77
Fotogalerie

Dva v jednom: Casio EX-F1

Na počátku tohoto roku vzbudily v digitálním světě rozruch informace o modelu Casio Exilim EX-F1. Jak si tento digitál s integrovanou FullHD kamerou stojí?

Firma Casio v lednu ohlásila blížící se příchod bezkonkurenčního digitálu, který umí během jedné vteřiny uložit na kartu hned 60 snímků v plném rozlišení. Navíc má být tento stroj zároveň videokamerou s nejmodernějšími parametry – na výběr je nejen FullHD video, ale také vysokorychlostní video. Poté, co jsme si u Casia zvykli na pravidelný přísun kompaktních stylových digitálů řady S nebo Z, vždy v několika barevných verzích, se tato informace zdála až neuvěřitelná. Neskutečné se stává realitou – seznamte se, představujeme vám Exilim EX-F1.

F02.jpg F03.jpg
max. velikost | max. velikost

Základní technické parametry:

  • snímací prvek: CMOS 1/1,8", 6 Mpx
  • max. výst. rozlišení: 2 816 × 2 112 bodů
  • paměťové médium: SD/SDHC/MMC
  • objektiv: 36–432 mm, F2,7–4,6
  • LCD displej: úhlopříčka 71 mm, 230 160 obrazových bodů
  • možnosti napájení: Li-Ion akumulátor, síťový napáječ
  • záznamový formát: JPEG, RAW
  • rozměry a váha: 127,7 × 79,6 × 130,1 mm, 836 gramů
  • oficiální cena: 19 990 Kč vč. DPH
  • cena na internetu: 18 990 Kč vč. DPH

Šestimegapixelový přístroj se vzhledem podobá spíše zrcadlovkám, správně ale odhadujete, že se jedná o digitál s elektronickým hledáčkem. Není však docela standardním modelem – například sáňky na externí blesk nebývají u ultrazoomů ani zdaleka železným pravidlem. Příjemným konstrukčním prvkem je také docela široké pogumované okruží na objektivu, přičemž prstenec lze využít vícerým způsobem: nejen jako alternativa pro plynulé „krokování“ namísto tradiční zoomovací kolébky, ale posloužit může stejně tak dobře při manuálním ostření nebo výběru počtu snímků za vteřinu při vysokorychlostním snímání – jednu z těchto tří variant si můžete zvolit v nabídce Menu.

F01.jpg F04.jpg
max. velikost | max. velikost

Tělo Exilimu F1 oplývá dvěma kruhovými voliči, na kterých najdete nepřeberné množství expozičních režimů – ať už to jsou ty klasické (P/A/S/M, scénické režimy BestShot včetně možnosti nastavení vlastního módu), nebo ostatní, ke kterým chce výrobce usnadnit přístup. Ty jsou umístěny na tzv. CS ovladači, a najdete zde např. možnost záznamu 60 sn./s, sekvenční snímání s bleskem nebo expoziční bracketing – ani v jednom případě nelze pořizovat záběry do RAWu.

F11.jpg F13.jpg
max. velikost | max. velikost

Boční stěna fotoaparátu nabízí možnost přepínání režimů ostření, dále okamžitou aktivaci režimu Protisvětlo a v neposlední řadě také tlačítko pro aretaci expozice a autofokusu (AE-L, AF-L). Pro ostatní, zde neuvedené funkce musíte nutně vstoupit do Menu, a ve spolupráci s křížovým ovladačem a jeho multifunkčním okružím pracovat s nabídkou. Můžete si naštěstí zvolit českou verzi, i zde však – tak jako u mnohých konkurenčních výrobců – počítejte s některými nedokonalostmi – pozůstalými výrazy z angličtiny (např. Shutter apod.).

