EISA 2009/2010: kategorie Foto

28. srpna 2009
TWEET SDÍLET
Asociace EISA každoročně uděluje ceny produktům z různých oblastí elektroniky. Koho letos ocenila v kategorii Foto?

EISA (European Imaging and Sound Association) je unikátní asosiace padesáti zájmových časopisů z celkem devatenácti evropských zemí udělující každoročně ceny (EISA Awards) v různých oblastech spotřební elektroniky.

V roce 1982 se poprvé sešli redaktoři z pěti evropských časopisů o fotografování, aby vybrali fotoaparát roku. O sedm let později se dalších deset foto časopisů připojilo, a rok 1989 tak znamenal historický okamžik – rozšíření členské základny a počátek tradice. Postupem času se začala asociace ještě více rozrůstat a přibývaly další kategorie. Dnes členové asociace udělují ceny v šesti kategoriích – Audio & Home Theatre (audio a domácí kino), In – Car Electronics (elektronika do auta),Photo, Video, Mobile Devices (mobilní zařízení) a Green (ekologické výrobky).

Evropský profesionální fotoaparát 2009/2010 – Nikon D3X

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nikon D3X s mimořádně vysokým rozlišením 24,4 milionů pixelů a s obrazovým senzorem „full frame“ je snem každého profesionálního fotografa. Dokáže vytvořit obraz v kvalitě, kterou bylo možné dosáhnout výhradně pomocí fotoaparátů středního formátu vybavených digitální stěnou. Ve srovnání s nimi má však mnohem rychlejší automatické zaostřování, různé rychlosti nepřetržitého snímání a navíc může být používán s citlivostí v hodnotách až ISO 6400 s neuvěřitelně dobrými výsledky. Nikon D3x s širokou řadou funkcí je moderní profesionální fotoaparát špičkové kvality nabízející naprostou kontrolu nad obrazem od okamžiku jeho kompozice ve velkém hledáčku až po vytvoření digitálního souboru připraveného k dalšímu použití.

Evropský pokročilý fotoaparát 2009/2010 – Canon EOS 5D Mark II

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Canon EOS 5D Mark II se stává důstojným nástupcem modelu EOS 5D. Hlavní charakteristika je stejná - senzor „full frame“ v relativně kompaktním těle. Tento Canon je však obohacený o další profesionální funkční prvky, jako utěsnění proti prachu a vlhkosti, funkci Live View, čištění senzoru a režim 1080p HD-movie. Navzdory vyššímu rozlišení 21 milionů pixelů dokázal Canon snížit hladinu šumu na hodnoty nižší, než má model 5D, což je skvělý úspěch.

Evropský fotoaparát 2009/2010 – Olympus PEN E-P1

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Olympus PEN E-P1 je elegantní fotoaparát s přitažlivým retro designem, nízkou hmotností a kompaktními rozměry. Fotoaparát využívá nový systém Micro Four Thirds (Mikro 4/3 systém bajonetu), který nemá zrcadlo ani optický hranol. Kromě kompaktního objektivu Micro Four Thirds mohou uživatelé upevnit k tomuto přístroji pomocí adaptéru stávající objektivy Four Thirds, OM a Leica M. Jelikož senzor je větší než u kompaktních fotoaparátů, lze dosáhnout lepší kvality obrazu a nižších úrovní šumu. Fotoaparát nemá hledáček, ale jeho LCD displej nabízí dobře viditelný náhled i za přímého světla.

Evropský SLR fotoaparát 2009/2010 – Canon EOS 500D

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Canon EOS 500D je vynikající digitální zrcadlovka pro začínající i zkušené amatérské fotografy. Vyznačuje se větší všestranností díky kvalitními systému Live Views a velkému LCD displeji s vysokým rozlišením. Kvalita obrazu je vynikající a šum dobře redukován i při vysokých hodnotách ISO. Za pochvalu stojí také režim HD-video, který uspokují i náročnějšího videoamatéra.

Evropský multimediální fotoaparát 2009/2010 – Panasonic Lumix DMC-GH1

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Panasonic Lumix DMC-GH1 spojuje výhody kompaktních fotoaparátů s výhodami
DSLR (digitální zrcadlovky). Je lehký, malý, má elektronický hledáček s vysokým rozlišením a funkci Live View. Navíc disponuje vysokou rychlostí, produkuje snímky ve vynikající kvalitě, umožňuje nahrávání videa v HD full a má vyměnitelné objektivy. V náročnějších podmínkách fotograf ocení všestranný „vari-angle“ (výklopný a nastavitelný) displej. Užitečnou zajímavostí je nepřetržité automatické zaostřování v režimu filmování.

