Vzpomínáte na doby, kdy umělou inteligencí generované obrázky začínaly vypadat k světu a lidé je začali posílat do fotografických soutěží?

Nejslavnější je patrně případ berlínského fotografa Borise Eldagsena, který s tímto obrázkem vyhrál Sony World Photography Awards. Po oznámení odmítnul převzít cenu, skutečnost odhalil a své postoje vysvětlil na blogu.
Příběh, který vám dnes převyprávím, tuhle mechaniku obrací na ruby. Miles Astray byl diskvalifikován ze soutěže 1839 Awards poté, co se jeho skutečná fotografie skutečného plameňáka umístila na třetí příčce v kategorii AI obrázků a vyhrála cenu veřejnosti.


AI kategorie před a po Astrayově přiznání a diskvalifikaci.


Kdo by byl hádal, že tohle není výplod AI, že? Astray fotil plameňáky v Arubě a pořídil i jiné snímky, které vyhrály jiné soutěže pro skutečné fotografie.
„Chtěl jsem ukázat, že příroda stále může porazit stroj a že skutečná práce skutečných tvůrců má stále svou hodnotu. V poslední době jsem viděl případy, kdy snímky generované umělou inteligencí v soutěžích porazily skutečné fotografie. Začal jsem přemýšlet o tom, že bych tento příběh a jeho důsledky obrátil a přihlásil do AI soutěže skutečnou fotografii,“ říká Astray pro web PetaPixel. Organizátoři soutěže uvedli, že sice oceňují Astrayovo „silné poselství“, ale jeho příspěvek byl diskvalifikován s ohledem na ostatní autory.

Mimochodem tohle je vítězný snímek AI kategorie 1839 Awards. Působivé, že? Autorkou je australská fotografka Robyn Finlayson, o procesu vzniku mnoho nevíme.