F12.jpg F14.jpg
max. velikost | max. velikost

Ani uspořádání nabídky není excelentní – po dlouhodobějším osahání se vám sice naoko zpřehlední, přesto je trojstupňové provedení v horizontální i vertikální rovině trochu nešikovné – zejména potřebujete-li v rychlosti aktivovat některou z funkcí. Naštěstí se alespoň po pravém boku displeje zobrazuje tzv. rychlá nabídka se základními (a v podstatě nejdůležitějšími) nastaveními – od citlivosti přes vyvážení bílé až ke způsobu měření expozice.

F15.jpg F16.jpg
max. velikost | max. velikost

Výrobce samozřejmě myslel také na výsadu svého modelu – na záznam videosekvencí: nastavení kvality videozáznamu je možné rychle změnit pomocí samostatného ovladače na zadní stěně, aktivaci nahrávání provedete červenou spouští uprostřed prstence. Pořízená data si můžete prohlédnout na 2,8" displeji s (dnes již standardním) rozlišením 230 000 pixelů, výhodnější – a to je výzva pro možného nástupce – by byl jistě displej s výklopnými schopnostmi, už kvůli funkci videokamery. Škoda, že si také samotnou kompozici snímků nelze vychutnat s lepším elektronickým hledáčkem, jenž nenadchne rozlišením 201 600 obrazových bodů, a navíc jeho pokrytí zaujímá pouze 95 % snímaného záběru.

F06.jpgF07.jpgF08.jpgF09.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost | max. velikost

Počítejte s tím, že z režimu prohlížení se nedostanete jinou cestou než stiskem červeného tlačítka s ikonkou fotoaparátu, pouhé namáčknutí spouště zde nefunguje – s touto „taktikou“ jsme se však již setkali u kompaktních Casií, takže se nejedná o nic zarážejícího.

Pokračování 2 / 5

Funkce a vybavení

U Casia Exilim F1 si na skoupou výbavu rozhodně stěžovat nemůžeme, spíše naopak: díky kombinaci svých vlastností a funkcí nemá tento model v současné době přímého konkurenta a stává se tak unikátním zařízením.

Fotoaparát s 12× optickým zoomem vykazuje rozpětí 36–432 mm při světelnosti F2,7–4,6, bez zajímavosti rozhodně nezůstává jeho „pouze“ šestimegapixelový čip (což by při dnešní honbě za megapixely mělo být opravdu zdůrazněno), a to nikoli typu CCD, ale CMOS o velikosti 1/1,8 palce.

Jediný na světě

Možná právě díky nízkému rozlišení snímací soustavy mohl výrobce na tomto přístroji „spáchat“ světový primát hned v několika ohledech. Předně, a to jsme si již pověděli v úvodní kapitole, dokáže Exilim F1 nasnímat a uložit v plném rozlišení neuvěřitelných 60 snímků během jedné sekundy – pro tento účel má také na jednom z kruhových voličů vyhrazenu samostatnou pozici (toto je samozřejmě nejvyšší hodnota, vybrat si můžete i menší počet snímků za vteřinu).

Nepochybně vstřícnou funkcí – tedy zejména pro ty „multifunkční“ uživatele, kteří chtějí mít foťák i video pěkně v jednom ranci – je možnost natáčení širokoúhlého FullHD videa (rozlišení 1 920 × 1 080 pixelů, 60 sn./s.) se stereofonním zvukem. A v neposlední řadě si lze dopřát vysokorychlostní záznam videosekvencí, a to při frekvenci až 1 200 sn./s.

Pro úplnost na tomto místě vypočítejme všechny možnosti natáčení videa:

  1. standardní režim: 640 × 480 px při 30 sn./s
  2. HD režim s širokoúhlým poměrem stran: buď HD (1 280 × 720 px, 30 sn./s) nebo FullHD (1 920 × 1 080 pixelů při frekvenci 60 sn./s)
  3. HS režim (High Speed) pro vysokorychlostní neozvučené video: např. 512 × 384 px při 300 sn./s, ale i 336 × 96 pixelů při 1 200 sn./s

Funkcí plný ranec

Čerstvá novinka umí pracovat snad se všemi funkcemi, které si vymyslíte, samozřejmě i s těmi pokročilými. Pokud byste zatoužili po jejich vyčerpávajícím přehledu, můžete se na něj podívat ve videorecenzi. My se zmíníme alespoň o některých.

