Držte si stativy, přichází Neotec

15. února 2005
TWEET SDÍLET
Mohlo by se zdát, že na poli fotografických stativů již není moc co vymýšlet. Občas nějaká ta nová hlava nebo lehký karbonový stativ. Z takového názoru vás však rychle vyléčí pohled na revoluční systém Neotec od známé italské firmy Manfrotto.

O nové řadě stativů Neotec se ví již delší dobu, my jsme teď měli příležitost vyzkoušet první kusy, které dorazily do ČR. Se systémem Neotec se zatím vyrábí stativ Neotec Pro Photo 458B a monopod Neotec Pro Photo 684B. Mezi další novinky italských designérů patří netradiční hlava 322RC2, kterou lze na rozdíl od svého předchůdce přestavět hned na tři způsoby.

Klepněte pro větší obrázek
Stativ Neotec Pro Photo 458B|

Přijde někdo na to, jak to funguje?
Hlavní výhodou nového systému Neotec je neuvěřitelná lehkost rozkládání a skládání nohou stativu. Již nikdy žádné vyčnívající matky a západky. Složenou nohu stativu Neotec prostě vezmete a vytáhnete. Zpátky se zasouvá stejným způsobem, pouze je třeba stisknout jedno tlačítko pro uvolnění zámku.

Klepněte pro větší obrázek
Zámek stativových noh Neotec je opravdu revoluční

Stativ i monopod mají oproti ostatním stativům jednu netradiční vlastnost. Nohy se zužují směrem nahoru. Ačkoli je to poněkud nezvyklé, nenašel jsem důvod, proč by to mělo něčemu vadit. Jen je třeba si dávat pozor při stavění stativu, aby byly nohy roztažené na maximum. Díky těžším koncům mají nohy tendenci se při stavění samy zavírat.

Stativ Neotec Pro Photo 458B
Stativ umožňuje umístit středovou tyč i vodorovně či vzhůru nohama, pro snímání těsně při zemi. Pro opravdu nízké snímání lze také ze středové tyče vytáhnout malý nástavec. Škoda jen, že je celý plastu. Díky polohovatelným nohám pak můžete se stativem klesnout až do výšky 10,3 cm. Firma Manfrotto konečně vybavila stativ standardně dodávaným popruhem na nošení. Ten je v případě Neotecu takřka nezbytný, svazuje totiž složené nohy k sobě, aby se nerozjížděly.

Klepněte pro větší obrázek
Stativ Neotec Pro Photo 458B s hlavou 322RC2

Stálost vůle ukáže čas
Při pohledu na nový systém se kromě nadšení z jednoduchosti manipulace naskýtají i skeptické otázky. Má takový stativ srovnatelnou pevnost s ostatními systémy? Nemohou se nohy používáním uvolnit a začít se viklat? Na první otázku mohu s čistým svědomím odpovědět, že Neotec se vyrovná co do pevnosti zámku i vůle spojů ostatním mechanismům. Odpověď na druhou otázku přinese až čas.

Klepněte pro větší obrázek
Středová tyč stativu se dá umístit i vodorovně

Velikost složeného stativu: 64 cm
Minimální výška: 10 cm
Maximální výška: 131 cm
Maximální výška s vytaženou středovou tyčí: 156 cm
Váha: 2,4 Kg
Maximální zatížení: 6 kg
Cena: 7 990 Kč vč. DPH

Monopod Neotec Pro Photo 684B
Pokud se vám zalíbil stativ, pak monopod Neotec Pro Photo 684B vás opravdu nadchne. Rychlost, s jakou se dá rozložit, ocení nejen fotoreportéři. Zámek pro opětné zasunutí se ovládá pomocí velkého tlačítka na plastovém gripu. Ten je dostatečně široký a dobře tvarovaný na to, aby umožňoval jak bezpečné držení, tak ovládání monopodu.

Klepněte pro větší obrázek
Monopod Neotec Pro Photo 684B

Díky systému Neotec můžete rychle postavit monopod do plné pracovní délky a pak již jen doupravit na potřebnou výšku stisknutím tlačítka na gripu. Monopod lze dokonce snadno ovládat, aniž byste museli odtrhnout zrak od hledáčku fotoaparátu. Ten se nasazuje pomocí stativového šroubu s dvěma průměry závitů – pro fotoaparát či přídavnou hlavu. Pokud potřebujete šroub s menším průměrem, druhý (vnější) se prostě zasune dovnitř těla monopodu. Šrobovat navíc nemusíte tělem nasazovaného přístroje, šroubem lze otáčet pomocí kolečka zabudovaného v gripu.

Klepněte pro větší obrázek
Vykrojená „spoušť“ monopodu umožňuje v horní části držení a ve spodní ovládání výšky

Minimální výška: 71 cm
Maximální výška: 166 cm
Váha: 0,7 kg
Maximální zatížení: 8 kg
Cena: 2 589 Kč vč. DPH


Hlava 322RC2
Spolu se stativem Neotec Pro Photo 684B jsme vyzkoušeli novou hlavu 322RC2. Ta se vyznačuje netradičním designem a ovládáním, které svou pohotovostí dobře doplňuje systém Neotec. Má tvar držadla podobnému tomu na monopodu Pro Photo 684B. Velké tlačítko po jeho délce umožňuje rychle uvolnit kulovou hlavu. Tvar gripu pak slouží jako páka ke snadném pohybu.

Klepněte pro větší obrázek
Hlava 322RC2 má netradiční, ale velmi užitečný tvar

Jednou ze specialit nové hlavy je její plná konfigurovatelnost. Kolečkem zabudovaným uvnitř gripu lze ovládat přítlak. Při optimálním nastavení přítlaku lze s touto hlavou pracovat velmi přesně. Po zvolení výřezu nedochází při uvolnění aretačního tlačítka téměř k žádnému posunu.

Klepněte pro větší obrázek
Pomocí kolečka na gripu lze regulovat přítlak

Plošinu pro destičku na upevnění přístroje lze namontovat hned do tří poloh. Grip tak můžete mít v základní poloze umístěný jak na levé, tak na pravé straně. Dokonce se dá celý grip přestavět na výšku a fotoaparát umístit na jeho konec. V této pozici má však grip sníženou kapacitu maximálního zatížení na 2,5 kg.

Klepněte pro větší obrázek
Šrouby skryté pod gumovými patkami umožňují přestavět hlavu do tří variant

Velikost: 10,3 cm
Váha: 0,7 kg
Maximální zatížení v horizontální konfiguraci gripu: 5 kg
Maximální zatížení ve vertikální konfiguraci gripu: 2,5 kg
Cena: 3 964 Kč vč. DPH


Prezentace systému Neotec ve Flashi

Témata článku: Technika, První pohled