Přidat příspěvek  |  řadit od nejstarších Komentáře nyní řadíme od nejnovějších.
Tímto odkazem můžete řazení změnit.
 | zobrazit bez stromu  | nových příspěvků: 14


14. 11. 2022 17:48

To USB Micro-B (USB2.0 Hi-Speed) je za mě mega fail. Při běžném používání bude mít uživatel nabíječku a čtečku karet, ale když to někdy časem bude chtít nouzově dobít ve foťáku, nebo přečíst kartu, tak narazí na to, že už u sebe nebude mít MicroUSB kabel.A velký problém mám i s tím názvem. Škoda, že se nedokázali domluvit na značce, aby to bylo třeba Olympus Photo, podobě jako vede sebe existuje Škoda Auto, Škoda Transportation, Škoda Electric, ... .Olympus byl můj první analogový foťák a stejně tak první digitál. Oba je ještě doma někde mám. Nakonec jsem zakotvil u Fuji, ale stejně jsem měl tu značku pořád rád. OM System ve mě vyvolává nulové emoce. Nevím, proč bych to měl chtít.

Odpovědět  |  Souhlasím  |  Nesouhlasím
14. 11. 2022 06:15

Za mna celkom sklamanie. Vykon je asi v poriadku, ale toto mi pripada ako dalsi recyklat v style Olympusu. Micro-USB a menu su vylozene fail a myslim, ze za tu cenu by sa tam vosiel aj modernejsi EVF. Takto je to vlastne dalsi recyklad uz staruckej EM-1 II.

Odpovědět  |  Souhlasím  |  Nesouhlasím
Dr.QQ  |  10. 11. 2022 14:11

Rád bych se dověděl, co je to "krytí IP531" ??
Vím, co je to IP44 (většina elektrických spotřebičů pro průmysl). Vím, že IP65 je pro venkovní použití, ale IP531??

Odpovědět  |  Souhlasím  |  Nesouhlasím
10. 11. 2022 17:05

u OM-System (Old Memories System) je možné i krytí IP99999

Odpovědět  |  Souhlasím  |  Nesouhlasím
10. 11. 2022 19:59

IP531 bude typo; Oly...OM D běžně u OM-5 vyzdvihuje IP53 (prach a stříkající voda), že je stejné jako u OM-1.Spíš bych čekal, že tu nebude jen přepis datasheetu, a přinejmenším zamyšlení nad nesmyslem mrtvého micro USB v modelu, který jde uspěchaný na trh na konci 2022 (IMHO jen proto aby stihl vánoce). Uvedení následovníka EM-5 pod novým označením, kromě zmizelého nápisu Olympus, nepřináší oproti předchůdci skoro nic, co by stálo za výměnu EM-5; stávající majtel v klidu tento model přeskočí a počká až na nějaké fce, které budou dávat smysl (měl by přijít minimálně s předělaným menu, USB-C a stejným aku jako je v OM-1), zbytek si pořídí, když už bude stát o tento formát, ve slevě EM-1 Mark III (případně EM-5 Mark III) ...nebo půjde tam, kde nereinkarnují výbavu roku 2019 ....a nevydávají to za déšť.

Odpovědět  |  Souhlasím  |  Nesouhlasím
11. 11. 2022 18:05

čekal, čeká, bude čekat ...

Odpovědět  |  Souhlasím  |  Nesouhlasím
12. 11. 2022 21:51

Za me souhlas, tohle se hodne nepovedlo. Kdyz uz nic, tak opravdu minimalne aspon to menu - je to prvni fotak ciste pod brandem om system a to menu bych bral jako zacatek nove ery. Takhle budou mit puvodni "olympusy" puvodni menu, "olympus omsystem" nove a "omsystem" zase to puvodni, to je fakt na facku. Plus teda usb-c bych tam taky urcite mrsknul. Nechci se vyjadrovat jako nejakej youtuber, ale myslim, ze tady se hodi dokonale: "Tohle je fail"

