Dvě kreditky od Casia – převálcuje novinka starou gardu?

27. června 2005
TWEET SDÍLET
Dvě kreditky od Casia – převálcuje novinka starou gardu?
Řada stylových digitálů Exilim Card od Casia se v červnu rozšířila o další kousek. Novinka EX-S500 je oproti předchozí EX-S100 v lecčems vylepšena – může se pochlubit větším počtem megapixelů i rozsahem optického zoomu, větším LCD displejem, záznamem videa ve formátu MPEG-4 a dokonce stabilizátorem obrazu.

Připomeňme si, že Casio Exilim Card EX-S100 byl první digitální fotoaparát na světě, do jehož nitra byly aplikovány transparentní keramické čočky Lumicera. Jejich hlavní výsadou jsou pevnost a vysoký index lomu, proto se vývojářům mohlo podařit vyrobit velmi malý objektiv, a tím také fotoaparát útlý jen 16,7 mm. V době ohlášení tohoto modelu v srpnu loňského roku to měl být opravdu nejštíhlejší vyrobený fotoaparát s optickým zoomem. Novinka Exilim Card EX-S500 jde ještě kousíček za tuto hranici: „hloubkový“ rozměr čítá pouhých 16,1 mm, v nejtenčím místě 13,7 mm.


O tři čtvrtě roku novější fotoaparát se z hlediska rozměrů a designu pozměnil minimálně:
původních 88,5 × 57 × 16,7 mm u S100 (vlevo) se inovovalo na 90 × 59 × 16,1 mm

Na základě našich zkušeností s testováním modelu Exilim Card EX-S100 musíme poznamenat, že ultrakompaktní rozměry fotoaparátu se nijak výrazně nepodepsaly na ergonomii držení. Pouze nepatrně vyvýšený grip ve přední části přístroje byl totiž doplněn dvanácti bodovými výstupky na zadní stěně, které usnadnily přidržování palcem. Jak je vidět z ilustračních fotografií, od této vymoženosti bylo u nové S500 upuštěno, přesto však na zadní stěně zůstává stále dostatek místa i na větší palec, za což si Casio zaslouží poklonu - u stylových digitálů to totiž nebývá zvykem.


Zadní stěna nabízí díky promyšlenému rozmístění ovládacích prvků dostatečný prostor pro palec pravé ruky.
Optický hledáček není u stylového digitálu nutný

Víc než jen megapixely

Některé firmy ve snaze „oživit“ své jméno uvádějí na digitální trh upgrady starších modelů, které se od předchůdců liší pouze navýšením počtu světlocitlivých buněk na snímači. V případě Casia a jeho nového digitálu Exilim Card EX-S500 tomu tak není. I když s megapixely výrobce také zamíchal: zatímco loňská „es stovka“ disponovala pouze třemi miliony efektivních pixelů, její čerstvý nástupce se dočkal navýšení hned o 2 megapixely. Uvidíme, jak se tato skutečnost projeví na hladině šumu: dobrým krokem je zvětšení CCD snímače z 1/3,2“ na (v tomto případě) běžných 1/2,5“.

Optika pětimegapixelového fotoaparátu se také lehce inovovala: optický zoom již nedosahuje hodnoty pouze 2,8 ×, přiblížení je nyní trojnásobné – při přepočtu na kinofilm odpovídá rozsahu 38–114 mm. Také světelnost objektivu doznala příznivějších hodnot F2,7–5,2. U kompaktních digitálů tohoto typu se jedná o čísla standardní, přesto však jsou v porovnání s F4–6,6 u modelu S100 prokazatelně lepší. S přihlédnutím k tomu, že má novinka integrovaný (firmou vyvinutý) stabilizátor obrazu Anti Shake Digital Signal Processor, který snižuje riziko rozostřených snímků způsobené nepevným držením fotoaparátu, by měl aparát odvádět kvalitnější výstupy. Snad tato skutečnost donutí do budoucna také konkurenci k tomu, aby své digitální šperky funkčně lépe zaopatřila.


