24
Fotogalerie

Domke F-2: Víc než jen obyčejná fotografická brašna

Fotografická brašna Domke F-2 má ve všech směrech jedinečné postavení mezi ostatními zavazadly. Je to tím, že je prověřená dlouhými roky užívání v nejdrsnějších podmínkách mnohými fotografy.

Brašnu Domke F-2 navrhl Jim Domke, který byl fotoreportérem ve Philadelphia Inquirer. Fotoreportéři uvedeného deníku prý přišli novým nařízením o služební auta, kde přepravovali svojí fotografickou techniku.

Protože neexistovala odpovídající zavazadla, vedení Philadelphia Inquirer nabídlo Jimu Domkemu proplacení 20 brašen, které sám navrhne a jejich cena bude přijatelná. Inspiroval se rybářskými taškami. Vše konzultoval s kolegy a prováděl úpravy svého návrhu. Akceptoval třeba protiskluzové gumy do ramenního popruhu nebo zvýšení tašky tak, aby mohly být uloženy na výšku i teleobjektivy. Vznikla legendární Domke F-2, která je od roku 1975 prakticky stejná.

Jaká vlastně je

Je veskrze funkční, perfektně zpracovaná (stále v USA), odolná a v detailech důmyslná. Vypadá jako taška na nářadí instalatéra nebo na pracovní oděv a svačinu horníka. To je její výhoda. Když si přelepíte malý nápis Domke na stranách a skromně se obléknete, tak vám i v oblastech, kde je bída a hlad spíš něco dají, než něco seberou.

22.jpg 

Subjektivně majitelé F-2 říkají, že je krásná, fantastická atd. I já to tvrdím a přidávám, že vše je orientováno na potřeby fotografa – reportéra. To, že bude ještě pěkná, respektive pěkně ošklivá, neplánoval snad ani pan Domke. Někdo se mnou asi nebude souhlasit, ale toto tvrzení bych podepřel nespočetnými komentáři na internetu.

21.jpg 

Konstrukce brašny

Vlastním F-2 v černé barvě, kterou jsem přidal k jinému modelu téže značky. Domke F-2 se prodávají ještě v barvě olivové a pískové. Jsou vyrobeny z velmi silného, nikoli tvrdého, bavlněného plátna. Další typ se vyrábí v provedení RuggedWear hnědá. Ta je z méně silného plátna potaženého voskem a speciálním olejem.

5.jpg 

V hlavním prostoru zabírá téměř 2/3 místa mírně polstrovaný čtyřdílný originální modul. Můžete jej modifikovat přepážkami na suché zipy a celý posouvat v hlavním prostoru. Na každé straně modulu lze polstrování vyjmout. Brašna má dvě kapsy na bocích s klopami na suchý zip. Vpředu jsou dvě kapsy, které společně s hlavním prostorem zakrývá víko. To se zavírá suchým zipem a napevno karabinkami ke kroužkům.

Na víku je zevnitř kapsa na zip. Zadní stranu tašky zvenku kopíruje velká kapsa volně přístupná shora. Ve švu mezi zadní a boční kapsou je na každé straně ocelový kroužek. Brašna je opatřena popruhem „Gripper Strap“ a odnímatelným, menším popruhem na nošení v ruce. Dno celého hlavního prostoru pokrývá vyjímatelná, ochranná deska.

Rozměry brašny

  • Venkovní rozměr dle výrobce je: 43,2×17,1×22,9 cm
  • Vnitřní rozměr dle výrobce je: 27,9×16,5×21,6 cm
  • Ověřená váha dle výrobce je:1,4 kg
 15.jpg19.jpg
Max. venkovní rozměr podle mého měření je:50,2×20,0×29,0 cm
17.jpg 7.jpg18.jpg
Min. venkovní rozměr podle mého měření je:36,0×16,0×22,5 cm
13.jpg 14.jpg
36.jpg
Vnitřní rozměr hl. prostoru dle mého měření je:34,0×15,0×19,5 cm

Musím podotknout, že všechny prostory se částečně přizpůsobují obsahu, takže i vnitřní naměřené rozměry hlavního prostoru jsou jakýmsi stavem. Nasimuloval jsem maximální délku objektivu, který se ještě vejde na výšku do čtyřdílného organizéru a dostal jsem hodnotu 25 cm. Můžete si přikoupit (bohužel ne u nás) další, pro vás vhodný, Domke organizér na model F-2.

Jaká je k fotografovi

K fotografovi je nenáročná a přívětivá. Lámal jsem si hlavu s rozměry brašen a porovnával nabídku. Chtěl jsem takovou, aby se do ní vešla zrcadlovka se základním zoomem, další až tři objektivy (včetně 70-200 mm F2,8), blesk, drobné příslušenství, láhev s pitím, slabý svetr, pláštěnka, na krátkou vzdálenost notebook a přitom abych nevypadal jako nepálský šerpa.

Když jsem ji poprvé rozbalil, působila jako spíše menší brašna. Domke F-2 nevypadá velká, ale hodně se do ní vejde. Pro mě úžasná vlastnost.

