Duck After Duck: digitizér filmu s technologií LIDAR si můžete vyrobit sami doma

Duck After Duck: digitizér filmu s technologií LIDAR si můžete vyrobit sami doma

Pokud fotografujete na film středního formátu, rozumíte základům programování a máte přístup k technologii 3D tisku, snadno si digitalizaci snímků sami usnadníte pomocí automatického „podavače“ negativů Duck After Duck. Ten si můžete vyrobit sami doma podle návodu od kanadského fotografa a programátora Seckina Sinana Isika.

untitledGOOD18cyc_copy.jpeg

Účelem zařízení je urychlit proces digitalizace filmů s použitím fotoaparátu. K jeho výrobě budete potřebovat 3D tiskárnu, snímač LIDAR, který lze levně zakoupit na eBay, motorek a pár elektronických součástek, např. z Arduina.

Ke kompletnímu skenování filmu je kromě digitizéru a fotoaparátu pevně uchycenému nad pásem filmu nezbytný zdroj světla pro rovnoměrné podsvícení filmového materiálu. O další průběh se postará Duck After Duck.

untitledGOOD14oid_copy.jpeg

Zařízení poháněné motorkem dokáže díky snímači LIDAR detekovat filmový pás a automaticky nasunout filmové políčko do přesné pozice pod objektiv. Po zasunutí filmu může uživatel detailně nastavit polohu prvního filmového políčka a zadat formát filmu, tak aby během posunu pod objektivem fotoaparátu zůstala políčka dokonale zarovnaná.

414.jpeg

Film se navíjí mezi válečky, které posunují film do ideální pozice a zároveň ho napínají, aby byl dokonale rovný. Délkově nastavitelné (podle velikosti filmového pole) válečky se dotýkají pouze okrajů filmu, takže obrazová část zůstává nedotčena. Celý proces je tak šetrný k digitalizovanému filmu, zvyšuje přesnost a preciznost skenování a zároveň je urychluje.

Pokud vás Duck After Duck zaujal, veškerou dokumentaci nezbytnou k jeho výrobě a zprovoznění najdete na internetových stránkách autora projektu. Materiál nutný ke stavbě zařízení vyjde na 100 USD, respektive 400 USD, jestliže musíte investovat do 3D tisku.

Určitě si přečtěte

Články odjinud