Dvanáct milionů buněk v kapse

23. května 2007
TWEET SDÍLET
Netrvalo to až tak dlouho a konečně jsme se dočkali. Výrobci nehodlají ukončit honbu za megapixely – dvanáctimegové ultrakompakty jsou skutečností.

Na sklonku každého roku se nejen bilancuje, objevují se i prognózy na téma co nás čeká v příštím roce. Ten letošní měl být ve znamení sedmimegapixelových digitálů. Z části tomu tak je, objevily se však i modely s rozlišením 8 Mpx a ve třídě zrcadlovek jednoznačně vede 10Mpx rozlišení.

Každý rok nás však také čeká překvapení v podobě digitálů s vysokým rozlišením, které málokdo očekával, ať už pro jejich pramalé praktické použití či pro jiné důvody (touha po ukončení marketingových bojů...). V loňském roce představilo Casio první 10Mpx ultrakompakt na světě, byl jím model Exilim EX-Z1000.

Ani letos si Casio nenechalo ujít příležitost k získání dalšího prvenství a na trh uvádí jako první ultrakompaktní digitál Exilim EX-Z1200SR s rozlišením 12 Mpx. Ano, bohužel je to tak. Proč bohužel? nepatřím sice mezi pesimisty, ale 12 Mpx na miniaturním snímači asi nebude zrovna ideální kombinací pro fotografování.

Casio Exilim EX-Z1200SR

Fotoaparát má podobný design jako jeho předchůdce EX-Z1000, celokovové opláštění plastového těla má zkosené rohy a zaoblené všechny hrany. Objektiv je klasické výsuvné konstrukce a je umístěn v levé části aparátu. Rozsah ohnisek 37–111 mm není nijak výjimečný a nevybočuje ze zaběhaných standardů, stejně tak je tomu se světelností F2,8–5,4.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Je libo dvanáct milionů ve stříbře nebo v černotě?

Jak již bylo řečeno, snímač má rozlišení 12 Mpx, maximální velikost fotografií je tedy 4 000 × 3 000 obrazových bodů. Ve formátu 3:2 je to 4 000 × 2 656 a ve formátu 16:9 pak 4 000 × 2 240 obrazových bodů. Velikost snímače je 1/1,7 palce, u minulého modelu Casia s 10 Mpx měl snímač velikost 1/1,8", k velkému nárůstu plochy tedy nedošlo.

Fotoaparát je vybaven mechanickou stabilizací obrazu v podobě plovoucího snímače, stejný systém stabilizace byl použit u modelu Exilim EX-V7 a jak ukázaly praktické testy, tak je bezproblémově funkční. Citlivost je možné nastavit ručně pouze ve čtyřech krocích, a to ISO 50, 100, 200 a 400. Ve scénických režimech je k dispozici ještě citlivost ISO 800 (režim Anti Shake) a citlivost ISO 1 600 (režim Vysoká citlivost). Již toto omezení ze strany výrobce vypovídá o tom, že si za kvalitou obrazu při vysoké citlivosti příliš nestojí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Automat nepotřebuje mnoho ovládacích prvků...

Stejně jako většina digitálů Casio, je i Z1200SR expozičním automatem. Pro snímání je k dispozici plně automatický režim nebo programový režim s možností ovlivnění některých parametrů – vyvážení bílé, citlivost, ostření. O počtu scénických režimů se výrobce nezmínil, lze však předpokládat, že jich bude řádově kolem dvaceti.

Zadní strana je velice střídmá na ovládací prvky, nejvíce místa zabírá 2,8" displej s vysokým rozlišením 230 400 obrazových bodů. Předpokládáme, že díky širokoúhlému displeji bude i u tohoto fotoaparátu k dispozici nový režim zobrazení informací na displeji ve sloupci. O napájení se stará Li-Ion akumulátor, data je možné ukládat na karty SD, SDHC, MMC nebo do vnitřní 11MB paměti.

Uvedení digitálu na trh je plánováno na červen, námi odhadovaná cena je 11 000 Kč.

