DVD kamery Panasonic pro začátečníky

Společnost Panasonic uvede na český trh tři nové modely DVD videokamer VDR-D310, VDR-D220 a VDR-D160, které jako záznamové médium používají disky DVD-RAM, DVD-R/RW a dvouvrstvé disky DVD-R DL s kapacitou 2,6 GB. Nové přístroje nabízejí různé stupně výbavy a uspokojí jak pokročilé amatérské kameramany, tak příležitostné uživatele, kteří s natáčením videa nemají mnoho zkušeností. Všechny DVD videokamery Panasonic mají menu i kontextovou nápovědu v českém jazyce.

Videozáznam se na disk ukládá ve formátu MPEG2, stejném jaký používají běžná média DVD-Video. Systém s variabilním datovým tokem zaručuje vysokou kvalitu obrazu i v dlouhohrajícím režimu LP, kdy je možné na dvouvrstvý disk uložit až 140 minut záznamu. DVD-RAM disky navíc umožňují až 100 000x přepis záznamu bez jakékoliv ztráty kvality.

VDR_D160_LCD_geschlossen.jpg
VDR-D160EP-S

DVD disky poskytují uživateli maximální komfort a možnost okamžité reprodukce záznamu. Stačí vyjmout disk z kamery a vložit jej do DVD přehrávače. Orientaci v nahrávce usnadňují náhledy zastupující každou scénu. Náhledy je možné prohlížet na LCD panelu kamery nebo na televizní obrazovce. Vybranou scénu je pak možné okamžitě přehrát – není třeba nic složitě hledat, ani přetáčet pásku tam a zpátky. Stejně tak je možné rychle zkontrolovat záznam a okamžitě pokračovat v natáčení.

Nejvyšší model VDR-D310 je určen náročným videoamatérům. Přístroj má objektiv Leica Dicomar, 3CCD systém snímání obrazu a optický stabilizátor obrazu O.I.S. Pro objektiv Leica Dicomar je charakteristické nejen přirozené podání barev, ale také zachycení všech jemných a sytých odstínů od nejsvětlejších až po nejtmavší partie obrazu. Systém optické stabilizace obrazu O.I.S. účinně odstraňuje nepříjemný problém s neostrým, rozmazaným záznamem. Ten se nejvýrazněji projevuje na televizorech s velkou úhlopříčkou, kde i nepatrný záchvěv ruky kameramana způsobí rozostření nebo šmouhu v obraze. Optická stabilizace umožňuje nejen korekci videozáznamu, ale lze ji aktivovat i při fotografování, kde je efektivita stabilizace téměř dvojnásobná. Maximální rozlišení fotografií je 3,1 megapixelu.

VDR_D220_seitlich.jpg
VDR-D220EP-S

Videokamera Panasonic VDR D310 disponuje praktickou funkcí ochrany proti natáčení země, která šetří baterii videokamery. Z průzkumu mezi uživateli videokamer totiž vyplynulo, že kameraman často zapomene vypnout nahrávání a přístroj pak dlouhé minuty natáčí vše, co se objeví před objektivem, a plýtvá baterií na zcela nesmyslné záběry země nebo podlahy. Jakmile polohová čidla optického stabilizátoru zjistí, že se kamera nachází v poloze nepřirozené pro natáčení, záznam se automaticky přeruší a kamera se přepne do pohotovostního režimu.

Jednočipová (1CCD) kategorie je zastoupena dvěma modely. Model VDR-D220 má objektiv Panasonic s unikátním 32x optickým zoomem a optickou stabilizací obrazu O.I.S. Základní model VDR-D160 je také osazen objektivem Panasonic a disponuje 30x optickým zoomem. Oba přístroje využívají pro zpracování obrazu technologii Pure Colour Engine, která generuje jasovou složku signálu z RGB a zajišťuje tak věrnou reprodukci barev a čistý obraz. Oba modely samozřejmě fungují i jako digitální fotoaparát a snímky v rozlišení VGA se ukládají na paměťovou kartu SD. Přístroje jsou kompatibilní s USB 2.0 HS (přenosová rychlost až 480 Mb/s), takže ke zkopírování záznamu do počítače potřebujete pouze USB kabel, který je součástí základního příslušenství.

VDR_D310_LCD_offen.jpg
VDR-D310EP-S

Funkce playlist umožňuje stříhat záznam přímo v kameře. Automaticky zobrazí náhledy po sobě jdoucích scén, počáteční a koncové body si ovšem může nastavit i sám uživatel. Scény je pak možné uspořádat do zvoleného pořadí a uložit je jako playlist. Záznam můžete dále zatraktivnit přidáním střihových efektů (stmívačky, roztmívačky, stíračky) a na počítači jsou možnosti editace téměř neomezené. Data lze na PC přenést jednoduše vložením disku z kamery do DVD mechaniky počítače.

Všechny modely jsou vybaveny slotem pro paměťovou kartu SD, na kterou se ukládají fotografie. Data na SD kartě lze pohodlně sdílet s dalšími SD kompatibilními produkty, takže je můžete snadno promítnout na plazmových a LCD televizorech Panasonic VIERA, nebo uložit na pevný disk DVD rekordéru DIGA.

DVD videokamery Panasonic VDR-D160, VDR-D220 a VDR-D310 budou uvedeny na český trh v březnu.

Nezávazně doporučené maloobchodní ceny pro český trh:

  • VDR-D310EP-S 19 995,- Kč
  • VDR-D220EP-S 12 995,- Kč
  • VDR-D160EP-S 12 495,- Kč

Srovnání technických údajů

 D310D220D160
MédiaDVD-RAM / -RW / -R / -R DL / SDHC DVD-RAM / -RW / -R /-R DL / SDHCDVD-RAM / -RW / -R /
CCD1/6” 3CCD celkem: 800.000 x 3 videozáznam: 630.000 x 3, foto: 710.000 x 31/6” 1CCD celkem: 800.000, videozáznam: 540.000, foto: 550.0001/6” 1CCD celkem: 600.000 videozáznam: 400.000 foto: 410.000
Technologie zpracování obrazuCrystal EnginePure Colour EnginePure Colour Engine
ObjektivLeica DicomarPanasonicPanasonic
Nízkorozptylové skloAnoNeNe
Filtr37 mm37 mm30,5 mm
Optický zoom10.10.20071.10.193230.10.2007
Stabilizace obrazuOptickáOptickáElektrická
AGS (Ochrana proti nechtěnému snímání země)AnoNeNe
Fotografie3,1 MEGAVGAVGA
Slot pro paměťové karty SDAnoAnoAno
LCD2,7” širokoúhlý2,7” širokoúhlý2,5”
Power LCDNeNeNe
HledáčekBarevnýBarevnýBarevný
Integrovaný bleskNeNeNe
Přisvícení diodouNeAno / NeNe
PatkaPasivníPasivníNe
Ochrana objektivuKrytkaKrytkaKrytka
USB konektorUSB 2.0 HS (výstup)USB 2.0 HS (výstup)USB 2.0 HS (výstup)
Analogové konektoryVýstupVýstupVýstup
Colour Night ViewAnoAnoAno
O Lux Colour Night ViewNeNeNe
Rychlý startNeNeNe
Optimalizace pleťové barvyAnoAnoAno
Režim Tele MacroAnoNeNe
Funkce webové kameryNeNeNe
Kompatibilita s PictBridgeAnoAnoNe
Simultánní záznam videa / fotografií (rozlišení)NeNeNe
Editační softwareDVD-MovieAlbumSE, DVDfunSTUDIO--

Určitě si přečtěte

Články odjinud