DSLR Nikon D200: Mezi nebem a zemí (první pohled)

2. listopadu 2005
TWEET SDÍLET
Nikon včera ukončil rozvleklé debaty na téma "Jaká bude?" a představil světu digitální jednookou zrcadlovku D200, která překlenuje mezeru mezi DSLR přístroji určenými pro amatéry a profesionály. A hned první informace nás přesvědčily o tom, že to čekání stálo za to.

Solidní vzhled a ovládání

Fotoaparát D200 využívá lehké a přitom odolné a robustní tělo z hořčíkového odlitku, vybavené systémem těsnění pro ochranu proti působení vody a prachu. Závěrka fotoaparátu se zdvojenými lamelami a zdokonalený systém vyvážení zrcadla jsou testovány na více než 100 000 pracovních cyklů, nový design rozměrné očnice hledáčku zlepšuje celkovou ergonomii přístroje. Hledáček nabízí zvětšení 0,94 x a pokrývá 95% obrazového pole ve vertikálním i horizontálním směru. Horní kontrolní panel je nejrozměrnější aktuálně používaný LCD displej v oblasti jednookých zrcadlovek a zobrazuje množství dat včetně nastavení snímacího režimu, indikace stavu baterie, informací o paměťovém médiu, času závěrky, clony a počtu zbývajících snímků.  2,5" LCD monitor nabízí pozorovací úhel 170° ze všech směrů. Snímky zobrazené na monitoru fotoaparátu D200 mohou být zvětšeny až o 400% pro možnost kontroly jemných detailů obrazu. 

Nově koncipovaný barevně kódovaný systém menu se vyznačuje vysokou přehledností podporovanou použitím intuitivních klíčových slov pro rychlou orientaci. K dispozici je také seznam naposled prováděných nastavení (Menu Recent Settings) zobrazující 14 naposled použitých položek menu snímacího režimu, menu uživatelských funkcí a funkcí přehrávacího režimu včetně přehrávání jednotlivých snímků, přehrávání stránek 4, resp. 9 náhledů snímků, zvětšení výřezu zobrazeného snímku, zobrazení histogramu a nejvyšších jasů snímku. Ovládání fotoaparátu je odvozeno od přístroje Nikon D2x a využívá více než 40 uživatelských funkcí pro možnost přizpůsobení funkčnosti fotoaparátu potřebám uživatele. 

 
Dlouho očekávaný krasavec

10,2 megapixelů pro lepší pocit

Jednou z hlavních komponent fotoaparátu D200 je nově vyvinutý CCD snímač formátu Nikon DX s 10,2 miliony efektivních pixelů, který produkuje obrazová data o velikosti 3 872 x 2 592 pixelů. Rozsah citlivostí snímače je ISO 100 – 1600, s možností zvýšení citlivosti na ISO 3200 v režimu Hi-1. Systém zpracování obrazu má svůj původ v přístroji Nikon D2x a zaručuje jemnou barevnou gradaci a věrné barevné podání. Nový optický nízkoprůchodový filtr napomáhá eliminovat moaré a barevné artefakty. Pro vyšší míru kontroly nad expozicí a nasycením jednotlivých barevných kanálů lze využít RGB histogramy zobrazované na LCD monitoru. Fotoaparát navíc obsahuje režimy pro optimalizaci snímků umožňující doladit výsledný vzhled snímků přesně podle tvůrčího záměru – nastavení míry doostření obrazu, nastavení gradace (kontrastu), barevného režimu, barevného odstínu nebo sytosti barev. K dispozici je pět pevně předvolených optimalizovaných nastavení, uživatelské manuální nastavení jednotlivých položek a černobílý režim. Vícenásobná expozice kombinuje dohromady až 10 samostatných expozic pro tvorbu imaginárních resp. až surrealisticky působících snímků. Funkce prolínání snímků vytváří přímo ve fotoaparátu kompozitní snímek ze dvou vybraných snímků formátu NEF (RAW). Originální obrazové soubory zůstávají beze změny, expoziční vliv obou snímků lze přesně nastavit a výsledek lze uložit opět ve formátu RAW nebo ve formátu JPEG, resp. TIFF.


