Domke F-2: Víc než jen obyčejná fotografická brašna

15. září 2014
TWEET SDÍLET
Fotografická brašna Domke F-2 má ve všech směrech jedinečné postavení mezi ostatními zavazadly. Je to tím, že je prověřená dlouhými roky užívání v nejdrsnějších podmínkách mnohými fotografy.

Brašnu Domke F-2 navrhl Jim Domke, který byl fotoreportérem ve Philadelphia Inquirer. Fotoreportéři uvedeného deníku prý přišli novým nařízením o služební auta, kde přepravovali svojí fotografickou techniku.

Protože neexistovala odpovídající zavazadla, vedení Philadelphia Inquirer nabídlo Jimu Domkemu proplacení 20 brašen, které sám navrhne a jejich cena bude přijatelná. Inspiroval se rybářskými taškami. Vše konzultoval s kolegy a prováděl úpravy svého návrhu. Akceptoval třeba protiskluzové gumy do ramenního popruhu nebo zvýšení tašky tak, aby mohly být uloženy na výšku i teleobjektivy. Vznikla legendární Domke F-2, která je od roku 1975 prakticky stejná.

Jaká vlastně je

Je veskrze funkční, perfektně zpracovaná (stále v USA), odolná a v detailech důmyslná. Vypadá jako taška na nářadí instalatéra nebo na pracovní oděv a svačinu horníka. To je její výhoda. Když si přelepíte malý nápis Domke na stranách a skromně se obléknete, tak vám i v oblastech, kde je bída a hlad spíš něco dají, než něco seberou.

Klepněte pro větší obrázek 

Subjektivně majitelé F-2 říkají, že je krásná, fantastická atd. I já to tvrdím a přidávám, že vše je orientováno na potřeby fotografa – reportéra. To, že bude ještě pěkná, respektive pěkně ošklivá, neplánoval snad ani pan Domke. Někdo se mnou asi nebude souhlasit, ale toto tvrzení bych podepřel nespočetnými komentáři na internetu.

Klepněte pro větší obrázek 

Konstrukce brašny

Vlastním F-2 v černé barvě, kterou jsem přidal k jinému modelu téže značky. Domke F-2 se prodávají ještě v barvě olivové a pískové. Jsou vyrobeny z velmi silného, nikoli tvrdého, bavlněného plátna. Další typ se vyrábí v provedení RuggedWear hnědá. Ta je z méně silného plátna potaženého voskem a speciálním olejem.

Klepněte pro větší obrázek 

V hlavním prostoru zabírá téměř 2/3 místa mírně polstrovaný čtyřdílný originální modul. Můžete jej modifikovat přepážkami na suché zipy a celý posouvat v hlavním prostoru. Na každé straně modulu lze polstrování vyjmout. Brašna má dvě kapsy na bocích s klopami na suchý zip. Vpředu jsou dvě kapsy, které společně s hlavním prostorem zakrývá víko. To se zavírá suchým zipem a napevno karabinkami ke kroužkům.

Na víku je zevnitř kapsa na zip. Zadní stranu tašky zvenku kopíruje velká kapsa volně přístupná shora. Ve švu mezi zadní a boční kapsou je na každé straně ocelový kroužek. Brašna je opatřena popruhem „Gripper Strap“ a odnímatelným, menším popruhem na nošení v ruce. Dno celého hlavního prostoru pokrývá vyjímatelná, ochranná deska.

Rozměry brašny

  • Venkovní rozměr dle výrobce je: 43,2×17,1×22,9 cm
  • Vnitřní rozměr dle výrobce je: 27,9×16,5×21,6 cm
  • Ověřená váha dle výrobce je:1,4 kg
 Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Max. venkovní rozměr podle mého měření je:50,2×20,0×29,0 cm
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Min. venkovní rozměr podle mého měření je:36,0×16,0×22,5 cm
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek
Vnitřní rozměr hl. prostoru dle mého měření je:34,0×15,0×19,5 cm

Musím podotknout, že všechny prostory se částečně přizpůsobují obsahu, takže i vnitřní naměřené rozměry hlavního prostoru jsou jakýmsi stavem. Nasimuloval jsem maximální délku objektivu, který se ještě vejde na výšku do čtyřdílného organizéru a dostal jsem hodnotu 25 cm. Můžete si přikoupit (bohužel ne u nás) další, pro vás vhodný, Domke organizér na model F-2.