24.jpg 

Co se týká prostoru pro umístění výše uvedeného, mohl jsem koupit i jiné brašny, ale ty byly zbytečně velké a jejich poměr stran byl nevhodný. Objektiv Canon 70-200 mm F2,8 je i s krytkami vysoký 22 cm. Vnitřní prostor jiných tašek pro tento objektiv je pro jistotu vysoký okolo 26 cm. Společně se zbytečnou, silnou vrstvou molitanu ve víku a na dně brašny se dostaneme tak na 32 cm.

Domke F-2 má vnitřní prostor vysoký 19,5 cm, kam se spolehlivě vejde 22 cm vysoký objektiv (2,5 cm přečnívá). Bez nadbytečného polstrování je venkovní výška s tímto objektivem 25,5 cm (s prázdnou kapsou na víku zevnitř). 6,5 cm méně na výšku tašky je znát. Totéž je s šířkou. Potřebuji umístit do brašny zrcadlovku na šířku. 15 cm je přesně, nic navíc. Venkovní rozměr 16 cm (bez naditých předních kapes) naznačuje, že přibylo jenom silné plátno. Žádné vrstvy molitanů mezi fotoaparátem a notebookem a ještě mezi notebookem a pláštěm. To samé je na délku.

31.JPG 32.JPG 33.JPG
Jedna prázdná boční kapsa zvyšuje délku brašny přibližně o 2 cm, rovnoměrně plná o 5,5 cm, zcela zaplněná o 8 cm.

Velká flexibilita F-2 je v tom, že prázdné kapsy okolo hlavního prostoru se k němu připlácnou a zabírají minimální místo. Jejich naplňováním se zvyšuje kapacita brašny a legitimně i rozměry. Také hlavní prostor se ve velké míře přizpůsobí jeho obsahu.

2.jpg
Maximálně naplněná taška se roztáhne nejvíce na délku

Je s podivem, proč jsou některé brašny polstrované tak, že by ochránily foťák i při srážce s autem. Normální aparát s objektivem přivěšený na krku, na rameni nebo u pasu naráží na fotografa a nemá žádnou ochranu. K tomu je stavěný. Proč by u fotografické brašny nestačilo silné plátno, mezi objektivy lehké polstrování (aby se neomlátily navzájem) a na dně výztuha pro ochranu techniky při hození, respektive pádu brašny na zem.

Kapsy okolo celého hlavního prostoru rovněž chrání nejcennější vybavení další vrstvou plátna a svým obsahem. Speciální výztuha dna vysoká 1,8 cm má schopnost velmi účinně chránit techniku v hlavním prostoru zespoda. Je složena ze dvou částí. Spodní je téměř tvrdá a horní skoro měkká.

Plátno jako ideální materiál

U mnoha zavazadel na fotografickou techniku mám pocit, že když se jich někdo dotkne zapálenou cigaretou, tak se ze všech použitých syntetických materiálů stane velký škvarek a fotograf musí vybavení odhodit, aby zachránil svojí kůži.

Bavlněné plátno použité na Domke F-2 má fantastickou vlastnost. Je měkké a ničím nevyztužené jaksi obemkne tělo fotografa, připlácne se k němu a drží. Nemlátí se okolo. Ostatní „cihly“ narážejí na fotografa vlastně stále v jednom bodě. Domke drží na více bodech a i tím přispívá k ochraně techniky (i fotografa). Celá brašna je zpevněná popruhem, který jakoby pokračoval v linii toho ramenního dále na bocích a spodní části hlavního prostoru.

35.jpg
Pro tento článek jsem se nechal výjimečně vyfotografovat. Snímek je aranžovaný, pořízený na zimním stadionu v Teplicích.

Dva ocelové kroužky na zadní straně jsou vhodné třeba pro připevnění brašny k tělu kusem provazu nebo popruhu. Tak je pevně fixována k tělu. Jednoduché a často potřebné. Třešničkou na dortu je široký popruh přes rameno s všitými gumovými pruhy po celé délce, které nekloužou a ocelové karabinky na uzavření přední klopy. Popruh má dvě zkracovací přezky, takže se nemůže stát, že jedna vyjde na rameno.

Karabinky se dobře otevírají ze strany fotografa a velmi špatně ze strany zloděje. Jsou na krátkém popruhu, který je možno prodlužovat. Tak regulujete přesah víka nad hlavním prostorem, tedy jeho výšku a tím délku objektivu, který můžete umístit nastojato.

3.jpg 

Naložená taška nikde netlačí, nedře, nic nepřekáží a je dobře vyvážená. Popruh je umístěn tak, že se taška za žádných okolností nepřevrátí. Na zemi sedí jako přibitá. Když spadne, tak na dno. Technika je dobře a rychle dostupná a také sbalená. Když ji dám při delší cestě šikmo přes záda, sedí skoro jako batoh. Takto je použitelná i na kole.

Pokračování 2 / 2

Odolnost a užitná hodnota

Odolnost

Silná, odolná plátna spojujeme se stany nebo jeansy. Plátno na výrobu tašek Domke je ještě silnější a pevnější. Překvapivě tímto plátnem neproteče voda.

