DxO Nik Collection 3 – nový plugin k úpravě perspektivy i nedestruktivní workflow

6. června 2020
TWEET SDÍLET

Sada oblíbených pluginů Nik Collection má za sebou nestálou minulost poznamenanou častou změnou majitelů značky. Nedařilo se jí ani pod patronací Googlu, který svého času nabízel pluginy volně ke stažení. K obratu došlo až v roce 2017, kdy se kolekce ujala společnost DxO. Pod její patronací vycházejí pravidelné updaty, včetně rozsáhlejších aktualizací – Nik Collection 3 je jednou z nich.

Klepněte pro větší obrázek

Nová verze nabízí snadnější přístup k pluginům přímo z nativních editorů, Adobe Lightroomu a Photoshopu, prostřednictvím launcheru Selective Tool. Mezi pluginy lze tak snadno přepínat a také si vyvolat oblíbené presety bez nutnosti spuštění jednotlivých pluginů. Díky novým funkcím Last Edit a Quick Edit lze rychle zobrazit, nebo aplikovat poslední provedená nastavení.

Klepněte pro větší obrázek

Pro Lightroom Classic (a další programy fungující na principu digitální „temné komory“) si DxO připravilo podporu nedestruktivních úprav – uživatelé se tak mohou k provedeným změnám vracet a nastavení editovat, aniž by narušili originální soubor.

Klepněte pro větší obrázek

Aktualizace přinesla také jeden zbrusu nový plugin s názvem Perspective Efex. Nik Collection tedy nyní čítá celkem osm pluginů – pro editaci barev (Viveza, Color Efex), převod do černobílé (Silver Efex), vytvoření efektu staré fotografie (Analog Efex), k tvorbě snímku se širokým dynamickým rozsahem (HDR Efex),úpravě ostrosti (Sharpener) a odstranění šumu (Dfine).

Klepněte pro větší obrázek

Nový plugin Perspective Efex napravuje všechna možná geometrická zkreslení – od kácejících se linií přes vady objektivu (soudkovitost či poduškovitost) až po silné deformace způsobené např. rybím okem. Nástroj pracuje automaticky – na základě databáze, která vznikala 18 let a zahrnuje přes 60 tisíc kombinací fotoaparátů a objektivů – ale jednotlivé výstupy lze také doladit ručně. Součástí Perspective Efex je propracovaná funkce pro tvorbu efektu miniatury.

Celou kolekci pluginů lze pořídit za výhodnou cenu 100 eur, později bude stát 150 eur. Ti, kdo upgradují z verze Nik Collection 2, nyní zaplatí 60 eur, posléze bez aktuální slevy 80 eur.

Témata článku: Fotografický software, Adobe Photoshop, Adobe Lightroom, DxO