Evropský outdoor kompaktní fotoaparát 2009/2010 –
Olympus µTough – 8000

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Olympus μTough-8000 je ideální společník pro aktivně žijící fotografy. Můžete ho využívat ve vodě (vodotěsný až do 10 metrů, vestavěný tlakoměr indikuje hloubku), v mrazu (až do teploty – 10°C) ale samozřejmě i pro běžné fotografování. Fotoaparát má také zvýšenou odolnost proti nárazům na tvrdý povrch a přežije i pád ze 2 metrů na beton. Mnohé z funkcí lze ovládat poklepáním na strany fotoaparátu, což umožňuje jeho snadné používání i v rukavicích.

Evropský kompaktní fotoaparát 2009/2010 – Sony Cyber-shot DSC-WX1

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Sony Cyber-shot DSC-WX1 je velmi kompaktní fotoaparát vybavený vysoce kvalitním
objektivem f/2.4-5.9 ‘G-lens’ s užitečným rozsahem zoomu 24–120 mm. Přístroj má senzor Exmor R CMOS, který zajišťuje vynikající kvalitu obrazu a zároveň zachovává nízkou hladinu šumu. Při nejvyšším rozlišení 10 milionů pixelů fotoaparát dokáže sériově snímat rychlostí 10 snímků za sekundu. Díky nevšední funkci Sweep Panorama stačí, když při pořizování panoramatických fotografií pouze přejedete fotoaparátem přes scenérii a uvnitř přístroje dojde ke složení snímků do jednoho záběru.

Evropský cestovní kompaktní fotoaparát 2009/2010 – Casio Exilim EX-H10

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek¨Klepněte pro větší obrázek

Casio Exilim EX-H10 je tenký fotoaparát vybavený širokoúhlým 24mm objektivem s 10x zoomem. Fotoaparát má množství kreativních funkčních prvků a HD-ready režim filmování. Nadprůměrně velký třípalcový zadní displej je dokonale použitelný i v přímém slunečním světle. S plně nabitou baterií fotoaparát dokáže pořídit 1000 snímků – přibližně trojnásobek oproti jiným přístrojům.

Evropský pokročilý kompaktní fotoaparát 2009/2010 – Samsung WB1000

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Samsung WB 1000 je vyspělý kompaktní fotoaparát s elegantní titanovou kostrou a třípalcovým displejem AMOLED (rozlišení 460 000 pixelů). Objektiv Schneider-Kreuznach s pětinásobným zoomem umožňuje ve spojení s kvalitním CCD senzorem o rozlišení 12,2 milionů pixelů produkovat kvalitní fotografie. Různé režimy expozice typické pro SLR a stabilizační prvky pomáhají uživatelům při kreativním fotografování.

Evropský objektiv 2009/2010 – Sigma F2.8/24-70 IF EX DG HSM

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Objektiv Sigma F2.8/24-70mm IF EX DG HSM s pevnou clonou určený pro použití s fotoaparáty „full frame“,s digitálními SLR modely vybavenými senzorem APS-C a s 35mm filmovými kamerami vykazuje stabilně vysoké rozlišení při všech ohniskových vzdálenostech a vyznačuje se kvalitou v rámci celého obrazového rámce. Motor (HSM) vylepšuje vlastní systém automatického zaostřování fotoaparátu. Skla s vysokým indexem lomu ve třech konstrukčních prvcích umožňují dosáhnout kompaktního designu a zároveň výborně potlačit chromatickou aberaci i v rozích obrazu. Sigma 24-70mm f/2.8 IF EX DG HSM je skvělým objektivem pro profesionální a náročné amatérské fotografy.

Evropský cestovní objektiv 2009/2010 – Tamron AF F3.5-6.3/18-270 Di II VC LD

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

DSLR objektiv Tamron APS-C s 15x zoomem se může ve své kategorii pochlubit největším rozsahem zoomu a impozantní optickou charakteristikou. Vestavěný optický stabilizátor Vibration Compensation (VC) od firmy Tamron dokáže redukovat vliv třesu fotoaparátu, takže fotograf může držet objektiv v ruce při rychlostech závěrky až 4 s! S kompaktním designem, malou hmotností, velmi dobrou optickou charakteristikou a extrémně širokým rozsahem zoomu je objektiv Tamron AF18-270 mm ideálním společníkem na cesty.

Evropský zoom objektiv 2009/2010 – Sony 70-400mm F4-5.6 G SSM

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Díky pevné konstrukce a prvkům z ED skla (s extrémně nízkým rozptylem světla) dosahuje tento nový objektiv Sony respektované úrovně kvality profesionálních objektivů typu G. Jedná se o jeden z nejlehčích objektivů ve své kategorii vybavený rychlým a téměř neslyšným motorem SSM, který uživateli umožňuje okamžité přepnutí mezi automatickým a ručním zaostřováním. Kvalita obrazu je velmi dobrá i při plně otevřené cloně a vzhledem k širokému rozsahu zoomu objektiv vykazuje velmi nízkou distorzi.