Dobře vybavenou novinku Exilim Card EX-S500 si budete moci pořídit v jedné ze tří barevných variant: v bílé, šedé nebo oranžové

Prozatím můžeme jen zůstat v očekávání, jakým způsobem bude optika nového fotoaparátu zaznamenávat snímky. Námi testovaný model S100 vykazoval příliš měkkou kresbu, kterou jsme mohli přičítat „plenkovému“ období keramických čoček Lumicera. O tom, zda je tato technologie použita také u nově ohlášeného fotoaparátu, tisková zpráva mlčí. Vypadá to ale spíše na zápornou odpověď.

V noci jako ve dne

Velmi pozitivní hodnocení jsme „es stovce“ před třičtvrtě rokem udělili za práci autofokusu. I ve tmě fotoaparát spolehlivě zaostřil na požadovaný objekt, k čemuž mu napomáhala silná přisvětlovací lampa, a poté scénu nasvítil velice výkonným bleskem (již tradičně dobrá vlastnost fotoaparátů Casio). V tomto kontextu se jeví možnost manuálního fokusu jako zbytečná funkce. Můžeme předpokládat, že novinka bude mít stejné schopnosti, neboť technické údaje zůstaly totožné: minimální zaostřovací vzdálenost 40 cm, u makro snímků od 17 cm. Posledně uvedené číslo se pro makrofotografii zdá být nezajímavou hodnotou, přesto však Casio S100 pořizovalo velmi pěkné „zvětšeniny“. Pro zpříjemnění fotografování byla k dispozici funkce „auto makro“, kdy uživatel nemusel přepínat z režimu automatiky na makro: přístroj to udělal za něj a zajistil tak správnost zaostření. Tuto vymoženost má také Exilim Card EX-S500.

Přestože jsou oba fotoaparáty expozičními automaty, jejich menu skýtá poměrně velké množství nastavitelných parametrů. Jsou jimi např. citlivost snímače v rozmezí ISO 50-400, 6 možností vyvážení bílé i s uživatelskou kalibrací a samozřejmě korekce expozice v tradičním rozsahu ±2 EV v krocích po 1/3 EV. Majitel fotoaparátu – a nemusí to být nutně nezkušený amatér – může u S100 vybírat z 23 přednastavených režimů (tzv. Bestshot), nová „es pětistovka“ povýšila na číslo 33.

Malé zklamání přichází v podobě LCD displeje – sice doznal nepatrného zvětšení z dvou palců (51 mm) na 2,2“ (56 mm), jeho rozlišení však zůstalo na podprůměrné hodnotě 85 tisíc obrazových bodů. Pro kontrolní náhled je však i tento parametr dostačující, a poté je lépe snímky prohlížet v počítači. V obou dvou případech je potěšitelný reálný histogram, který umožňuje snazší komponování scény.

Kreativní „lapače“ pohybového záznamu čeká také vylepšení. Nejenže je nyní možné pořizovat ozvučené videosekvence v rozlišení 640 × 480 pixelů při snímkové frekvenci 30 fps (oproti původním 320 × 240 px při 15 sn./s), navíc ve formátu MPEG-4. Zajímavé je, že výrobce vybavil pětimegapixelový fotoaparát menší integrovanou pamětí než jeho třímegového kolegu. Tak jak tak, 8,3 MB i 9,3 MB je opravdu prostor pouze nouzový, nákup SD/MMC paměťové karty vás nemine. Optimální pro novinku S500 je kapacita 256 MB. Starosti s koupí záložního Li-Ion akumulátoru však můžete zahodit za hlavu: pokud bude jeho životnost přinejmenším tak dobrá jako u „es stovky“, budete spokojeni.


Fotografie a videosekvence se přenášejí do počítače opět pomocí rozhraní USB (tentokrát 2.0) přes standardně dodávanou dokovací stanici

Také provozní svižnost nebylo možné u předchozí S100 neocenit. Připomeňme si rychlostní parametry naměřené na digitálních stopkách:

  • první snímek 1,85 s
  • zpoždění - bez namáčknutí 0,13 s
  • zpoždění - s namáčknutím 0,04 s
  • ukládání-připravenost k dalšímu snímku 0,89 s

Předpokládáme, že tyto hodnoty budou u novinky srovnatelné, ne-li lepší.

Koupit či posečkat?