Předně se jedná o úplně první přístroj v rozsáhlé nabídce Casia, jenž umí ukládat soubory kromě komprimovaného JPEGu také do formátu RAW, respektive otevřeného standardu .DNG (ukázku snímků pořízených do JPEGu a současně vyvolaných z RAWu najdete v kapitole Obrazová kvalita, testy). Má to však jeden háček – výrobce podporuje u surového RAWu pouze citlivost ISO 200, zatímco v JPEGu až ISO 1 600.

Fotoaparát nepostrádá reálný (ani náhledový) histogram, takže záběry můžete mít již ve fotoaparátu plně pod kontrolou – navíc jak v reálu, tak při prohlížení zobrazuje přepálené oblasti.

Pokud byste si přesto nebyli jisti, jakou korekci zvolit, můžete využít expoziční bracketing, ale také bracketing ostření i s různým nastavením vyvážení bílé. U Casia nemůže chybět vlastní rozhodování v oblasti ostrosti, kontrastu a saturace (vždy v krocích +/-2), a to už z toho důvodu, že jsou těmito funkcemi vybaveny snad všechny stylové modely tohoto výrobce. „Manipulovat“ můžete také s intenzitou interního blesku, při korekci +/-2 EV. U tohoto modelu si můžete nastavit vlastní zaostřovací bod, a to v matici 128 × 67 bodů.

D31.jpg D32.jpg D33.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost 
Expoziční bracketing, zleva 0 EV, -1/3 EV a +1/3 EV
D28.jpg D29.jpg D30.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Zleva standardní podání, snímek při nejnižším nastavení ostrosti, kontrastu a saturace (-2) a při nejvyšším (+2)

Líbí-li se vám barevné tónování snímků, můžete snímat s nastavením některého z filtrů (kompletní paletu demosnímků s různým nastavením barevnosti jsme vám přinesli již v článku Jako formule: Casio Exilim EX-F1 – škoda, že si tyto úpravy nemůžete dopřát také (nebo až) v náhledovém režimu, aby bylo zachováno i původní podání snímku.

Jestliže si chcete některé položky zachovat i po vypnutí přístroje, pak je můžete aktivovat (tedy maximálně vybranou šestici) v paměti uživatelského nastavení.

Také při prohlížení si můžete dopřát několik úprav, i když je diskutabilní, zda není lepší provádět je až dodatečně v počítači. Snímky lze samozřejmě klasicky ořezávat nebo zmenšovat, trochu nestandardem je možnost úpravy vyvážení bílé a jasu snímku. U videosekvencí si můžete dopřát např. jejich zkrácení.

D34.jpg D35.jpg D36.jpg
max. velikost
Přímo ve fotoaparátu můžete provést ořez snímku, a ještě u takto upravené fotografie zahýbat se světly

Pokračování 3 / 5

Obrazová kvalita, testy

Přestože má Exilim EX-F1 docela velký CMOS čip, jeho snímací soustava je schopna vyprodukovat jen průměrnou kvalitu obrazu. Na nejširším ohnisku 36 mm sice napočítáte na našem testovacím obrazci vynikajících 1 650 linek – hodnocení je samozřejmě vztahováno k 6Mpx rozlišení snímače – už při mírném navýšení ohniskové vzdálenosti však toto pozitivum slábne: ruku v ruce se zoomováním totiž citelně klesá jak rozlišení (tedy počet lph), tak i ostrost v rozích.

Chromatická vada testovaný model nijak nesužuje. Její výskyt na kontrastních hranách objektů, a to se týká i snímků pořízených v přímém protisvětle, je minimální.