Kvalita ergonomie ovládacích prvků je zřejmá na první pohled

Ostřete na co chcete!

Fotoaparát D200 je s dobou aktivace 0,15 s, minimálním zpožděním závěrky 50 ms a ztemněním obrazu v hledáčku 105 ms jednou z nejrychlejších zrcadlovek a je rovněž schopen sériového snímání frekvencí 5 obr./s v sekvenci až 37* snímků formátu JPEG (Fine) resp. 22* snímků formátu NEF (RAW). Nově vyvinutý AF modul Multi-CAM 1000 nabízí 11 zaostřovacích polí převzatých z řady Nikon D2 a 7 velkoplošných zaostřovacích polí v kombinaci s režimy činnosti zaostřovacích polí Single Area AF, Dynamic AF (včetně využití zaostřovacího režimu Continuous servo AF pro zaostření pohyblivých objektů), Closest Subject Priority Dynamic AF a Group Dynamic AF. Všechny tyto možnosti zaostřovacího systému jsou podpořeny optimalizovanými algoritmy pro ovládání pohybu objektivu. Dalším vybavením, které má svůj původ ve fotoaparátu D2X, je měření expozice 3D Color Matrix II. Tento systém vyhodnocuje sedm parametrů každé scény včetně jasu, barev, kontrastu, aktivního zaostřovacího pole a vzdálenosti objektu a výsledná data porovnává s databází více než 30 000 referenčních scén pro okamžité a přesné určení finální expozice. K dispozici je rovněž integrální měření se zdůrazněným středem soustřeďující 75% citlivosti v oblasti kruhové plošky uprostřed obrazu a bodové měření pracující v místě aktivního zaostřovacího pole (pracuje při použití obou druhů zaostřovacích polí – standardních i velkoplošných.
* Při použití 1 GB paměťové karty CF SanDisk SDCFH (Ultra II) resp. SDCFX (Extreme III).


Také vrchní strana přístroje je využitá do posledního milimetru

Přesně lokalizované fotky

Stejně jako ostatní digitální jednooké zrcadlovky Nikon je i přístroj D200 součástí systému Nikon Total Imaging System, což znamená, že jej lze použít v kombinaci s více než 50 objektivy AF Nikkor, včetně objektivů DX Nikkor a objektivů bez vestavěného CPU. Tvůrčí možnosti fotoaparátu rozšiřuje také kompatibilita se systémem kreativního osvětlení Nikon, který umožňuje použití vestavěného i-TTL blesku fotoaparátu jako hlavního blesku (Master) v systému pokrokového bezdrátového osvětlení. Fotoaparát D200 je vybaven PC konektorem pro připojení studiových zábleskových jednotek a podporou GPS pro záznam geografických dat do snímků, stejně jako možností bezdrátově ovládaného fotografování a přenosu snímků. Napájení fotoaparátu zajišťuje lithium-iontová dobíjecí baterie EN-EL3e, která má dostatek energie pro expozici až 1 800 snímků na jedno nabití, které netrvá déle než 2,5 hodiny. Stav baterie je indikován několika údaji, které jsou dostupné pomocí menu. Volitelný Battery pack MB-D200 rozšiřuje možnosti snímání svým ergonomickým designem. Jeho součástí je prostor pro šest baterií typu AA anebo dvě baterie EN-EL3e, je vybaven přídavným příkazovým voličem a tlačítky spouště a aktivace autofokusu pro pohodlné fotografování na výšku. Mezi kompatibilní baterie AA patří alkalické, Ni-MH, lithiové a nikl-manganové články.

Nikon D200 bude k dispozici od poloviny prosince, prodejní cena tohoto fotoaparátu byla stanovena na 52.990,- (pouze tělo).


A jaký objektiv na D200 nasadíte vy?