Odpovědět  |  Souhlasím  |  Nesouhlasím
13. 11. 2022 21:11

Jen doplním:
Osobně bych v těchto dnech před om-5 upřednostnil E-M1 Mark III
(+) na alze za 29.990 Kč (na paladixu se zárukou pár měsíců klidně i o 10k méně)
(+) žádný bakelit, E-M5 trpí na praskání kolem stativového závitu, ale snad om-5 bude lepší
(+) ergonomie
(+) větší výdrž aku
(+) lepší live ND
(+) USB-C
(+) 2x slot na kartu (hobíkovi asi putna)
(-) menší krytí proti vodě a prachu
(-) rozměry a váha (tluče se to s ergonomií)
(-) 2 roky záruka (om-5 při předobjednávce 5 let)

Odpovědět  |  Souhlasím  |  Nesouhlasím
15. 11. 2022 17:04

foťáky jsou to asi stále dobré, ale ten systém už je po krachu pod Olympusem mrtvý (neinovativní). Investovat do něj dál se už vyplatí jen někomu, kdo v něm má už uloženo hodně peněz a přechod jinam by ho bolel ještě víc. Nikomu novému bych ale nedoporučoval vydávat se touhle (slepou) cestou. Profesionálové jej stejně (až na několik výjimek - ambasadorů) ignorují a amatéři si jej kupovali i proto, že na tom bylo napsáno Olympus, což už je minulost, takže nové zákazníky už bude získávat velice těžko, což se brzy znovu projeví (dalším krachem). To, že se už prakticky 2 roky nepřetržitě prodává jen v akcích a slevách něco napovídá.

Odpovědět  |  Souhlasím  |  Nesouhlasím
17. 11. 2022 23:16

Jsou okamžiky, kdy stojím před Z6+24-70+FTZ+200-500 a přemýšlím, jestli se mi s tím chce vláčet, protože je to velké a těžké jak kr*ava. Vedle toho třeba ten om-5 +12-200 by pak mohl na cestách udělat rozhodně víc fotek než Z6 doma v šuflíku Na zetkový 200-600 čekám několik let, takže samotný systém nemusí být žádná výhra. A jestli OMD systém má/nemá budoucnost a jaké to může mít dopady, to je na zvážení každého. Osobně bych řešil, co fotím teď, ne kde skončí firma za 10 let a kde bude systém za 15. V předchozích komentářích jsem jen popsal, proč je om-5 v podstatě nesmyslný model, ale své kupce si i tak najde. Systém Olympusu/OMD jako takový dává rozdíl od něj mnohem větší smysl (aspoň mně). Chápu připomínku k systému, je dobré o tom vědět, ale myslím, že cílovku pětkové řady to moc trápit nebude.