Je prospěšné impregnovat brašnu vhodným sprejem, aby se stala plně voděodolná při všech deštích. Používám Salto Proof na textilie s nanotechnologií (k dostání za cca 169 Kč). Provedu jeden postřik, po zaschnutí druhý a můžu jít do deštného pralesa.

Horní víko tašky je tak tvarované, že nad hlavním prostorem a předními kapsami vytváří jakousi nakloněnou stříšku, která dokonale chrání proti dešti. Žádné zipy, které zdržují a jsou nespolehlivé.

To nejlepší na závěr: nemusíte příliš hledět na nějakou tu skvrnu nebo špínu na této brašně. Vyjmete čtyřdílný modul a výztuhu dna a pak brašnu hodíte společně s ponožkami do pračky (mimo RuggedWear). Dá se v pohodě nosit i bez fotoaparátu jako příruční zavazadlo na cestu, nebo sport či nákup. A když se něco vylije, nevadí. Můžete ji také jako placku přihodit do kufru na cesty.

Co jsem si přizpůsobil

Brašna Domke F-2 byla navržena dávno před nástupem digitální fotografické techniky. Její postranní i přední kapsy jsou dostatečně velké, určené primárně na filmy a filtry. Malé předměty typu paměťových karet není kam dát. Náprava je velmi jednoduchá. Vložte do jedné přední kapsy příhodné pouzdro (např. na paměťové karty, plátěnou peněženku nebo organizér do kabelky). Do pouzdra můžete dát i baterie a jiné drobnosti. Vlastně je to výhoda, protože drobné kapsičky a zipy jsou u každé brašny nejméně odolné části. Mé pouzdro Case Logic stálo 127 Kč a až doslouží, koupím nové.

10.jpg 9.jpg
Toto pouzdro je svými rozměry ideální na umístění do jedné z předních kapes. Po zkušenostech z terénu jsem vyrobil červené vlaječky na rozlišení použitých paměťových karet a baterií.

Také jsem si zhotovil jednoduchý popruh okolo pasu nebo přes hruď, který někdy připevním karabinkami k zadním kroužkům tašky. Když je třeba, odlehčí to tlaku na rameno a pevně zafixuje tašku při rychlých pohybech. Předtím jsem k tomuto účelu používal slabší pásek ke kalhotám.

8.jpg 

Cena

Pan Jim Domke sice zadání splnil a navrhl cenově přijatelnou brašnu, ale asi netušil, že prodejnost bude tak fenomenální. V tržním prostředí s poptávkou roste i cena. Domke F-2 u nás obchody až na malé výjimky nenabízejí. Nyní se prodává za gigantických 4 490 Kč, RuggedWear 4 890 Kč (FotoŠkoda). Podobné je to i v Evropě. E-bay po zaplacení poplatků na tom není lépe. Vyhlášený obchod B&H v New Yorku ji prodává za nejlepší cenu 120 $. Já jsem zaplatil v Kanadě 160 $ (CAD). Inu je to asi nejdražší kus plátna (dobře ušitý).

4.jpg 

Pamatuji si na brašnu, kde jsem pro samé zipy, zipečky a plastové přihrádky s gumičkou ve spěchu nic nenašel. Do roka a do dne častého používání se zipečky nenávratně rozjely a gumičky vytahaly. Co jsem do plastových přihrádek zasunul, někudy vypadlo a našel jsem to v kapse všechno na jedné hromadě. To byla moje nejdražší taška na fotografické vybavení, tehdy za 1200 Kč.

Stará klasika

Firma Domke začala nedávno vyrábět brašny nové generace. Typ Chronicle má být potomkem F-2. Obávám se, že potomek je příliš normální, jelikož jej navrhli inženýři. Mně nejvíc vadí absence kroužků na zadní straně. Rychlý přístup shora přes zip ve víku používají i jiní výrobci a považuji jej za nefunkční. Štěrbinou tahat zrcadlovku umístěnou na šířku tašky? Že tento způsob přejali u Domke Chronicle není dobré řešení. Také cena je vysoká snad i pro Američany. Ve zmíněném obchodě B&H stojí 320 $. Eventuelní cenu u nás raději neodhaduji.

Legendární Domke F-2 je spolehlivým pomocníkem profesionálních fotografů po celém světě. To bohužel způsobuje, že někteří fotografové si ji kupují jen kvůli své pochybné image. Škodí to značce a pro některé fotografy to může být argument proti její koupi.

20.jpg 37.jpg
Dvě krajní podoby Domke F-2. Tu opotřebovanou používal fotoreportér Stardan pracující v USA pro noviny. Měl ji na rameni vždy celý den, jak píše. Když si koupil novou, zvolil opět Domke F-2. Co může být lepším ohodnocením?

Kdo tuto tašku nepoužívá, těžko ji objektivně posoudí. Kdo ji zažil a přišel o ni třeba totálním opotřebením (pokud byl při koupi dost mladý) nebo ztrátou, pořídí si tutéž. Mimochodem opotřebením neztrácí na hodnotě a funkčnosti.

Otázka tedy zní: Domke F-2 ano či ne. Je nejlepší, takže ano. Je nejdražší, takže………

Určitě si přečtěte

Články odjinud