středového tlačítka joysticku. V obou případech je však prodleva přibližně stejná, způsobená časem nutným k vysunutí objektivu. Stále tak v mém případě vede provedení u Nokie N82, kde se foťák zapnul odsunutím krytky objektivu.

Objektiv, který je podle výrobce chloubou celého přístroje má trojnásobný optický zoom s rozsahem 35-105 mm a světelností F3,0–5,6. Jeho rychlost při zoomování však není nijak závratná a i při trojnásobném přiblížení si při přejezdu z jednoho konce na druhý nějakou tu sekundu počkáte.

Použitý CCD snímač je podle dostupných informací z dílny Panasonicu a jeho velikost je 1/2,33", což odpovídá velikosti snímačů používaných u vetšiny digitálních kompaktů. Velikost snímače je také důvod, proč fotografie z tohoto přístroje patří mezi nejlepší v segmentu fotomobilů. Pokud jej však postavíme do skupiny digitálních kompäktů, bude se pohybovat na úrovni průměrných kompaktů základní třídy.

A jak to vlastně fotí?

Vzhledem k tomu, že není přístroj vybaven stativovým závitem museli jsme testovací obrazce snímat přístrojem pouze postaveným a nijak neupevněným na stativu, což se promítlo do zachycení správného výřezu.

Objektiv má na širokém konci skvělé rozlišení pravděpodobně přes 1 900 lph (jemnější rozlišení náš testovací obrazec nemá), v okrajích snímku je výrazná neostrost a také měkčí kresba. Soudkovité zkreslení je na 35mm ohnisko poměrně výrazné.

Na dlouhém ohnisku objektivu je situace poněkud odlišná, maximální rozlišení klesá na 1 500 lph, kresba je měkká v celém obraze a navíc se přidává zhoršený přenos kontrastu. Rohové části snímku pak trpí výraznou neostrostí.

tele.JPG wide.JPG
max. velikost | max. velikost
nejdelší ohnisko | nejkratší ohniko

Nejlepší snímky produkuje vestavěný fotoaparát při použití širších ohnisek a za světelně vhodných podmínek. Dlouhé ohnisko je na tom mnohem hůře s rozlišením detailů, například srst nebo travní porost se slévá do jedné barevné skrny, podobně tak i listy na stromech. Chromatická vada je poměrně dobře potlačena, na některých kontrastních obrázcích však najdete zelené kontury u tmavých objektů.

Vyšší citlivost snímkům také nesvědčí, při jejím navýšení nad ISO 200 začíná narůstat šum, detaily se slévají a hranová ostrost je minimální, při citlivosti ISO 400 a vyšší pak výrazněji vystupuje modrý kanál a snímky jsou již viditelně zašuměné.

Demosnímky

D01.JPG D03.JPG
max. velikost | max. velikost
Ukázka dodatečného projasnení stínů v přístroji
D05.JPG D06.JPG D07.JPG D04.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost | max. velikost
D10.JPG D12.JPG D13.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Pleťové tóny bez blesku a s bleskem
D14.JPG D15.JPG D16.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
D17.JPG D18.JPG D19.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Všimněte si slévajících se listů při zvětšení obrázku
D20.JPG D21.JPG D24.JPGD25.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost |max. velikost
D26.JPG
max. velikost
Automaticky složené panorama v přístroji, ve většině případů poměrně dobré výsledky
D29.JPG D30.JPG D28.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Režim makro
D33.JPG D34.JPG D35.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
D36.JPG D39.JPG D40.JPG D41.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost |max. velikost
 

Hodnocení

Z celkového pohledu je Emgeton Flexaret mini poměrně zajímavým přístrojem, který však trpí různými nedostatky. Pomineme-li funkce telefonu, pak je to především celková velikost, ovládání zoomu a delší odezva přístroje. Po stránce obrazové se jedná o průměrný kompakt, kterých najdete na trhu s digitály poměrně dost. Bohužel doporučená cena atakující částku 10 000 je velmi vysoká, za podobnou cenu můžete sehnat manažerský mobil a k němu kvalitní digitál s kovovým tělem a širokým ohiskem.

Nechci zde načínat bitvu, zda fotomobil nebo mobil a digitál, nicméně ať tak či tak, cesta, kterou ukazuje Emgeton Flexaret mini je dle mého názoru slepá. Na fotopoznámky postačuje digitál v mobilu s rozlišením alespoň 2 Mpx. Pokud chcete fotografovat pro radost, pak je minimálně digitál střední třídy takřka nutností.

EMGETON Flexaret mini.jpg 

  • Fotoaparát/mobil Emgeton Flexaret mini zapůjčil FotoŠkoda.

Určitě si přečtěte

Články odjinud