7
Fotogalerie

Dva nové objektivy Canon a jedna novinka od Sigmy

Canon představil dva nové objektivy - dlouho očekávaný stabilizovaný zoom a světelnou pětatřicítku se stabilizací. Sigma kontruje cenou a lepší světelností

Canon přináší dva nové objektivy určené zejména pro pokročilé fotografy a profesionály. Oba pokryjí plnoformátový snímač a ve výbavě ani jednoho z nich nechybí stabilizace s účinkem až 4 EV nebo motorek, který by měl zajistit rychlé, tiché a přesné ostření.

Canon EF 24–70 mm F4L IS USM

Novinka s proměnlivou ohniskovou vzdáleností cílí zejména na uživatele, kteří uvítají nižší hmotnost výměnou za horší světelnost. Ta má hodnotu F4 v celém rozsahu. Objektiv se skládá z 15 optických členů ve 12 skupinách. Pro snížení optických vad jsou některé pokryty speciálními vrstvami. Clona má 9 lamel, což by mělo zajistit ideální rozostření pozadí.

24-70mm.jpg 
Canon EF 24–70 mm F4L IS USM, zdroj: Canon

Maximální zvětšení dosahuje poměrně dobré hodnoty 0,7×, v případě nouze tak bude možné objektiv využít i na makro. Utěsněn je kompletně vůči vodě a prachu. Průměr závitu na filtry je 77 mm a hmotnost činí příjemných 600 g. Horší to bude s cenou, ta by měla v ČR začínat okolo 35 tisíc Kč (1499 USD).

Základní technické parametry:

  • ohnisková vzdálenost: 24–70 mm
  • přepočtená ohnisková vzdálenost (APS-C): 38–112 mm
  • úhel záběru: 84°–34°
  • minimální/maximální zaclonění: F4/F22
  • minimální zaostřovací vzdálenost: 0,38 m, 0,2 m v režimu makro
  • zvětšení: 0,7×
  • rozměry: 83,4 × 93 mm

Canon tímto objektivem doplnil top řadu základních zoomů pro plnoformátové zrcadlovky, k dispozici jsou nyní objektivy 24–70 mm se světelností F2,8, novinka 24–70 mm se světelností F2,8 a sklo s rozsahem 24–105 mm se světelností F4.

three-l-zooms.jpg 
Všechny tři objektivy vedle sebe zdroj: dpreview

Canon EF 35 mm F2 IS USM

Druhé nově představené sklo má pevnou ohniskovou vzdálenost 35 mm a poměrně slušnou světelnost s hodnotou F2. Tvoří jej 10 členů v 8 skupinách a stejně jako v případě první novinky jsou některé pokryty vrstvami, které snižují chromatickou aberaci, zvyšují odolnost vůči odleskům a zlepšují ostrost.

35mm.jpg
Canon EF 35 mm F2 IS USM, zdroj: Canon

Clona se skládá z 8 zakulacených lamel. Průměr na filtry má velikost 67 mm, hmotnost je pouhých 335 g. Zajímavostí je, že se jedná o vůbec první pevný objektiv od Canonu, vybavený stabilizací na tak krátkém ohnisku. Možná i to je důvodem k vysoké ceně – novinka bude startovat na 20 tisících Kč (849 USD), což je přibližně třikrát více než současný objketiv shodných parametrů bez stabilizace a USM motorku.

Základní technické parametry:

  • ohnisková vzdálenost: 35 mm
  • přepočtená ohnisková vzdálenost (APS-C): 56 mm
  • úhel záběru: 63°
  • minimální/maximální zaclonění: F2/F22
  • minimální zaostřovací vzdálenost: 0,24 m
  • zvětšení: 0,24×
  • rozměry: 78 × 63 mm

Nové krytky objektivů

Spolu s dvěma objektivy představil Canon také novou verzi krytek chránících přední optický člen. Nesou označení Mark II a konečně umožňují kvalitní uchycení dvěma prsty při nasazené sluneční cloně. Kromě výše zmíněných dvou novinek jimi budou vybaveny i všechny ostatní EF objektivy, které vyjdou z výroby od ledna roku 2013.

lenscaps.jpg 
Nové krytky na objektivy, zdroj: Canon Rumors
 

Pokračování 2 / 2

Sigma 35 mm F1,4 DG HSM

Na Americký trh byl oficiálně uveden nový objektiv od Sigmy pro zrcadlovky. Zajímavostí je, že jej lze připojit k počítači pomocí rozhraní USB.

Společnost Sigma oficiálně uvedla na trh nový pevný objektiv 35 mm F1,4 DG HSM. Dostupný je pro bajonety zrcadlovek Canon, Nikon, Pentax, Sigma a Sony.Jak plyne z názvu, má ohnisko 35 mm a světelnost F1,4. Pohon ostření zajišťuje tichý ultrasonický motorek, clona má 9 lamel. Objektiv se skládá z 13 členů v 11 skupinách, přičemž několik je speciálně upraveno pro snížení chromatické aberace a zkreslení.

large_img01.jpg 
Sigma 35 mm F1,4 DG HSM, zdroj: Sigma

Jedná se o vůbec první objektiv z kategorie „pro umělce“ produktové řady Sigmy s názvem „Global Vision“. Cílem této nové řady je rozdělit všechny objektivy japonské firmy do tří kategorií. Ty by se daly do češtiny přeložit jako „objektivy pro univerzální použití“, „objektivy pro umělce“ a „objektivy pro focení pohybu“. Společnost si od toho slibuje jednodušší výběr pro zákazníky, jestli tomu nebude naopak, je otázkou.

large_img10.jpg 
Sigma 35 mm F1,4 DG HSM, zdroj: Sigma

Jak jsem již naťuknul na začátku, bude možné objektiv připojit k počítači. Umožní to nová dokovací stanice, kterou lze připojit do USB. Pomocí speciální aplikace od Sigmy pak bude uživatel moci měnit nastavení objektivu, jako je například odchylka při ostření (back/front-focus), aby co nejvíce vyhovovalo požadavkům majitele. Program zvládne také aktualizaci firmwaru.

dok_stanice.jpg 
Dokovací stanice pro Sigmu 35 mm F1,4 DG HSM, zdroj: Sigma

Základní technické parametry:

  • ohnisková vzdálenost: 35 mm
  • přepočtená ohnisková vzdálenost: 56 mm (Canon), 52,5 mm (Nikon)
  • úhel záběru: 63,4°
  • minimální/maximální zaclonění: F4/F16
  • minimální zaostřovací vzdálenost: 0,30 m
  • zvětšení: 0,19×
  • rozměry: 77 mm × 94 mm
  • bajonet: Sigma, Sony, Nikon, Pentax, Canon

Cena za tento objektiv přitom bude výrazně nižší než u konkurence. V USA startuje na ceně 899 USD (asi 21 tisíc Kč s DPH). Pro srovnání – cena Canonu EF 35 mm F1.4L USM u nás začíná okolo 34 tisíc Kč, Nikonu 35 mm F1.4G okolo 44 tisíc Kč. Kdy se nového skla od Sigmy dočkáme i u nás však zatím není jisté. Doufejme, že se tak stane co nejdříve, podle zákulisních informací by to mohlo být na přelomu roku.

Určitě si přečtěte

Články odjinud