Stylové digitály jsou již delší dobu v módě. Kovem opláštěná novinka Exilim Card EX-S500 by mohla být pro své pětimegapixelové rozlišení snímacího čipu i funkční vybavení vyhledávaným modelem. Uvidíme, jak vysoko se vyšplhá její pořizovací cena, která u Casií bývá vysoká. Pokud se tak stane, budou někteří zájemci jistě chvíli setrvávat, až cena klesne. Určitě se dočkají. Výrobcem doporučená prodejní cena „es stovky“ byla v době uvedení fotoaparátu na trh téměř 14 000 Kč, kdežto dnes vám stačí necelých 7 tisíc.

Témata článku: Technika, První pohled


Tvůrci Crashe Bandicoota hledají posily. Nové Call of Duty to ale nebude

Tvůrci Crashe Bandicoota hledají posily. Nové Call of Duty to ale nebude

Oficiální stránky studia poukazují na jiné projekty.

Radek Wunderlich
Crash BandicootToys for Bob
Fortnite Chapter 3 odhalena. Dostaneme nový ostrov, režimy a Spider-Mana

Fortnite Chapter 3 odhalena. Dostaneme nový ostrov, režimy a Spider-Mana

Velkolepé finále druhé kapitoly Fortnite je tu a my se můžeme vrhnout do zcela nové éry battle royale hitu.

Michal Maliarov
Epic GamesFortniteVideo
Halo Infinite pro hráče chystá celou řadu nových režimů, vyzradil únik

Halo Infinite pro hráče chystá celou řadu nových režimů, vyzradil únik

Jeden z uživatelů Redditu se podělil o zajímavý nález v nejnovějším dílu Halo ságy.

Michal Maliarov
Halo InfiniteFPS
Pirátské dobrodružství Sea of Thieves připlouvá s pátou sezónou

Pirátské dobrodružství Sea of Thieves připlouvá s pátou sezónou

Nové Sea of Thieves dorazilo s opravenými chybami a novými přídavky.

Radek Wunderlich
Sea of ThievesVideo
Nabídky operátorů v prosinci: Vánoční akce, výhodné Xiaomi a Nokia s Hadem

Nabídky operátorů v prosinci: Vánoční akce, výhodné Xiaomi a Nokia s Hadem

** Spousta předvánočních slevových akcí ** Horká novinka Xiaomi 11 Lite 5G NE ** Kompletní přehled nabídek všech tří českých operátorů

Jan Pánek
Operátoři
Recenze hry Halo Infinite. Za přežití lidstva v otevřeném světě

Recenze hry Halo Infinite. Za přežití lidstva v otevřeném světě

Slavná legenda konečně vychází a nejen, že tentokrát vyjde také na PC, ale vůbec poprvé se podívá do zcela otevřeného světa. Master Chief se utká za přežití lidstva a rozhodně to stojí za to.

Vojtěch Matušinský
Halo InfiniteRecenze
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Týden Živě: Jak nepřiplácet při nákupu z Číny a nebát se konce 3G

Týden Živě: Jak nepřiplácet při nákupu z Číny a nebát se konce 3G

** Končí mobilní 3G. Ale nebojte se, není to žádná katastrofa ** Jak nakupovat na AliExpressu bez vysokých poplatků České poště ** Sledujte souhrn událostí končícího týdne

Jakub ČížekJan Láska
Týden ŽivěVideo
Intel vrací úder. Procesory Intel Alder Lake překonávají AMD, ale konkurent to nevzdává

Intel vrací úder. Procesory Intel Alder Lake překonávají AMD, ale konkurent to nevzdává

Nová generace procesorů Intel Alder Lake dorazila na trh. Dvanáctá generace Intel Core je v mnohém revoluční a konečně přináší výkon, se kterým dokáže AMD Ryzeny překonat.

Jan Pánek
Tajemství galaxie NGC 7727. Astronomové objevili nejbližší pár černých děr

Tajemství galaxie NGC 7727. Astronomové objevili nejbližší pár černých děr

** V centru galaxie NGC 7727 se nachází dvojice velmi hmotných černých děr ** Jedná se o výsledek splynutí velké a menší galaxie ** Obě černé díry se v budoucnu srazí

Petr Kubala
Černé díryAstronomie