Technické specifikace digitální jednooké zrcadlovky Nikon D200:

 • Typ fotoaparátu: Digitální jednooká zrcadlovka
 • Počet efektivních pixelů: 10,2 miliony
 • Obrazový snímač: RGB CCD snímač, 23,6 x 15,8 mm; celkový počet pixelů: 10,92 milionů
 • Velikost obrazu (v pixelech): 3872 x 2592 [L], 2896 x 1944 [M], 1936 x 1296 [S]
 • Citlivost: ISO 100 až 1600 v krocích po 1/3, 1/2 nebo 1 EV; možnost dodatečného zvýšení až o 1 EV nad hodnotu 1600
 • Paměťová média: Paměťové karty CompactFlash™ (CF) (typ I a II); pevné disky Microdrive™
 • Komprese dat: Komprimované soubory NEF (RAW): 12bitová komprese, JPEG: standardní kompresní algoritmus JPEG
 • Systém souborů: Exif 2.21, kompatibilita se standardy DCF 2.0 a DPOF
 • Vyvážení bílé barvy: Automatické (TTL vyvážení bílé barvy pomocí 1005pixelového RGB snímače), šest manuálních předvoleb s možností jemného doladění, možnost přímého zadání barevné teploty, manuální změření hodnoty bílé barvy, bracketing vyvážení bílé barvy (2 až 9 snímků s rozptylem 1, 2 nebo 3 kroky)
 • LCD monitor: 2,5" nízkoteplotní TFT LCD monitor z polymorfního křemíku, 230 000 pixelů, regulace jasu
 • Funkce pro přehrávání: 1) Přehrávání jednotlivých snímků 2) Přehrávání stránek náhledů snímků (4 resp. 9 náhledů na stránce) 3) Zvětšení výřezu snímku 4) Slide show 5) Zobrazení RGB histogramu 6) Zobrazení fotografických informací ke snímku, 7) Zobrazení nejvyšších jasů snímku 8) Automatická změna orientace snímků
 • Funkce mazání snímků: Formátování paměťové karty, mazání všech snímků, mazání vybraných snímků
 • Videovýstup: Volitelně NTSC a PAL
 • Externí rozhraní: USB 2.0 (konektor mini-B); podpora standardů Mass storage a PTP; při použití volitelného bezdrátového síťového rozhraní WT-3 (IEEE 802.11b/g) podpora přenosového protokolu FTP a ovládání fotoaparátu/přenos souborů pomocí protokolu PTP/IP; slot pro paměťové karty CF typu II: podpora aktualizace firmwaru pomocí paměťových karet CF
 • Textový vstup: Pomocí LCD monitoru a multifunkčního voliče lze zadat až 36 alfanumerických znaků jako komentář ke snímku uložený v hlavičce Exif
 • Kompatibilní objektivy: Objektivy s bajonetem Nikon F (s AF propojením a AF kontakty)
 • Úhel záběru: Ekvivalentní kinofilmovému objektivu s přibližně 1,5násobkem ohniskové vzdálenosti
 • Hledáček: Pevně vestavěný pentagonální hranol; vestavěná dioptrická korekce (-2,0 až +1,0m-1)
 • Předsunutí výstupní pupily okuláru: 19,5 mm (-1,0m-1)
 • Zaostřovací matnice: Čirá matnice typu B BriteView clear matter screen Mark II s indikací zaostřovacích polí a možností zobrazení pomocné mřížky
 • Zorné pole: Cca 95 % záběru objektivu (vertikálně a horizontálně)
 • Zvětšení hledáčku: Cca 0,94x (objektiv 50 mm zaostřený na nekonečno; -1,0m-1)
 • Informace v hledáčku: Indikace pro zaostření, indikace režimu měření expozice, indikace expoziční paměti/blokace zábleskové expozice, indikace způsobu činnosti synchronizace blesku, čas závěrky, clona, symbol korekce (zábleskové) expozice, analogová expoziční indikace, citlivost ISO, expoziční režim, hodnota korekce zábleskové expozice, hodnota korekce expozice, počet zbývajících snímků
 • Autofokus: TTL s fázovou detekcí pomocí AF modulu Nikon Multi-CAM 1000; pomocný AF reflektor (rozsah cca 0,5 m až 3,0 m) Pracovní rozsah autofokusu: EV -1 to +19 (ekviv. ISO 100, 20 °C/68 °F)
 • Zaostřovací režimy: Single-servo AF (S); Continuous-servo AF (C); Manual (M); prediktivní doostřování s automatickou aktivací v závislosti na stavu objektu v režimu Continuous-servo AF
 • Zaostřovací pole: Standardní: 11 polí; lze volit jednotlivá zaostřovací pole nebo skupiny; Velkoplošná: lze volit 7 zaostřovacích polí
 • Režimy činnosti zaostřovacích polí: 1) Single Area AF 2) Dynamic Area AF 3) Group Dynamic AF 4) Dynamic area AF with closest subject priority
 • Blokace zaostření: Zaostřenou vzdálenost lze zablokovat namáčknutím tlačítka spouště do poloviny (režim Single-servo AF) nebo stiskem tlačítka AE-L/AF-L
