Nedávno jsme vás informovali o kompaktu Light L16, který ke snímání využívá 16 fotomodulů – každý má vlastní mini snímač a objektiv – o třech různých ohniscích.
Podle zvolené ohniskové vzdálenosti vytvoří z až desíti samostatných snímků fotografii o vysokém rozlišení. Tento koncept tedy umožňuje „zoomování“ při zachování kompaktních rozměrů přístroje.

Light L16
A právě kompaktnost je zásadním požadavkem při navrhování optických systémů pro mobilní zařízení, ať už se jedná o telefon nebo tablet, zároveň jsou na „mobilní“ fotografickou techniku kladeny stále větší požadavky nejen v oblasti kvality obrazového výstupu, ale i univerzálnosti použití. Apple si proto na začátku tohoto roku nechal patentovat nový optický systém, který ovšem na rozdíl od Light L16 nepřináší žádné nové převratné technologie.

35mm Tessina
Koncept vychází z letitého systému, který známe pod označením folded optics („skládaná optika“) a jehož varianta se objevila už v době analogové v podobě fotoaparátu Tessina. Patent fotografických modulů od Applu je postaven na principu periskopu, s nímž pracují také výrobci například outdoorových kompaktů, kde musí být optika zapouzdřena, aby byla chráněna před externími vlivy.


O co tedy jde: Aby byla zachována minimální tloušťka zařízení, světlo je po průchodu primární/externí optikou zrcátkem odraženo v pravém úhlu (90°) do vnitřní optické soustavy, díky čemuž lze dosáhnout různého zvětšení a tudíž i úhlu záběru. Únorový patent, jak je patrné z náčrtů, počítal navíc s pohyblivými optickými členy, které by umožňovaly plynulou změnu ohniska čili zoomování.


Asi před měsícem byly zveřejněny konkrétní realizace tohoto systému, které však zatím popisují pouze provedení s dlouhou pevnou ohniskovou vzdáleností. Najdeme zde náčrty pro moduly s 10mm F2,8 a 14mm F2,8 objektivy, které ve výsledku dají ohniska 150 mm a 200 mm. Zmíněna je i možnost regulace clony.
[via Patentlyapple]