DxO Nik Collection 4 – vylepšené rozhraní, nové presety a lepší lokální úpravy U-Point

8. června 2021
TWEET SDÍLET

​Francouzská softwarová společnost DxO po roce vydává novou verzi oblíbených fotografických zásuvných modulů. Nik Collection 4 přichází s vylepšeným, přehlednějším a modernějším pracovním prostředím, inovovanou technologií U-Point sloužící k lokálním úpravám a tzv. metapresety, které jsou kombinací několika pluginů.

Pluginy Nik Collection jsou primárně určeny pro použití s programy od Adobe, Lightroomem a Photoshopem, fungují však i s jinými fotoeditory, např. s českým ZPS X. Sada zahrnuje osm nástrojů pro úpravu obrazu – barevného podání, tonality, dynamického rozsahu, převodu do černobílé, redukce šumu, doostření či korekce perspektivy.

Modernější rozhraní, ale jen pro vybrané pluginy

Loňská aktualizace se soustředila na usnadnění přístupu k zásuvným modulům a historii editace, podporu nedestruktivních úprav, kolekci nástrojů doplnil nový plugin Perspective Efex, který s využitím umělé inteligence koriguje všechna možná geometrická zkreslení. Letos se DxO soustředilo na inovaci zastaralého vzhledu aplikací, zefektivnění a zpřehlednění funkce U-Point a přidání funkce tzv. meta presetů na launcher Selection Tool.  

Klepněte pro větší obrázek

Většina novinek se týká dvojice nejpoužívanějších nástrojů – Viveza a Silver Efex Pro. Oba pluginy se dočkaly nového rozhraní s modernějším, vzdušnějším a přehlednějším vzhledem. Přepracován byl zejména pravý panel, takže konečně odpovídá dnešním standardům. Uživatelské prostředí ostatních modulů však zůstalo buď beze změny (Dfine, Shaprener), nebo bylo inovováno pouze částečně, sada jako celek tak působí vzhledově nekonzistentně.

Mocnější a přehlednější lokální úpravy

O update už si také říkala letitá technologie U-Point, obdoba kruhového filtru, která v pluginech Viveza a Silver Efex Pro slouží k lokálním úpravám fotografie. Slidery, jimiž se editují dílčí obrazové parametry, již nejsou spojeny s náhledem kruhového filtru přímo v obraze, nově se k nim jako u většiny moderních editorů přistupuje z pravého bočního panelu.

Klepněte pro větší obrázek

U každého kontrolního bodu (U-Pointu) lze navíc nyní pomocí dvou jezdců Luminance a Chrominance přesně nastavit, na které pixely ve vybrané oblasti se budou lokální úpravy aplikovat. Nastavení jednotlivých kontrolních bodů lze nyní ukládat pod vlastním názvem pro další použití.

Nové presety a filmové simulace

V launcheru Selective Tools, který slouží jako přímý vstup k pluginům v Adobe Lightroom a Photoshop, přibyla vedle funkcí Last Edit a Quick Edit také položka Meta-presets. Skrývá se pod ní deset přednastavených obrazových filtrů, které vznikly kombinací funkcí několika pluginů.

Klepněte pro větší obrázek

Obrazové presety jsou od první verze Nik Collection nedílnou součástí jednotlivých pluginů, není proto divu, že s každou aktualizací se jejich počet rozšiřuje – deset nových přednastavení najdeme ve Viveze, v Silver Efex Pro přibylo další 39 simulací filmového zrna; uživatelé si také mohou vytvořit a uložit svůj vlastní preset. Další novinkou je nástroj k odstranění oparu ClearView v programu Silver Efex Pro.

Sadu zásuvných modulů Nik Collection 4 si můžete zakoupit na webu společnosti DxO do konce tohoto června za zvýhodněnou cenu 99 eur, posléze za 149 eur. Upgrade z přechozí verze vyjde se slevou na 59 eur, plná cena se vyšplhá na 79 eur.

Témata článku: Fotografický software, Adobe Lightroom, Adobe Photoshop, DxO

Určitě si přečtěte

Stylová bezzrcadlovka Olympus PEN E-P7 a širočina M.ZUIKO 8–25 mm F4

Stylová bezzrcadlovka Olympus PEN E-P7 a širočina M.ZUIKO 8–25 mm F4

46 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
ObjektivyBezzrcadlovkyOlympus
Nejlepší akty roku 2020 od fotografů DIGIareny

Nejlepší akty roku 2020 od fotografů DIGIareny

8 Petr Březina

Petr Březina
Kultura
Ocenění TIPA pro fotoprodukty poprvé míří do Česka

Ocenění TIPA pro fotoprodukty poprvé míří do Česka

3 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
FotoaparátyObjektivyTechnologie
Fotografie měsíce: Předpověď, Na petlici, Život na hraně a další

Fotografie měsíce: Předpověď, Na petlici, Život na hraně a další

Výběr snímků měsíce dubna má společného jmenovatele v chápání hranic. V dynamicky se měnícím světě, chceme a potřebujeme sami pro sebe vnímat pevnost či tekutost, ostrost či tupost, rovnováhu nebo bouřlivý var.

2 Michal Černý

Michal Černý
Kultura
6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

15 časopis Computer

časopis Computer
Fotografický softwareFotoškola
9 filmů o fotografii, které byste měli vidět

9 filmů o fotografii, které byste měli vidět

Klasické filmy s fotografií v hlavní roli, jako je Zvětšenina nebo Okno do dvora, znají nejspíš všichni. Kamery však natáčí dál a v hlavách filmařů se rodí nové neotřelé příběhy…

4 Petr Březina

Petr Březina
Kultura