D22.jpg D23.jpg D24.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
D25.jpg D26.jpg D27.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Barevná aberace není pro „ef jedničku“ příslovečným strašákem
D20.jpg D21.jpg
max. velikost | max. velikost
Toto jsou jediné dva snímky z celkového objemu pořízených dat „ef jedničkou“, kde je chromatická vada zřetelnější

Šum

Nepříjemným artefaktem přístroje je necitlivá komprese JPEGu. Hladina šumu vás až do ISO 400 nijak významně nepotrápí, ale právě přílišná komprese je příčinou snižování barevné hloubky obrazu a tím i umělého vyhlazování šumu.

D11.jpg D12.jpg D13.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
D14.jpg D15.jpg
max. velikost | max. velikost
Standardní scéna, zleva ISO 100, 200, 400, 800 a 1 600
sum_1.png sum_2.png
Graf šumu
 

Senzitometrie

Dynamický rozsah přístroje je příjemně uspokojivý, přesto si můžete dopřát ještě víc: v nabídce Menu najdete nastavení Expand +1 a +2, díky kterým dosáhnete eliminace vlivu podexponování a přeexponování snímků.

D59.jpg D60.jpg
max. velikost | max. velikost
Zleva snímek s neutrálním nastavením a s nastavením Expand +2 pro zvýšení dynamického rozsahu
senzito.png 
Graf senzitometrie

Dejte průchod videu

Velikým lákadlem tohoto přístroje je samozřejmě video. Zejména při používání vysokorychlostního režimu, jenž je určen pro speciální aplikace (např. detailní studie pohybu), si musíte uvědomit, že snímané scéně je potřeba dopřát také patřičnou dávku světla, protože expoziční časy odpovídají převrácené hodnotě snímkové frekvence. U HS videa 1 200 sn./s je to tedy čas závěrky 1/1 200 vteřin (a kratší). Pokud zabíraná scéna není dostatečně osvětlena, že logické, že video je tmavé, podexponované. A navíc konkrétně v tomto režimu si jej užijete jen jako miniaturní obrázek v centru 2,8" displeje.

Ukázka videozáznamu ke stažení:

Video ve standardním režimu, 640 × 480 pixelů, 30 sn./s (16 vteřin)

Video ve HD kvalitě, rozlišení 1 280 × 720 pixelů, 30 sn./s (19 vteřin)

Video ve FullHD kvalitě, rozlišení 1 920 × 1 080 pixelů, 60 sn./s

Naměřili jsme

Jakkoli je provoz fotoaparátu pohotový – naměřené hodnoty od pořízení snímku bez namáčknutí spouště i s jejím namáčknutím přes délku ukládání dat – nese si s sebou jeden velký nedostatek: úplně první snímek po nastartování přístroje totiž pořídíte v průměru až za 5 vteřin. V tomto čase sice problikne kontrolní červené světýlko, že se „něco“ děje, ale vám se může stát, že raději opětovně stisknete tlačítko On/Off a tím přístroj zase vypnete.

Rozhodně to není vyhovující stav pro netrpělivé fotografy, některé okamžiky vám opravdu mohou utéct, což se mi ostatně také stalo. A to podotýkám, že v původní firmwarové verzi trval náběh „ef jedničky“ 6,5 vteřiny, kratší čas jsme naměřili až po nainstalování aktualizační verze 1.02. Bylo by záhodno, aby výrobce s dalším updatem toto počáteční zdržení ještě zkrátil. Připomeňme totiž, že hranice tolerance pro kategorii ultrazoomů je schopnost pořídit první snímek přibližně do tří vteřin, zvládají to samozřejmě i za čas kratší.

Na druhou stranu je třeba pochválit výkon Li-Ion akumulátoru, kterému při 7,4 V a kapacitě 1 950 mAh nečiní problém natočit až tříhodinové video či nasnímat přes 500 snímků.