 • Režimy měření expozice: Tři režimy TTL měření expozice. 1) 3D Color Matrix II (objektivy typu G a D); Color Matrix II (ostatní objektivy s CPU); Color Matrix – objektivy bez CPU po zadání dat objektivu uživatelem; měření provádí 1005pixelový RGB snímač. 2) Integrální měření se zdůrazněným středem: 75 % citlivosti je soustředěno na kruhovou plošku o průměru 6, 8, 10 nebo 13 mm uprostřed obrazu 3) Bodové měření: Měří kruhovou plošku o průměru 3 mm (cca 2 % obrazového pole) v místě aktivního zaostřovacího pole (resp. uprostřed obrazu při použití objektivu bez CPU)
 • Pracovní rozsah expozimetru (ISO 100, objektiv f/1,4, 20 °C/68 °F): 1) EV 0 až 20 (měření 3D Color Matrix a integrální měření se zdůrazněným středem) 2) EV 2 až 20 (bodové měření)
 • Propojení expozimetru: Kombinované CPU a AI
 • Expoziční režimy: Programová automatika [P] s flexibilním programem; Clonová automatika [S]; Časová automatika [A]; Manuální expoziční režim [M]
 • Korekce expozice: ±5 EV v krocích po 1/3, 1/2 resp. 1 EV
 • Expoziční paměť: Uložení hodnoty jasu scény do paměti stiskem tlačítka AE-L/AF-L
 • Expoziční bracketing: 2 až 9 expozic v krocích po 1, 1/2 resp. 1/3 EV
 • Snímací režimy: 1) Jednotlivé snímky 2) Pomalé sériové snímání (CL): frekvence 1-4 obr./s 3) Rychlé sériové snímání: 5 obr./s 4) Samospoušť 5) Předsklopení zrcadla
 • Závěrka: Elektronicky řízená štěrbinová závěrka s vertikálním chodem, rozsah časů 30 s až 1/8000 s v krocích po 1/3, 1/2 nebo 1 EV, B
 • Synchronizační kontakt: Pouze kontakt X; nejkratší synchronizační čas 1/250 s
 • Řízení záblesku: 1) TTL: TTL řízení zábleskové expozice 1005pixelovým RGB snímačem Vestavěný blesk: i-TTL vyvažovaný doplňkový záblesk resp. standardní i-TTL záblesk (bodové měření expozice a manuální expoziční režim). Blesky SB-800, SB-600 a SB-R200: i-TTL vyvažovaný doplňkový záblesk pro digitální jednooké zrcadlovky a standardní i-TTL záblesk pro digitální jednooké zrcadlovky. 2) Auto aperture: K dispozici u blesku SB-800 v kombinaci s objektivem s CPU. 3) A: K dispozici u blesků SB-800, 80DX, 28DX, 28, 27, a 22s. 4) Manuální zábleskový režim s prioritou vzdálenosti; k dispozici u blesku SB-800.
 • Režimy synchronizace blesku: 1) Synchronizace na první lamelu závěrky (standardní synchronizace), 2) Předblesk proti červeným očím, 3) Předblesk proti červeným očím plus synchronizace s dlouhými časy závěrky, 4) Synchronizace s dlouhými časy závěrky, 5) Synchronizace na druhou lamelu závěrky
 • Vestavěný blesk: Manuálně výklopný pomocí tlačítka; Směrné číslo (ISO 100, m/ft, 20 °C/68 °F): cca 12/39 (manuální režim 13/42)
 • Korekce zábleskové expozice: -3 až +1 EV v krocích po 1/3 nebo 1/2 EV
 • Sáňky pro upevnění příslušenství: Standardní ISO sáňky se středovým kontaktem a bezpečnostní pojistkou
 • Synchronizační konektor pro blesk: Standardní PC konektor ISO 519
 • Samospoušť: Elektronicky řízená; délka běhu 2 až 20 s
 • Kontrola hloubky ostrosti: Při použití objektivu s CPU lze objektiv zaclonit na hodnotu pracovní clony předvolenou uživatelem (režimy A a M), resp. nastavenou fotoaparátem (režimy P a S)
 • Dálkové ovládání: Pomocí kabelové spouště s 10kolíkovým konektorem MC-30/36 (volitelné příslušenství), resp. pomocí bezdrátového síťového rozhraní WT-3 (volitelné příslušenství)
 • GPS: Podporováno rozhraní standardu NMEA 0183 (v. 2.01) s 9kolíkovým kabelem D-sub (volitelné příslušenství) a kabelem GPS Adapter Cord MC-35 (volitelné příslušenství)
 • Zdroj energie: Jedna dobíjecí lithium-iontová baterie EN-EL3e, Battery pack MB-D200 (volitelné příslušenství) včetně jedné nebo dvou dobíjecích lithium-iontových baterií Nikon EN-EL3e, resp. šesti alkalických (LR6), NiMH (HR6), lithiových (FR6) nebo nikl manganových (ZR-6) baterií AA, síťový zdroj EH-6 (volitelné příslušenství)
 • Stativový závit: 1/4" (ISO 1222)
 • Rozměry (Š x V x H): Cca 147 x 113 x 74 mm
 • Hmotnost: Cca 830 g bez baterie, paměťové karty, krytky těla a krytky monitoru
 • Dodávané příslušenství:* Dobíjecí lithium-iontová baterie EN-EL3e, rychlonabíječka MH-18a, videokabel, USB kabel UC-E4, řemínek, krytka těla, krytka okuláru hledáčku DK-5, pryžová očnice DK-21, krytka LCD monitoru BM-6, CD-ROM se softwarem PictureProject
 • Volitelné příslušenství: Battery pack MB-D200, bezdrátové síťové rozhraní WT-3, polotuhé pouzdro D200, zvětšující okulár DK-21M, kabelová spoušť MC-36/30, GPS kabel MC-35, síťový zdroj EH-6, blesky SB-800/SB-600/SB-R200, software Nikon Capture 4 (v. 4.4)

