11
Fotogalerie

Dokonalé snímky ve stanu a bez odlesků

Kroutíte občas hlavou nad technicky špatnými fotografiemi v prospektech? Možná se budete divit, když vám ukážeme, že dokonalé snímky je možné pořídit doma.





P1010020.jpg
Fotografováno na přímo s bleskem


P1010029.jpg
Fotografováno v difúzním stanu

Jak vidíte, světelný stan je jakási „kostka“ se čtvercovou základnou. Jeho konstrukce je zhotovena z pružných per a potažena propustnou bílou tkaninou. Pro snadný transport lze stan složit do kulatého obalu o průměru asi 25 cm. Jeho rozložení a opětovné složení netrvá déle než minutu.

P1010013.jpg P1010015.jpg
Difúzní stan v transportním balení a rozložený

Práci vám usnadní umístění difúzního stanu například na běžný stůl. Myslete na to, že i v jeho těsné blízkostí musíte mít dostatek místa: nejen pro stativ, ale také ze strany pro nainstalování halogenového reflektoru (alternativou však může být i externí blesk). Světlo musí na stan dopadat shora, vhodné je i umístění mírně zepředu. Pro přesnější kompozici nedoporučujeme fotit z ruky, ale používat stativ.

P1010027.jpg
Stan lze umístit prakticky kamkoliv

Přední část stanu je vybavena odepínacím dílem. Zip je možné podle potřeby pootevřít a případně přichytit svorkou. Snímaný předmět neumisťujte blízko vstupního otvoru, ale do středu stanu, ještě lépe do jeho zadní třetiny. V opačném případě se totiž vystavujete nebezpečí, že světlo pronikne otvorem na předmět a dojde k nehomogennímu nasvětlení a nežádoucím přepalům.

P1010017.jpg
Nebojte se usadit fotografovaný objekt více dozadu
P1010040.jpg
Utěsněno, okolní světlo nemá šanci

Přejete-li si fotografovat větší předměty, případně používáte-li delší ohniska, musíte se stativem poodstoupit od stanu. Namísto odrazné desky využijte přídavnou obdélníkovou tkaninu připevněnou suchými zipy, která primárně slouží jako nekonečné pozadí uvnitř stanu (zakrývá kovovou konstrukci). Obejměte jí celý objektiv, o uchycení se postarají třeba kolíčky na prádlo.

P1010043.jpg
Přídavná látka vytvoří světelnou klouzačku

Pokud máte silnější zdroj světla a fotoaparát není schopen správně zaclonit, nebo naopak chcete-li pro dosažení malé hloubky ostrosti clonit pouze málo, můžete celou doplňkovou „plachtu“ umístit na střechu světelného stanu. Zdvojení látek způsobí ztlumení shora dopadajícího světla a pomůže vám dosáhnout kýženého výsledku.

P1010045.jpg
Dvojitá vrstva látky sníží intenzitu světla

Doporučené vybavení

Světelný difúzní stan má ve svém portfoliu více výrobců, my jsme použili ten od společnosti Fomei.
Fomei Mini, rozměry 52×52×55 cm, cena 3 998 Kč vč. DPH
Fomei Big, rozměry 105×105×110 cm, cena 5 453 Kč vč. DPH
Zdroj: Fomei, Hradec Králové, tel: 495 056 500, www.fomei.com

Halogenový reflektor, je vhodný zdrojem světla.Pro tuto příležitost dostačí běžný 500wattový reflektor, který zakoupíte za cenu do 1 000 Kč v sadě se stativem v každém hobby marketu. Dobrou pomůckou je také stativ na fotoaparát, čím bytelnější stativ budete mít, tím lépe.

Alternativním zdrojem světla může být blesk, velmi dobrou práci odvede i starší manuální blesk se směrným číslem GN 40 až 50, který není problém pořídit ve fotobazaru. Propojení s fotoaparátem zajistí běžný kabel opatřený tzv. PC konektory. Disponuje-li váš fotoaparát pouze sáňkami na blesk a nikoli PC konektorem, problém vyřeší jednoduchá redukce do bleskových sáněk. Stejné řešení v podobě redukce se nabízí také pro zádrhel na opačném konci, tedy pokud použijete manuální blesk bez možnosti připojení kabelu.

P1010035.jpg redukce.jpg

Tip pro dobré snímky

Reálných produktových snímků s nezkreslenou perspektivou dosáhnete, budete-li při fotografování pracovat výhradně s plně vyzoomovaným objektivem, resp. s delšími ohnisky od 100 mm a více.

Celý článek najdete v časopise DIGIfoto

Určitě si přečtěte

Články odjinud