Jaká je k fotografovi

K fotografovi je nenáročná a přívětivá. Lámal jsem si hlavu s rozměry brašen a porovnával nabídku. Chtěl jsem takovou, aby se do ní vešla zrcadlovka se základním zoomem, další až tři objektivy (včetně 70-200 mm F2,8), blesk, drobné příslušenství, láhev s pitím, slabý svetr, pláštěnka, na krátkou vzdálenost notebook a přitom abych nevypadal jako nepálský šerpa.

Když jsem ji poprvé rozbalil, působila jako spíše menší brašna. Domke F-2 nevypadá velká, ale hodně se do ní vejde. Pro mě úžasná vlastnost.

Klepněte pro větší obrázek 

Co se týká prostoru pro umístění výše uvedeného, mohl jsem koupit i jiné brašny, ale ty byly zbytečně velké a jejich poměr stran byl nevhodný. Objektiv Canon 70-200 mm F2,8 je i s krytkami vysoký 22 cm. Vnitřní prostor jiných tašek pro tento objektiv je pro jistotu vysoký okolo 26 cm. Společně se zbytečnou, silnou vrstvou molitanu ve víku a na dně brašny se dostaneme tak na 32 cm.

Domke F-2 má vnitřní prostor vysoký 19,5 cm, kam se spolehlivě vejde 22 cm vysoký objektiv (2,5 cm přečnívá). Bez nadbytečného polstrování je venkovní výška s tímto objektivem 25,5 cm (s prázdnou kapsou na víku zevnitř). 6,5 cm méně na výšku tašky je znát. Totéž je s šířkou. Potřebuji umístit do brašny zrcadlovku na šířku. 15 cm je přesně, nic navíc. Venkovní rozměr 16 cm (bez naditých předních kapes) naznačuje, že přibylo jenom silné plátno. Žádné vrstvy molitanů mezi fotoaparátem a notebookem a ještě mezi notebookem a pláštěm. To samé je na délku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jedna prázdná boční kapsa zvyšuje délku brašny přibližně o 2 cm, rovnoměrně plná o 5,5 cm, zcela zaplněná o 8 cm.

Velká flexibilita F-2 je v tom, že prázdné kapsy okolo hlavního prostoru se k němu připlácnou a zabírají minimální místo. Jejich naplňováním se zvyšuje kapacita brašny a legitimně i rozměry. Také hlavní prostor se ve velké míře přizpůsobí jeho obsahu.

Klepněte pro větší obrázek
Maximálně naplněná taška se roztáhne nejvíce na délku

Je s podivem, proč jsou některé brašny polstrované tak, že by ochránily foťák i při srážce s autem. Normální aparát s objektivem přivěšený na krku, na rameni nebo u pasu naráží na fotografa a nemá žádnou ochranu. K tomu je stavěný. Proč by u fotografické brašny nestačilo silné plátno, mezi objektivy lehké polstrování (aby se neomlátily navzájem) a na dně výztuha pro ochranu techniky při hození, respektive pádu brašny na zem.

Kapsy okolo celého hlavního prostoru rovněž chrání nejcennější vybavení další vrstvou plátna a svým obsahem. Speciální výztuha dna vysoká 1,8 cm má schopnost velmi účinně chránit techniku v hlavním prostoru zespoda. Je složena ze dvou částí. Spodní je téměř tvrdá a horní skoro měkká.

Plátno jako ideální materiál

U mnoha zavazadel na fotografickou techniku mám pocit, že když se jich někdo dotkne zapálenou cigaretou, tak se ze všech použitých syntetických materiálů stane velký škvarek a fotograf musí vybavení odhodit, aby zachránil svojí kůži.

Bavlněné plátno použité na Domke F-2 má fantastickou vlastnost. Je měkké a ničím nevyztužené jaksi obemkne tělo fotografa, připlácne se k němu a drží. Nemlátí se okolo. Ostatní „cihly“ narážejí na fotografa vlastně stále v jednom bodě. Domke drží na více bodech a i tím přispívá k ochraně techniky (i fotografa). Celá brašna je zpevněná popruhem, který jakoby pokračoval v linii toho ramenního dále na bocích a spodní části hlavního prostoru.

Klepněte pro větší obrázek
Pro tento článek jsem se nechal výjimečně vyfotografovat. Snímek je aranžovaný, pořízený na zimním stadionu v Teplicích.

Dva ocelové kroužky na zadní straně jsou vhodné třeba pro připevnění brašny k tělu kusem provazu nebo popruhu. Tak je pevně fixována k tělu. Jednoduché a často potřebné. Třešničkou na dortu je široký popruh přes rameno s všitými gumovými pruhy po celé délce, které nekloužou a ocelové karabinky na uzavření přední klopy. Popruh má dvě zkracovací přezky, takže se nemůže stát, že jedna vyjde na rameno.

