Dobře usazená prvotina: Samsung GX-1S (test)

31. prosince 2006
TWEET SDÍLET
Dobře usazená prvotina: Samsung GX-1S (test)
První dvě digitální zrcadlovky Samsung si jsou podobné jako vejce vejci. Několik malých rozdílů z nich však dělá dvojici, kde jedna je o něco „lepší“.

Snímač typu CCD o velikosti 23,5 × 15,7 mm na sobě má 6,1 miliónů světlocitlivých buněk, maximální rozměr snímku je tedy 3 008 × 2 000 obrazových bodů. Snímky je možné ukládat v jednom ze tří stupňů JPEG komprese nebo ve formátu RAW. Fotoaparát spolupracuje se všemi objektivy s bajonetem Pentax KA, KAF a KAF2, fotoaparát se prodává ve dvou setech. Pevní je v kombinaci s objektivem Schneider – Kreuznach 18–55 mm F3,5–5,6, druhý set je doplněn o teleobjektiv Schneider – Kreuznach 50–200 mm se světelností F4,0–5,6. Oba objektivy mají v „klidovém“ stavu téměř stejné rozměry.

Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Pro konverzi RAW formátu je možné využít dodávaný software Samsung Digimax Master, jeho možnosti jsou však velice omezené – nastavit můžete vyvážení bílé, včetně jejího posunu, kompenzaci expozice a ostrost. Osobně mi program příliš neučaroval, jeho ovládání není zrovna intuitivní a nastavení zmíněných parametrů při konverzi RAW formátu je poměrně hrubě odstupňované.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Program může posloužit i pro základní editaci snímků a také jako jednoduchý správce fotografií – užitečné je rychlé nastavení velikosti náhledů

Kruhový ovladač expozičních režimů umístěný na levé horní straně má mimo klasických režimů (programová automatika, priorita clony, priorita času a manuál – zde označeny jako P, Tv, Av, a M)) i zvláštní pozice pro scénickou automatiku, bulb režim a sedm dalších režimů. Mezi ně patří automatický režim fotografování (normal), portrét, krajina, makro, pohyb, noční scéna a vypnutý blesk (mimo blesku stejné nastavení jako v módu normal). Režim Auto scene (scénická automatika) vybírá automaticky ze všech jmenovaných režimů.

Klepněte pro větší obrázek
Informace na displeji při volbě expozičního režimu

Hledáček má poměrně dobré pokrytí (95%) a standardní velikost. Najdete v něm téměř všechny potřebné informace – clonu, čas, korekci expozice, indikaci zaostření a ikonku scénického režimu. Vhod by přišlo i zobrazení zbývajícího počtu snímků. Pokud zvolíte prioritu clony nebo času, je to indikováno podtržením času nebo clony v hledáčku. Na stavovém displeji najdete stejné informace jako v hledáčku s výjimkou indikace zvoleného scénického režimu. Navíc je zde i ikona režimu měření expozice, snímání, počet zbývajících snímků a stav baterie.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vlevo menu pod talčítkem Fn, vpravo stavový displej

Autofokus pracuje s jedenácti zaostřovacími body, které jsou umístěny do matice 3 × 3 body, doplněné o jeden bod vpravo a jeden vlevo uprostřed. Přepínání mezi jednotlivými body se děje prostřednictvím čtyřsměrného ovladače vedle displeje. Zvolený bod bohužel nejde uzamknout, takže se stane, že ho nedopatřením při manipulaci s fotoaparátem změníte.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Menu při nastavení parametrů snímání

Přepínačem je možné volit automatické nebo manuální ostření, výhodou je možnost manuálního ostření i při zvolené automatice. Ačkoliv hledáček neoplývá světelností, je možné při vhodných světelných podmínkách ostřit i ručně. Dodávaný setový objektiv 18–55 mm má však velice krátkou dráhu ostření, rychlost ručního ostření je tedy otázkou cviku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Základní nastavení fotoaparátu a podrobné uživatelské nastavení

Menu přístroje je rozděleno do čtyř záložek – nastavení parametrů snímání, nastavení parametrů prohlížení, základní nastavení fotoaparátu a detailní uživatelské nastavení. V menu prohlížení je k dispozici několik digitálních filtrů – černobílý, sepia, změkčující a také roztažení/zúžení snímku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vlevo menu pro režim prohlížení, vpravo informace o snímku a ukázka aplikace digitálního filtru

Témata článku: Testy, Samsung

Určitě si přečtěte

Fotograf požádal teenagery, aby upravili své selfie pro sociální sítě. Výsledek je alarmující!

Fotograf požádal teenagery, aby upravili své selfie pro sociální sítě. Výsledek je alarmující!

Když publikujete selfie snímky na sociální sítě, kolik jim věnujete času na úpravy? A jak moc změníte svou podobu?

5 Adam Kos

Adam Kos
Selfie
11 fotoaparátů s výměnnou optikou, které se dnes nejvíc vyplatí koupit

11 fotoaparátů s výměnnou optikou, které se dnes nejvíc vyplatí koupit

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s vyměnitelným objektivem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

92 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Zrcadlovky