* Dodávané příslušenství se může lišit v závislosti na zemi resp. regionu.

(zdroj: www.nikon.cz)

Témata článku: Technika, Nikon, První pohled, Digitální fotoaparáty Nikon na Heureka.cz


Affinity 2 už má všechny grafické nástroje v jednom balíku. Na rozdíl od Photoshopu je však pořád bez předplatného

Affinity 2 už má všechny grafické nástroje v jednom balíku. Na rozdíl od Photoshopu je však pořád bez předplatného

**Britský Serif vydal druhou generaci nástrojů rodiny Affinity. **Do portfolia přibyl Publisher pro iPad. **Nově si i koupíte všechny nástroje v jedné zvýhodněné licenci.

Petr Urban
Affinity PhotoFotografický software
Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

​Foťáky v mobilu jsou sice díky využití umělé inteligence čím dál výkonnější, stále však nedokážou nahradit, zejména co do kvality snímku, klasický fotoaparát s velkým obrazovým snímačem.

Jan PánekHelena Vyplelová
Průvodce nákupem
Jak na fotografování s dlouhým časem v noci a ve dne

Jak na fotografování s dlouhým časem v noci a ve dne

Expoziční čas je jednou ze tří (čas, clona, citlivost) veličin, které jsou pro vznik fotografie nejdůležitější, nemluvě o jejich vzájemné závislosti. Jak správně na dlouhou expozici a k čemu je dobrá?

Petr Březina
Fotoškola
6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

časopis Computer
Fotografický softwareFotoškola