Dodrží letos Polaroid svoje sliby?

23. února 2005
TWEET SDÍLET

Polaroid oznámil na PMA dostupnost prvního kompaktu využívajícího snímač typu Foveon. Model Polaroid X530 by měl být k mání koncem března, tisková zpráva však hovoří jen o trzích USA, Kanady, Japonska, Velké Británie a Německa.

Vzhledem k tomu, že byl tento fotoaparát oznámen už na loňském PMA, jsme docela zvědavi, jestli jej letos skutečně spatříme na světle božím.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Polaroid X530 je po obou ne příliš úspěšných zrcadlovkách Sigmy v pořadí třetím digitálem se snímačem Foveon. Tvůrci technologie se inspirovali u klasického filmu. Tři základní barevné vrstvy jsou transparentní, světlo jimi proniká, v každé vrstvě se část spektra pohltí a tím vzniká barevný obraz. Využitím optických vlastností křemíku, který pohlcuje barevné spektrum podle tloušťky své vrstvy, bylo možné vytvořit snímač principiálně shodný s klasickým filmem, což čistě teoreticky znamená mimo jiné dostupnost barevné informace bez složitého dopočítávání sousedních buněk, opatřených barevnými filtry, jako u klasického snímače.

Interpolaci se však ani zde nevyhnete – snímač deklarovaný jako 4,5Mpx ve skutečnosti obsahuje jen 1,5 milionu světlocitlivých buněk (1420 × 1060 px), „skoropětimegové“ rozlišení se dopočítává při konverzi z formátu RAW. X530 ale také umožňuje snímat do formátu JPEG, kdy interpolaci provádí firmware fotoaparátu, takže výsledné rozlišení činí 2 432 × 1 842 pixelů.

Bližší podrobnosti o digitálu Polaroid X530 najdete zde.