Evropské foto příslušenství 2009/2010 – Novoflex QuadroPod

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Společnost Novoflex přichází s revolučním stativem QuadroPop. Důmyslným přidáním čtvrté nohy ke klasické trojnožce je dosaženo lepší stability a také nové úrovně flexibility, která fotografům umožňuje snadno pořizovat snímky z množství nejrůznějších pozic. Modulární koncepce stativu QuadroPod se skládá ze tří odlišných základních prvků, jež zahrnují nohy v různých délkách a materiálech, hlavy a středové tyče pro specifické použití a širokou řadu příslušenství pro plnění potřeb různých fotografů.

Evropské fotoalbum 2009/2010 – CeWe Photobook

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

CeWe Photobook poskytuje krásná fotoalba vynikající kvality od malých kapesních až po velká fotoalba. K dispozici je software (PC, MAC) obsahující základní návod, s jehož pomocí si intuitivně a snadno vytvoříte vlastní design alba. Pomocí řady ovládacích prvků si fotograf může ručně nastavit umístění snímku a rozvrh stránky, zároveň však má možnost využít asistenční režim programu, který téměř vše udělá automaticky.

Evropská fototiskárna 2009/2010 – Canon PIXMA Pro9000 Mark II

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Se zvyšující se kvalitou digitálních fotoaparátů z hlediska detailní a barevné reprodukce rostou i nároky na desktopové tiskárny. Fotografové požadují větší přesnost, rychlost a pohodlné ovládání. Inkoustová tiskárna Canon PIXMA Pro9000 Mark II A3+ nabízí všechny tyto vlastnosti. Se 48bitovým zpracováním je tento vylepšený model schopen reprodukovat mnohem širší spektrum barev a umožňuje fotografovi tisknout „raw“ soubory přímo ze softwarového balíčku Canon DPP. Minimální velikost kapky inkoustu 2 pl zaručuje přesné zobrazení i nejjemnějšího detailu a zároveň vytváří potenciál pro mnohem plynulejší tónové a barevné přechody.

Evropská fotografická inovace 2009/2010 – Fujifilm Super CCD EXR

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nový snímač Super CCD EXR od firmy Fujifilm byl navržen tak, aby přizpůsoboval své chování podle externích světelných podmínek. Uživatel tak v každé situaci získává nejlepší kvalitu. Senzor má tři různé režimy snímání, které lze nastavit buď ručně nebo automaticky. V režimu „high resolution“ (HR) snímač využívá všech 12 milionů pixelů pro nejdetailnější zobrazení, zatímco v režimu „high sensitivity and low noice mode“ (SN) využívá technologii spojování pixelů pro vytváření obrazů s nízkou hladinou šumu pří velmi nízkém osvětlení.

Témata článku: Technika, Technologie


BAE Systems testují protidronové rakety naváděné technologií APKWS

BAE Systems testují protidronové rakety naváděné technologií APKWS

** BAE Systems zhruba posledních 20 let vyvíjí systém AGR-20 Advanced Precision Kill Weapon System ** Ten je založený na konverzi raket Hydra 70 na přesně naváděnou munici PGM ** Výsledkem je laserem naváděná raketa, jejíž cena i hmotnost jsou zhruba třetinové oproti jiným srovnatelným střelám

Stanislav Mihulka
ZbraněVojenstvíDrony
Toto je nejzajímavější telefon za tři tisíce. Smartphonu do terénu chybí snad jen podpora 5G sítí a 3,5mm jack

Toto je nejzajímavější telefon za tři tisíce. Smartphonu do terénu chybí snad jen podpora 5G sítí a 3,5mm jack

** Odolný telefon dnes nemusí stát mnoho ** Robustní novinka od BlackView nestojí ani tři tisíce **Nenáročným uživatelům zřejmě nic podstatného chybět nebude

Martin Chroust
BlackViewZvýšená odolnostSmartphony
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nové průmyslové odvětví. Přednosti a strasti profesionálního 3D tisku

Nové průmyslové odvětví. Přednosti a strasti profesionálního 3D tisku

Domácí a profesionální 3D tisk staví na stejných základech, příležitosti, ale i problémy profi světa jsou však zcela odlišné a pro běžného uživatele často překvapující.

Jiří Kuruc
3D tisk
Chytíte telefon, v tu ránu vyskočí reklama. Čína omezuje nekalé praktiky, které u nás ještě ani neznáme

Chytíte telefon, v tu ránu vyskočí reklama. Čína omezuje nekalé praktiky, které u nás ještě ani neznáme

** Čína už po jednom roce začíná regulovat funkci Shake to jump ** Měla sloužit k rychlé navigaci v aplikacích, jenže... ** ...místo toho byla zneužita pro zobrazení otravné reklamy

Martin Chroust
ReklamaČínaSmartphony
16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

** Internet se roky bavil uměle rozčtverečkovanými místy v mapách ** Postupně jich ale ubývá, nebo se jedná o běžné chyby ** Výjimkou je Evropa. Tady čtverečkujeme až až

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály