Dva nové modely HD videokamer Sony s novým standardem pro záznam videa ve vysokém rozlišení

20. července 2006
Sony potvrzuje pozici technologického leadera a na trh uvádí modely HD videokamer s novým standardem pro záznam videa ve vysokém rozlišení (HD). Nový formát AVCHD byl vyvinut s cílem umožnit zápis videozáznamu v HD rozlišení 1080i na různé typy médií, včetně DVD a pevných disků. Uvedení nových videokamer na trh s podporou formátu AVCHD demonstruje přesvědčení společnosti Sony o významu HD rozlišení a jeho zásadní úloze v tomto rychle rostoucím segmentu trhu.

Videokamera HDR-UX1E se záznamem na DVD

  • záznam v HD rozlišení 1080i na 8cm DVD disky ve formátu AVCHD
  • podpora DVD+R DL disků pro delší záznamový čas
  • CMOS snímač ClearVid zajišťuje vyšší obrazovou kvalitu záznamu

Videokamera HDR-SR1E se záznamem na pevný disk

  • záznam v HD rozlišení 1080i na 30GB pevný disk ve formátu AVCHD
  • velmi kvalitní záznam s datovým tokem 15 Mbps
  • vypalování DVD jediným dotykem usnadňující archivaci záznamů
  • CMOS snímač ClearVid zajišťující vyšší obrazovou kvalitu záznamu

Sony potvrzuje pozici technologického leadera a na trh uvádí modely HD videokamer s novým standardem pro záznam videa ve vysokém rozlišení (HD). Nový formát AVCHD byl vyvinut s cílem umožnit zápis videozáznamu v HD rozlišení 1080i na různé typy médií, včetně DVD a pevných disků. Uvedení nových videokamer na trh s podporou formátu AVCHD demonstruje přesvědčení společnosti Sony o významu HD rozlišení a jeho zásadní úloze v tomto rychle rostoucím segmentu trhu.

Nové modely videokamer Sony představují dva nové trendy. Prvním je již zmíněný význam HD rozlišení spojený s růstem počtu uživatelů HDTV, jež se stává novým standardem televizního průmyslu. Druhý z trendů je nárůst obliby videokamer s rychlým a pohodlným záznamem na DVD a pevné disky, které navíc uživatelům poskytují možnost okamžitého přístupu k libovolné části jakékoliv nahrávky.

Kromě rychlosti a pohodlí používání tyto videokamery využívají formát AVCHD, který zajišťuje špičkovou kvalitu záznamu HD. Formát AVCHD kombinuje zápis pomocí maximálně efektivního kodeku MPEG-4 AVC/H.264 se zápisem prostorového 5.1 zvuku v normě Dolby Digital a poskytuje tak uživatelům skutečné výhody HD rozlišení: širokoúhlý obraz formátu 16:9, digitální vícekanálový prostorový zvuk a rozlišení 1080i. Disky se záznamem ve formátu AVCHD bude možné přehrávat ve vybraných zařízeních s podporou AVCHD, jako jsou DVD jednotky v počítačích a Blu-ray Disc™ přehrávače/rekordéry společnosti Sony nebo dalších certifikovaných výrobců podporujících formát AVCHD.

Ačkoliv oba nové modely kamer spojuje množství podobných rysů, je mezi nimi jeden zásadní rozdíl, který uživatelům umožní zvolit řešení, jež jim vyhovuje nejlépe. Model HDR-UX1E je prvním modelem videokamery se zápisem HD videozáznamu přímo na 8cm DVD disky; tedy doslova během vašeho natáčení archivuje HD záznam na odolná a levná média. Model HDR-SR1E využívá pro zápis nahrávek v HD rozlišení také nový formát AVCHD, avšak místo 8cm DVD disků pro zápis videozáznamu používá jako médium interní 30GB pevný disk.

HDR-UX1E

Přímý zápis videozáznamu v HD rozlišení 1080i na DVD ve formátu AVCHD v několika různých režimech kvality záznamu
Model HDR-UX1E je zároveň univerzální i snadno ovladatelný. Nejprve vám umožní zásadní volbu – budete nahrávat v režimu HD nebo SD (standardní rozlišení)? Pokud zvolíte HD rozlišení, formát AVCHD vám dále umožní volbu jednoho ze čtyř stupňů kvality záznamu. Ty se pohybují od záznamu s datovým tokem 5 Mbps v režimu Long Play k záznamu ve špičkové kvalitě v režimu AVCHD 12M (HQ+). Tento režim, charakteristický pro model HDR-UX1E, zapisuje HD videozáznam s datovým tokem 12 Mbps a oslní vás množstvím zachycených detailů a barevných odstínů obrazu.

Klepněte pro větší obrázek

Podpora DVD+R DL disků pro delší záznamový čas
Čím vyšší kvalitu nastavíte, tím větší je samozřejmě množství ukládaných dat. Z tohoto důvodu model HDR-UX1E podporuje kromě zápisu na disky DVD-R, DVD-RW a DVD+RW i zápis na dvouvrstvé disky DVD+R DL. Při použití disků DVD+R DL se doba záznamu v HD rozlišení pohybuje okolo 60 minut v režimu s datovým tokem 5 Mbps, 45 minut v základním nastavení s 7 Mbps a 27 minut v režimu HQ+ se špičkovou kvalitou záznamu a datovým tokem 12 Mbps.

Různé možnost přehrávání
Co se týká přehrávání záznamů, které jste nahráli, nabízí videokamera HDR-UX1E různé možnosti. Pomocí rozhraní HDMI (High Definition Multimedia Interface) nebo pomocí komponentního výstupu můžete kameru připojit přímo k televizoru s HD rozlišením (HD-ready), případně prostřednictvím standardního rozhraní USB 2.0 k počítači. Nebo můžete samotný disk vložit do DVD mechaniky v počítači a přehrát záznamy pomocí softwarového AVCHD přehrávače dodávaného spolu s videokamerou. Disk lze také přehrát v Blu-ray mechanice kompatibilní s formátem AVCHD, na PLAYSTATION®3 od společnosti Sony Computer Entertainment a na samostatném Blu-ray přehrávači/rekordéru.*

HDR-SR1E

Vestavěný 30GB pevný disk pro extra dlouhý záznamový čas a videozáznam v HD rozlišení 1080i s několika různými režimy záznamu
Stejně jako předchozí model je možné videokameru HDR-SR1E přepínat mezi režimy HD a SD; vždy si tudíž můžete zvolit kvalitu záznamu, která nejlépe vyhovuje vašim potřebám. Také model HDR-SR1E nabízí několik úrovní kvality HD záznamu, přičemž díky vestavěnému 30 GB pevnému disku nemusíte při této volbě brát ohled na záznamový čas.

Například režim Long Play s datovým tokem 5 Mbps umožňuje plných 11 hodin záznamu, v základním režimu s datovým tokem 9 Mbps zaznamenáte 6 hodin a 30 minut. Při datovém toku 15 Mbps výsledný obraz dosahuje výjimečné úrovně detailů, jasu a odstínů barev. I přes vysoký datový tok je možné na pevný disk vestavěný v kameře uložit až 4 hodiny HD videozáznamu v novém superkvalitním režimu XP.

Klepněte pro větší obrázek

Vypalování jediným dotykem pro snadné vytváření DVD
Vypalovací software dodávaný společně s videokamerou HDR-SR1E maximálně zjednodušuje zálohování vašich videozáznamů do počítače; a nejen to. Speciální funkce programu umožňuje vytvářet disky s vašimi nahrávkami prostým stisknutím jediného tlačítka na kameře. S vypalovacím programem nainstalovaným do vašeho počítače a videokamerou připojenou prostřednictvím USB rozhraní funkce Vypalování DVD jediným dotykem vykoná přesně to, co vyplývá zadáte. Pokud jste nahrávali videozáznam v režimu SD, vaše nahrávky budou převedeny do počítače a automaticky vypáleny jako DVD; nahrávky v režimu HD budou místo toho vypáleny pomocí formátu AVCHD jako AVCHD disk.

Různé možnost přehrávání
Pomocí rozhraní HDMI nebo pomocí komponentního výstupu můžete kameru připojit přímo k HD-ready televizoru, případně prostřednictvím standardního rozhraní USB 2.0 k počítači. Chcete-li přehrávat disky ve formátu AVCHD vytvořené pomocí Vypalování DVD jediným dotykem, máte k dispozici stejné možnosti, jako v případě disků z videokamery HDR-UX1E: disky lze přehrát v Blu-ray mechanice kompatibilní s formátem AVCHD, na PLAYSTATION®3 od společnosti Sony Computer Entertainment nebo na samostatném Blu-ray přehrávači/rekordéru.

Ochrana pevného disku HDD Smart Protection System
Abychom vaše nahrávky maximálně zabezpečili před poškozením, je pevný disk v kameře vybaven několikanásobnou ochranou – systémem Sony HDD Smart Protection. Jak jistě tušíte, první ochranu před poškozením zajišťují speciálně konstruované tlumiče nárazu. Tím však ochrana zdaleka nekončí - senzory 3G dokáží rozpoznat náhlé zrychlení typické pro pád kamery. V takovém případě okamžitě zaparkují zapisovací hlavičky disku, čímž chrání plotny disku před poškozením při nárazu. Pokud k pádu dojde během natáčení, kamera začne ukládat snímaný obrazový proud do mezipaměti – a to až do okamžiku, kdy dojde ke stabilizaci pevného disku a obnovení jeho funkce. Teprve poté kamera zapíše data na disk: neztratíte ani vteřinu záznamu !

Společné vlastnosti obou modelů:

CMOS snímač ClearVid
Modely HDR-UX1E a HDR-SR1E mají společných několik výjimečných vlastností. Jednou z nich je například nový a jedinečný CMOS snímač Sony ClearVid. CMOS snímač ClearVid dosahuje výjimečně vysokého rozlišení a vysoké citlivosti, přičemž plně využívá principu, kterým lidské oko ve skutečnosti vnímá barvy a detaily viděného obrazu. Výkon snímače, a to i v obtížných světelných podmínkách, obě kamery staví vysoko nad jiné modely.

Použití CMOS snímače ClearVid přináší ještě další výhody. Tou nejdůležitější je širší dynamický rozsah, který zajistí, že se detaily ve stínech za jasného slunečného dne nebudou slévat do černých ploch a zůstanou rozeznatelné. Další výhodou, kterou použití této technologie přináší, je ostrý obraz bez rozmazání, v němž se body s vysokým jasem neslévají dohromady jeden s druhým.

Statické snímky s rozlišením 4 Mpx
Pokud toužíte po špičkových fotografiích, i toto přání vám nové modely videokamer splní. Jsou vybaveny křemíkovým procesorem Enhanced Imaging Procesor patentovaným společností Sony, který na 2 Mpx výstup z CMOS snímače ClearVid aplikuje nově vyvinuté algoritmy pro zpracování signálu. Výsledkem jsou výjimečně ostré 4 Mpx snímky se spoustou detailů.

Displej Clear Photo LCD plus s úhlopříčkou 3,5“
Aby bylo možné vytvářet dokonalé videozáznamy, je nutné vidět totéž, co snímá videokamera. Proto jsou oba modely, HDR-UX1E i HDR-SR1E, osazeny displeji Clear Photo LCD plus. Pochlubit se tyto displeje mohou největší úhlopříčkou na trhu: 3,5". Velikost displeje přináší praktické výhody při používání kamery.

S barevnou hloubkou přibližně 1,6x větší, než jaká byla dostupná u předchozích modelů, zobrazuje displej Clear Photo LCD plus živější odstíny červené barvy, svěží a plnější odstíny zelené a sytou modrou. Celkový efekt posiluje rozsah kontrastu displeje, který je rovněž rozšířen 1,6x. Zobrazovaná černá barva tudíž opravdu vypadá jako černá, stíny jsou lépe prokreslené, barvy sytější, přirozenější a neslévají se. Obraz jako živý vám při natáčení pomůže provádět vědomě i podvědomě správná rozhodnutí, která vás povedou ke stále lepším a lepším výsledkům.

Možnost přiřazení funkce prstenci
A nakonec je zde možnost přiřadit ovládání důležitých funkcí otočnému prstenci. Ovládání funkcí jako je ostření, expozice, AE shift nebo vyvážení bílé lze prstenci přiřadit volbou v menu videokamery. Kdykoliv budete potřebovat některou z funkcí nastavit ručně, tlačítkem na boku objektivu aktivujete prstenec a nad zvolenou funkcí okamžitě získáte plnou kontrolu.

Pro oba modely videokamer Sony je dostupná celá řada příslušenství špičkové kvality, včetně nového poloměkkého pouzdra LCS-HCF z pravé kůže. Jeho tvar přesně odpovídá rozměrům kamer a zajišťuje jim spolehlivou ochranu, aniž by zbytečně zabíral místo. Součástí pouzdra je užitečná kapsa pro příslušenství, jako je náhradní baterie, a vnitřní kapsa pro uložení 8cm DVD médií. Pouzdro je dodáváno s pohodlným popruhem přes rameno s nápisem Sony.

Podpora formátu AVCHD je nezbytná. Přehrávání záznamů ve formátu AVCHD na běžných MPEG-2 DVD přehrávačích není možné.

AVCHD: Nový formát pro HD videokamery
AVCHD je úplně nový formát pro digitální zápis videozáznamu v HD rozlišení vyvinutý ve spolupráci společností Matsushita Electric Industrial Co. a Sony Corporation Ltd. Formát AVCHD umožňuje nahrávání obrazu v HD kvalitě na různé typy médií, včetně 8cm DVD a pevného disku. Formátem je podporován zápis jak v 1080i, tak 720p.

Ke správě velkého množství AV dat během zpracovávání HD signálu formát AVCHD využívá vysoce efektivní kodeky. Obrazový proud je zpracován kodekem MPEG-4/H.264, který je více než dvakrát efektivnější, než standardní MPEG-2 kodek používaný pro video v DVD kvalitě. Zvuková stopa nahrávky je zapisována ve formátu Dolby Digital nebo jako Linear PCM. Při volbě Dolby Digital lze vytvořit nahrávku s prostorovým 5.1 zvukem.

Témata článku: Sony, Tiskové zprávy


Japonský obrněnec. Test barevné LED tiskárny OKI C650

Japonský obrněnec. Test barevné LED tiskárny OKI C650

Barevná laserová/LED tiskárna od japonské společnosti OKI najde využití především v kancelářích. Na robustní a zároveň kompaktní LEDce můžete tisknout na řadu různých formátů, od obálky až po půl druhého metru dlouhý banner.

Jan Spěšný
OKITiskárnyTesty
Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na LEGO hry a nástroje na tvorbu vlastního RPG zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na LEGO hry a nástroje na tvorbu vlastního RPG zdarma

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Výkon, který předběhl dobu. Test grafické karty MSI GeForce RTX 4090 Suprim X 24G

Výkon, který předběhl dobu. Test grafické karty MSI GeForce RTX 4090 Suprim X 24G

Karta s výkonem RTX 4090 je snem každého hráče. Jen málokterá současná hra ji dokáže ve 4K potrápit.

Adam Vágner
MSIGrafické kartyTesty
Recenze hry Pokémon Scarlet & Violet. Tahle legenda si zaslouží víc, i když míří správným směrem

Recenze hry Pokémon Scarlet & Violet. Tahle legenda si zaslouží víc, i když míří správným směrem

Pokémoni přivítali novou generaci a s ní přišel opravdu otevřený svět, který můžete prozkoumávat ve svém vlastním tempu. Game Freak má před sebou ale ještě dlouhou cestu, aby tento koncept dotáhl k dokonalosti.

Martin Nahodil
Pokémon Scarlet & VioletRecenze
Netrénované oko rozdíly nepozná. Samsung v příštím roce sjednotí design většiny smartphonů řady Galaxy

Netrénované oko rozdíly nepozná. Samsung v příštím roce sjednotí design většiny smartphonů řady Galaxy

** Samsung v roce 2023 zřejmě sjednotí design řad Galaxy A a Galaxy S ** Telefony střední třídy budou vypadat jako výkonnější „eska“ ** Smartphony budeme rozlišovat jen podle displeje a zadního blesku

Martin Chroust
GalaxyRenderyDesign
Radioteleskopy vystopovaly zárodky plynných obrů v protoplanetárním disku

Radioteleskopy vystopovaly zárodky plynných obrů v protoplanetárním disku

** Astronomové studovali protoplanetární disk označovaný jako L1527 IRS ** Ukázalo se, že je nestabilní a že se v oblasti asi 20 AU od protohvězdy hroutí ** V této oblasti se nacházejí shluky hmoty, které podle vědců představují zárodky plynných obrů

Stanislav Mihulka
Astronomie
Před 30 lety byla odeslána první SMS. I když jsou textovky vynález z mobilního pravěku, rychlý konec je nečeká

Před 30 lety byla odeslána první SMS. I když jsou textovky vynález z mobilního pravěku, rychlý konec je nečeká

** Už tři desítky let datlujeme do mobilu písmenka a posíláme jako SMS ** Češi ve své době SMS milovali, byla to totiž nejméně drahá služba ** I přes obstarožnost této služby se s ní jen tak loučit nebudeme

Jan Láska
VýročíSMS
Reportáž z Las Vegas a prapůvodní sestavy Týdne Živě a Týdne mobilně

Reportáž z Las Vegas a prapůvodní sestavy Týdne Živě a Týdne mobilně

Filip KůželJan SedlákJakub ČížekJan Láska
Týden mobilněAmazonTýden Živě