Casio Exilim EX-F1 
první snímek4,95 s
snímek bez namáčknutí0,25 s
snímek s namáčknutímneměřitelné
ukládání-připravenost k dalšímu snímku (JPEG i RAW)1,36 s
rychlost sériového snímání60 sn./s (JPEG)
max. počet snímků v sérii60
měřeno s paměťovou kartouSDHC SanDisk Ultra II 4 GB

Pokračování 4 / 5

Demosnímky

D01.jpg D02.jpg D03.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
D04.jpg D05.jpg
max. velikost | max. velikost
Testovací obrazce – ohnisko 36 mm, 100 mm, 200 mm, 300 mm, 432 mm, ISO 100
D06.jpg D07.jpg
max. velikost | max. velikost
Nejkratší ohnisková vzdálenost 36 mm a nejdelší ohnisko 432 mm
D08.jpg D09.jpg D10.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Pleťové odstíny – interiér s bleskem, exteriér bez blesku a s bleskem
D17.jpg D16.jpg
max. velikost | max. velikost
Makro exaktní, zleva ohnisko 36 mm a 432 mm
D18.jpg D19.jpg
max. velikost | max. velikost
Makro reálné

Demosnímky vyvolané z RAWu

D55.jpg D56.jpg
max. velikost | max. velikost
D57.jpg D58.jpg
max. velikost | max. velikost
Zleva snímek v JPEGu a vyvolaný z RAWu

Další demosnímky

D37.jpg D38.jpg
max. velikost | max. velikost
D39.jpg D40.jpg
max. velikost | max. velikost
D41.jpg D42.jpg
max. velikost | max. velikost
D43.jpg D44.jpg
max. velikost | max. velikost
D45.jpg D46.jpg
max. velikost | max. velikost
D47.jpg D48.jpg
max. velikost | max. velikost
D49.jpg D50.jpg
max. velikost | max. velikost
D51.jpg D52.jpg
max. velikost | max. velikost
D53.jpg D54.jpg
max. velikost | max. velikost

Pokračování 5 / 5

Celkové hodnocení

Fotoaparát, který by měl shodné – nebo přinejmenším podobné – technické parametry v současné době na trhu nenajdete. Model Exilim EX-F1 totiž mj. kombinuje šestimegapixelový čip typu CMOS s dvanáctinásobným optickým zoomem. Vedle vynikajících ergonomických vlastností hodnotíme na výbornou funkční vybavení. Na štíru je však model – a to i po aktualizaci firmwaru – s náběhem: první snímek pořídí jen mírně pod 5 vteřin, zatímco ostatní fotoaparáty této kategorie potřebují ke stejnému úkonu přibližně poloviční čas.

Přestože má „ef jednička“ kvalitní 2,8" displej, na zajímavosti by přístroj nabral ještě více integrací výklopného panelu. Potenciální nástupce by měl určitě disponovat vyšším rozlišením EVF hledáčku a vylepšit záběr jeho pokrytí na 100 %.

Zopakujme, že tento fotoaparát je prvním od Casia, který umožňuje zaznamenat snímky v surovém formátu RAW. Přestože kvalita obrazu v JPEGu je na hraně standardu, právě u RAWu lze dosáhnout uspokojivějších výsledků. Vyzývavým artiklem tohoto fotoaparátu – a jistě si díky němu najde také široký okruh uživatelů – je možnost natáčení videosekvencí se stereozvukem, v rozlišení hodném skutečné videokamery: zvolit můžete kromě standardního režimu také FullHD nebo vysokorychlostní záznam.

Při vědomí dvou produktů v jednom zařízení se ani oficiální cena šplhající k 20 tisícům korun nejeví nikterak závratná.

Plusy:

  • excelentní výbava
  • RAW
  • stereozvuk

Mnusy:

  • obrazová kvalita
  • nízké rozlišení EVF hledáčku
  • časová prodleva při náběhu

Cena:

  • 19 990 Kč vč. DPH

Zdroj:

Určitě si přečtěte

Články odjinud