Odpovědět  |  Souhlasím  |  Nesouhlasím
19. 11. 2022 07:59

samozřejmě že je to každého věc, to ale nic nemění na tom, že s tim systémem to je od prvního krachu nahnuté a jediné co teď má jsou silné řeči nového investora JIP. Ty foťáky byly mezigeneračně neinovativní už tak dva roky před krachem, narazili prostě na fyzikální strop velkého cropu a SW funkce nejdou přidávat do nekonečna. Zasekli se na 20 Mpix (což je v mnoha oborech fotografie fatálně limitující - ořezy, krajina, produktová, ...) a politice tlačící do teleobjektivů (protože širokáče a světelné objektivy, které mají mít malou hloubku ostrosti, pro kreativní fotografi jsou ekvivalentně směšně). Po změně majitele se dalo těžko odhadovat co se stane, především když všichni podléhali těm silným řečem o zářné budoucnosti. Teď už je ale fotodivize pod novým majitelem 2 roky, vyšly věco co se započaly ještě pod Olympusem a teď už vycházejí i nové, které se začaly vyvíjet až po změně a už se dá na základě toho mnohem lépe odhadnout co se asi děje a kam to směřuje a to je dle mého subjektivního názoru, že se neděje nic, dál se recyklují staré zásoby a směřuje to tam kam před krachem, takže ten další bych čekal maximálně do 2 let s tím, že do té doby už se nic zajímavého (co by majitele systému přimělo upgradovat na nová těla) nestane. Konkurenční systémy mu prostě utekly a už jen navyšují svůj náskok, proto osobně nevidím důvod, proč by se někdo nový měl vydávat touhle cestou, ale jak píšete, jsou to každého peníze, tak ať je klidně spálí, nebo spláchne do záchodu, mě to určitě žíly netrhá a pokud Vám jde o kompaktnost, aby jste jej měl stále u sebe a jak to fotí je pro Vás vlastně druhotné, tak doporučuji fotit telefonem, ten je zaručeně ještě kompaktnější než MFT. ...Chápete? je to jen o tom, kam si nastavíte tu hranici a většina fotografů jí má prostě tam, že MFT je pod ní a při práci je neuspokojí... Lidí jako Vy, kteří mají tu hranici mezi telefonem a MFT asi bohužel neni tolik, aby tu firmu uchránili před dalším krachem, zvláště když tu v podstatě sám píšete, že tuhle novinku nekoupíte a počkáte na další... Ta firma ale potřebuje Vaše peníze, bez nich nic dalšího nebude

Odpovědět  |  Souhlasím  |  Nesouhlasím
21. 11. 2022 13:59

Nepřišel jsem se sem hádat Mobilem fotím, takže vím, že na to, co potřebuju, mi fakt nestačí, tak pokukuju po něčem mezi mobilem a FF. A jsem smířený s tím, že výstup bude mít svoje limity kvůli velikosti čipu. A je mi taky úplně jedno, kolik lidí řeší takové dilema jako já a ne/podpoří nějakého výrobce. S D40 jsem fotil přes 10 let a netrápil mě vůbec žádný systém (a kupodivu ani výřezy), stejně tak mě nebude trápit, že mám FF jiné značky, než něco menšího (což ještě nevím, co bude - klidně to může být něco od Olympusu nebo nějaký malý APSC od Sony, řeším aktuální potřebu vs nabídku na trhu, ne kde bude systém/výrobce v budoucnu, to bych si asi nikdy nic nepořídil).K OM-5 jsem se vyjadřoval jen protože jsem se zrovna zabýval +/- MFT a preview vypadalo moc hezky. Ale v zápětí jsem zjistil, že je "o ničem" ve srovnání s předchůdci (v podstatě jediný zásadní důvod, proč mu dát přednost před výprodejovým e-m5.3). Samozřejmě se dívám i po kapesních APSC a vyhodnocuji si to, ale tento článek byl o om-5, tak jsem se jen podělil o to, jaký ten foťák dává smysl; dává ho IMHO leda těm ambasadorům, což na mě působí vzhledem k jednotnému "nadšenému" mustru, kterým ho popisují, jako vynucená povinnost za zapůjčení zdarma a možná i za lepší ceny na jinou techniku.

Odpovědět  |  Souhlasím  |  Nesouhlasím
21. 11. 2022 15:00

...nejak mi vypadl ten důvod, proč by někdo s E-M5.3 mohl uvažovat o OM-5: LiveND.

Odpovědět  |  Souhlasím  |  Nesouhlasím
21. 11. 2022 16:34

osobně bych tedy dal přednost APS-C od Fuji, nebo Sony, nebude to o nic větší, než MFT, plocha snímače skoro dvojnásobná, zasklení u Fuji podobné, ale u Sony také minimálně dvojnásobné a hlavně perspektiva obou do budoucna několikanásobná. Nikon Z a Canon R mají už také APS-C, ale kvůli obrovským bajonetům malá těla nejsou. Canon M by malý byl, ale s tou budoucností to bude podobné, jako u MFT...

Odpovědět  |  Souhlasím  |  Nesouhlasím
Zasílat názory