Domácí tisk fotografií?

Domácí tisk fotografií?

Zvládáte základní úpravy fotografií a teď byste je rádi drželi vytištěné v ruce? Co potřebujete pro tisk v domácích podmínkách?

Základním předpokladem pro tisk fotografií v domácím prostředí je vhodné vybavení – a teď nemám na mysli tiskárnu ale především počítač s vhodným monitorem – které budou sloužit pro nezbytné úpravy fotografií. Také znalost práce v některém z fotoeditorů je prakticky nezbytná, v opačném případě byste se také mohli zaseknout nad jednoduchou úpravou na desítky minut.

Předpokládejme tedy, že fotoeditor máte zvládnutý. Stran techniky je nutné připomenout pouze to, že u LCD monitorů je třeba velmi dbát na pozorovací úhly obrazu, v opačném případě totiž uvidíte zkreslené barvy což může mít zásadní vliv na konečnou barevnost snímku.

Vhodné pracoviště

Ještě než se pustíte do jakýchkoliv úprav (ať už budete tisknout doma či v nějakém fotolabu), je třeba zajistit minimálně se měnící světelné podmínky vašeho pracoviště. Obvykle se doporučuje pracovat se snímky ve stejnou denní dobu, aby byl zajištěn přísun denního a umělého světla anebo pouze umělé světlo, pokud upravujete fotky v noci.

Doporučuji umístit si za monitor stolní lampu a nastavit ji tak, aby bylo v místnosti nepřímé odražené světlo. Pozor dejte na jeho teplotu, mělo by být co nejvíce podobné dennímu světlu, tedy přibližně v rozmezí 4 000–5 000 K. Obyčejná žárovka dává příliš žluté teplo, které není pro úpravu fotek vhodné.

Kalibrace

Dalším krokem by měla být kalibrace monitoru, vzhledem k domácím podmínkám samozřejmě nebude přesná a ani perfektně provedená pomocí kalibrační sondy. Základní korekce nastavení obrazu a jasu je však nezbytná. Pro nastavení je nejlepší stáhnout si kalibrační fotografii z webu některého z fotolabů.

RGB-calibration.jpg 
Kalibrační obrázek fotolabů Fuji, zdroj: Fujifilm

V tuto chvíli je pro vás nejdůležitější správné nastavení jasu a kontrastu monitoru tak, abyste viděli kompletní škálu odstínů šedé, která je na kalibračních snímcích umístěna obvykle dole. Při kalibraci posunujte obrázek na různá místa monitoru, LCD panely mají často v okrajových částech obrazovky nižší míru podsvícení než uprostřed.

Kalibrační obr_ZPS.png 
Kalibrační obrázek programu Zoner Photo Studio, zdroj: Zoner

Kalibrace by měla pokračovat sladěním barev na monitoru a referenčním výtisku. Pro tento účel vytiskněte kalibrační snímek na tiskárně, kterou budete používat a poté se snažte na monitoru nastavit stejné barvy jako na výtisku – zejména pleťové odstíny a výrazné syté barvy – dejte pozor, aby byl výtisk na stejném papíru, který chcete používat pro tisk fotek.

Tiskneme inkoustem

Základem pro tisk fotek je samozřejmě barevná tiskárna, v ideálním případě inkoustová. Současné barevné laserové tiskárny sice mají nesrovnatelně kvalitnější výtisk než před několika lety, nicméně u fotografií se jeho kvalita nemůže rovnat inkoustovým výtiskům na kvalitním fotopapíru.

Alternativou k inkoustové tiskárně je termosublimační tiskárna, určená výhradně pro tisk fotografií. Tento typ tiskáren používá pro tisk speciální papír, jehož výhodou je rychlost a kvalita výtisků. Tiskárny tohoto typu najdete na českém trhu pod značkami Canon a Sony.

canon.JPG 
Termosublimačn tiskárna Canon z řady Selphy, zdroj: Canon

Inkoustové tiskárny prošli v posledních pěti letech poměrně zásadní inovací a u většiny modelů určených pro tisk fotek najdeme více jak tradiční čtveřici inkoustů – azurová, purpurová, žlutá, černá. Nově bývá v tiskárnách inkoustů více, přičemž další inkousty jsou obvykle světlejší odstíny základní čtveřice, určené pro tisk fotografií. 

V zásobě byste proto měli zcela jistě mít alespoň jednu sadu barevných inkoustů pro váš model tiskárny, v případě že se chystáte na tisk černobílých snímků, pořiďte si pro jistotu také navíc zásobník černého inkoustu.

inkoust.jpg 
Cartridge s inkousty, zdroj: wikipedia

Nezbytností při tisku fotografií je samozřejmě vhodný fotopapír, který vám umožní dosáhnout co nejlepších výsledků. Než najdete vyhovující fotopapír, může to chvíli trvat, proto ze začátku volte raději menší balení, abyste mohli vyzkoušet vlastnosti a kvalitu papíru. Obecně platí pravidlo dodržovat značku tiskárny a inkoustu.

U fotopapírů se rozlišuje jednak povrch – matný nebo lesklý a jednak gramáž – laicky řečeno tloušťka papíru. Čím vyšší gramáž tím silnější a obvykle také kvalitnější papír. Pro běžné použití postačuje gramáž cca 170 g/m2 pro větší výtisky a pro ty, které chcete například pověsit v rámu na zeď, je lepší použít vyšší gramáž cca 190–220 g/m2. Poslední fází při tisku fotografií je jejich adjustace, o té si řekneme více příště.
 

Určitě si přečtěte

Články odjinud