Druhý sedmimegáč na světě: Pentax Optio 750Z

Druhý sedmimegáč na světě: Pentax Optio 750Z

Tento týden oznámila firma Pentax údaje o novém sedmimegovém digitálu Optio 750Z. Po společnosti Sony, která uvede v září na český trh Cybershot DSC-P150, se jedná o druhý sedmimegový digitál na světě. Zdá se, že jeho funkce ocení především zkušení fotografové.

Optio 750Z zaujme hned několika faktory – nejenže má zajímavě vypracované tělo designem upomínající na staré „klasické“ fotoaparáty, zároveň disponuje řádkou zajímavých funkcí, na kterých se vyspělý fotograf vyřádí.

Předně má tento fotoaparát v hliníkovém těle objektiv s velkým rozsahem ohniskových vzdáleností 37,5–187,5 mm a dobrou světelností F2,8–F4,6. Optika je opatřena pověstnými antireflexními vrstvami Pentaxu typu SMC, u nichž byl kladen zvýšený důraz na potlačení reflexů lesklého povrchu snímače – vrstvy SMC jsou tedy i na zadní čočce objektivu. V režimu super makro je možné ostřit již od dvou centimetrů – ovšem jak je to u všech fotoaparátů s touto funkcí – spíše vám přinese medvědí službu než užitek, protože si při focení budete stínit vlastním objektivem.


Součástí vybavení je hybridní autofokus,
u kterého doplňuje TTL měření externí autofokusové čidlo (v horní části nalevo od hledáčku)

Závěrka Optia 750Z pracuje rychlostí od 1/2 000 do 15 sekund. Nastavit si můžete korekci expozice v rozpětí ±2 EV (ve standardních krocích po 1/3 EV), na výběr je automatická citlivost nebo možnost volby ISO 50, 100, 200 a 400. K dispozici je samozřejmě vyvážení bílé s možností  automatiky, denního světla, žárovky, zářivky, stínu a uživatelské kalibrace.
 
Všem funkcím dominuje 10 expozičních režimů včetně plného manuálu. K tomu je na výběr 12 scénických modů – některé z nich jsou tradiční (Krajina, Portrét, Noční scéna), jiné už méně (Podzimní barvy, Západ slunce, Jídlo).

 

 

Pokračování 2 / 2

Nadstandard v hliníkovém těle

Zajímavou funkcí Optia 750Z pro uživatele, kteří nechávají zhotovit fotografie v minilabu, je možnost přepnutí formátu obrazu – digitální poměr stran 4:3 lze zaměnit za klasický „kinofilmový poměr“ 3:2. Samozřejmostí se u fotoaparátů Pentax stal zabudovaný asistent pro stereofotografii i panorama.


Kolik funkcí se vejde do přístroje o váze 225 gramů?

Pentaxem Optio 750Z lze pořídit také ozvučené videozáznamy v rozlišení 640 × 480 pixelů, při frekvenci 30 fps. Digitál ukládá data ve formátu JPEG nebo TIFF na paměťovou kartu SD/MMC.

Nasnímané sekvence a snímky si můžete prohlížet na výklopné 1,8 palcové obrazovce s rozlišením 134 000 pixelů. Displej zobrazuje v reálném čase přeexponování nebo podexponování obrazu, a jako je u většiny Pentaxů Optio zvykem, LCD fotoaparátu vám ukáže také reálný histogram.


K zahození není ani možnost „spot“ měření expozice na dvou vybraných bodech obrazu

Digitál je napájen Li-Ion akumulátorem. Podporuje PictBridge a je kompatibilní s DPOF (Digital Print Order Format). K počítači se připojuje pomocí rozhraní USB.

Nový 7MPx digitální fotoaparát bude na americkém trhu k dostání od září za 750 dolarů, což je o 150 USD více, než stanovila firma Sony za sedmimegáč Cybershot DSC-P150. Předpokládáme, že česká cena Pentaxe Optio 750Z se vyhoupne nad 20 tisíc korun.


 

Určitě si přečtěte

Články odjinud