Panasonic Lumix DMC-FX100

Ve stejný den jako Casio představil svůj dvanáctimegáč také Panasonic, nový ultrakompakt nese označení Lumix FX100 a chlubí se širokým ohniskem 28 mm. Také Panasonic přichází na trh s novým – větším – snímačem o úhlopříčce 1/1,72", efektivní rozlišení je 12,2 Mpx, maximální velikost fotografie pak 4 000 × 3 000 obrazových bodů.

Klepněte pro větší obrázek
Rozdíl ve velikosti snímače 1/2,5" a 1/1,72" není zanedbatelný

Lumix FX100 jde ve stopách svých předchůdců řady FX, vše je tedy zabaleno do úhledného kovového pláště ve dvojím barevném provedení - černá a titanově stříbrná. Tloušťka aparátu je pouhých 24,5 mm.

Klepněte pro větší obrázek

Objektiv s 3,6× zoomem má rozsah ohnisek 28–100 mm a světelnost F2,8–5,6, především na dlouhém konci to ale není nijak oslnivý údaj. Již tradiční je optická stabilizace obrazu MEGA O.I.S. pracující ve dvou režimech. Novinkou je tlačítko E. Zoom, které známe z nižších modelů, jeho stiskem vyzoomujete objektiv na maximum nebo naopak vrátíte do základní polohy.

Klepněte pro větší obrázek

Zajímavé jsou údaje o nastavitelné citlivosti snímače. Ručně je možné zvolit citlivost ISO 80, 100, 200, 400, 800, 1 250 a 1 600. V režimu vysoké citlivosti pracuje digitál v rozsahu ISO 1 600 až ISO 6 400 (!). Jak se zdá, tak Panasonic si věří a nebojí se zpřístupnit i vysoké citlivosti.

Ačkoliv má snímač větší plochu než poslední modely Panasonicu, nepředpokládáme, že by byla míra šumu natolik nízká, aby nebyly snímky při citlivosti vyšší jak ISO 800 poznamenány posunem barevnosti a vyhlazováním jemných detailů.

Klepněte pro větší obrázek

Zadní stěnu zabírá z velké části 2,5" displej s rozlišením 207 000 obrazových bodů. Vedle něj najdeme pětici tlačítek uspořádaných do kříže. Nepochopitelný je ústup od ovládání joystickem, které bylo velice intuitivní a pohotové. Otočný volič, ukrytý z části pod pláštěm aparátu nabídne celkem osm režimů fotografování. Ty jsou doplněny rovnou dvacítkou scénických režimů, dostupných v menu.

Klepněte pro větší obrázek

Přísun energie je zajištěn Li-Ion akumulátorem, snímky je možné ukládat na paměťovou kartu SD, SDHC, MMC nebo do vnitřní paměti. Hmotnost fotoaparátu je necelých 150 gramů. Předpokládané uvedení na trh je v červnu, předběžná cena zatím nebyl stanovena, námi odhadovaná je 13-15 000 Kč.

Podrobné technické parametry obou přístrojů vám brzvy přineseme v katalogu digitálů.

Témata článku: Technika, První pohled


16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

** Internet se roky bavil uměle rozčtverečkovanými místy v mapách ** Postupně jich ale ubývá, nebo se jedná o běžné chyby ** Výjimkou je Evropa. Tady čtverečkujeme až až

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Dávné megatsunami na Marsu zřejmě způsobila „chicxulubská“ planetka

Dávné megatsunami na Marsu zřejmě způsobila „chicxulubská“ planetka

** pPodle jedná hypotézy byla podstatná část povrchu Marsu tvarována dávnou megatsunami ** . Za původce této globální katastrofy byl považován dopad planety či jádra komety ** Vědci nyní vystopovali impaktní kráter, který podle nich těsně souvisí se zmíněnou megatsunami

Stanislav Mihulka
KatastrofyMars
Astronauti na ISS zahájili další fázi experimentu, v rámci nějž pěstují zakrslá rajčata

Astronauti na ISS zahájili další fázi experimentu, v rámci nějž pěstují zakrslá rajčata

Jiří Černý
ZemědělstvíPotravinyMezinárodní vesmírná stanice
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

V 90. letech už nemůže být o prudérnosti žádná řeč, a tak se vesele odhalovaly i největší hvězdy Hollywoodu. Kdo překoná Sharon Stone a její rafinované přehazování nohy přes nohu?

Marek Čech
Filmy a seriály