DxO Nik Collection 4 – vylepšené rozhraní, nové presety a lepší lokální úpravy U-Point

8. června 2021
TWEET SDÍLET

​Francouzská softwarová společnost DxO po roce vydává novou verzi oblíbených fotografických zásuvných modulů. Nik Collection 4 přichází s vylepšeným, přehlednějším a modernějším pracovním prostředím, inovovanou technologií U-Point sloužící k lokálním úpravám a tzv. metapresety, které jsou kombinací několika pluginů.

Pluginy Nik Collection jsou primárně určeny pro použití s programy od Adobe, Lightroomem a Photoshopem, fungují však i s jinými fotoeditory, např. s českým ZPS X. Sada zahrnuje osm nástrojů pro úpravu obrazu – barevného podání, tonality, dynamického rozsahu, převodu do černobílé, redukce šumu, doostření či korekce perspektivy.

Modernější rozhraní, ale jen pro vybrané pluginy

Loňská aktualizace se soustředila na usnadnění přístupu k zásuvným modulům a historii editace, podporu nedestruktivních úprav, kolekci nástrojů doplnil nový plugin Perspective Efex, který s využitím umělé inteligence koriguje všechna možná geometrická zkreslení. Letos se DxO soustředilo na inovaci zastaralého vzhledu aplikací, zefektivnění a zpřehlednění funkce U-Point a přidání funkce tzv. meta presetů na launcher Selection Tool.  

Klepněte pro větší obrázek

Většina novinek se týká dvojice nejpoužívanějších nástrojů – Viveza a Silver Efex Pro. Oba pluginy se dočkaly nového rozhraní s modernějším, vzdušnějším a přehlednějším vzhledem. Přepracován byl zejména pravý panel, takže konečně odpovídá dnešním standardům. Uživatelské prostředí ostatních modulů však zůstalo buď beze změny (Dfine, Shaprener), nebo bylo inovováno pouze částečně, sada jako celek tak působí vzhledově nekonzistentně.

Mocnější a přehlednější lokální úpravy

O update už si také říkala letitá technologie U-Point, obdoba kruhového filtru, která v pluginech Viveza a Silver Efex Pro slouží k lokálním úpravám fotografie. Slidery, jimiž se editují dílčí obrazové parametry, již nejsou spojeny s náhledem kruhového filtru přímo v obraze, nově se k nim jako u většiny moderních editorů přistupuje z pravého bočního panelu.

Klepněte pro větší obrázek

U každého kontrolního bodu (U-Pointu) lze navíc nyní pomocí dvou jezdců Luminance a Chrominance přesně nastavit, na které pixely ve vybrané oblasti se budou lokální úpravy aplikovat. Nastavení jednotlivých kontrolních bodů lze nyní ukládat pod vlastním názvem pro další použití.

Nové presety a filmové simulace

V launcheru Selective Tools, který slouží jako přímý vstup k pluginům v Adobe Lightroom a Photoshop, přibyla vedle funkcí Last Edit a Quick Edit také položka Meta-presets. Skrývá se pod ní deset přednastavených obrazových filtrů, které vznikly kombinací funkcí několika pluginů.

Klepněte pro větší obrázek

Obrazové presety jsou od první verze Nik Collection nedílnou součástí jednotlivých pluginů, není proto divu, že s každou aktualizací se jejich počet rozšiřuje – deset nových přednastavení najdeme ve Viveze, v Silver Efex Pro přibylo další 39 simulací filmového zrna; uživatelé si také mohou vytvořit a uložit svůj vlastní preset. Další novinkou je nástroj k odstranění oparu ClearView v programu Silver Efex Pro.

Sadu zásuvných modulů Nik Collection 4 si můžete zakoupit na webu společnosti DxO do konce tohoto června za zvýhodněnou cenu 99 eur, posléze za 149 eur. Upgrade z přechozí verze vyjde se slevou na 59 eur, plná cena se vyšplhá na 79 eur.

Témata článku: Fotografický software, Adobe Photoshop, Adobe Lightroom, DxO