Karabinky se dobře otevírají ze strany fotografa a velmi špatně ze strany zloděje. Jsou na krátkém popruhu, který je možno prodlužovat. Tak regulujete přesah víka nad hlavním prostorem, tedy jeho výšku a tím délku objektivu, který můžete umístit nastojato.

Klepněte pro větší obrázek 

Naložená taška nikde netlačí, nedře, nic nepřekáží a je dobře vyvážená. Popruh je umístěn tak, že se taška za žádných okolností nepřevrátí. Na zemi sedí jako přibitá. Když spadne, tak na dno. Technika je dobře a rychle dostupná a také sbalená. Když ji dám při delší cestě šikmo přes záda, sedí skoro jako batoh. Takto je použitelná i na kole.

Témata článku: Technika, Příslušenství


Zastrašování, přísné normy, náborové bonusy i nepřetržitá hrozba koronaviru. Taková je realita práce ve Foxconnu

Zastrašování, přísné normy, náborové bonusy i nepřetržitá hrozba koronaviru. Taková je realita práce ve Foxconnu

** Bývalý zaměstnancem Foxconnu odhalil, co se děje v továrně ** Pracovní podmínky jsou špatné, ale peníze za to stojí ** S náborovými bonusy a přesčasy rostou platy velmi vysoko

Martin Chroust
FoxconnČína
Tohle je Google zítřka. AI pronikne do vyhledávání, map a překladače

Tohle je Google zítřka. AI pronikne do vyhledávání, map a překladače

** Včera úřadoval Microsoft a ukázal světu nový Bing ** Dnes se umělou inteligencí chlubí Google v Paříži ** Očekávání byla velká, ale dočkali jsme se hlavně drobností

Jakub Čížek
AI ve vyhledávačíchGoogle
Tchaj-wan chce v Česku postavit čipové centrum. Firmy se bojí přetahování mozků

Tchaj-wan chce v Česku postavit čipové centrum. Firmy se bojí přetahování mozků

V Česku se začal rodit plán na vytvoření mezinárodního centra pro návrh špičkových čipů. Podle informací deníku E15 se na jeho vybudování chce podílet Tchaj-wan, který je díky společnostem jako TSMC největším výrobcem čipů na světě. Tchajwanská vláda by do projektu mohla dát vyšší stovky milionů korun. Projekt ale naráží na odpor společností, které už v Česku čipy navrhují. Bojí se totiž, že by jim Tchajwanci mohli odlákat už tak nedostatkové odborníky.

Jan SedlákE15.cz
ČeskoProcesoryPolitika
Ze Surface Duo 2 vznikla mobilní herní konzole. Stačilo přidat gripy, chladič, ventilátor, USB-C hub a vše propojit

Ze Surface Duo 2 vznikla mobilní herní konzole. Stačilo přidat gripy, chladič, ventilátor, USB-C hub a vše propojit

** „Skládačky“ od Microsoftu jsou zatím dost nedoceněná zařízení ** Ukazuje se, že Microsoft opomněl klíčovou skupinu uživatelů ** Podívejte se, jak vypadá upravený Surface Duo 2 pro hraní her

Martin Chroust
Surface DuoMobilní hry
Have I Been Trained? Webová stránka zjistí, jestli vaše fotky používá AI

Have I Been Trained? Webová stránka zjistí, jestli vaše fotky používá AI

Jakub Čížek
Autorské právoUmělá inteligenceWeb
Recenze hry SpongeBob SquarePants: Cosmic Shake. Zábavný chaos pro fanoušky houby v kalhotách

Recenze hry SpongeBob SquarePants: Cosmic Shake. Zábavný chaos pro fanoušky houby v kalhotách

Hrdina animovaného seriálu (ale i filmů a her) se vrací na naše monitory a obrazovky, aby opět rozvířil poklidné dny v podmořském městečku Bikini Bottom. Máte být u toho?

Jindřich Landa
Spongebob Squarepants: Cosmic ShakeRecenze
Google ukázal AI, která ve vyhledávání odpoví na každou otázku. Bard bude už za několik týdnů veřejný

Google ukázal AI, která ve vyhledávání odpoví na každou otázku. Bard bude už za několik týdnů veřejný

** Google předběhl Bing a ukázal, jak využije AI k odpovídání ** Svatý grál vyhledávání se jmenuje Bard ** Pro všechny se otevře již za pár týdnů

Lukáš Václavík
BardUmělá inteligenceGoogle