Dlouhooký Samsung Pro 815 (recenze)

Dlouhooký Samsung Pro 815 (recenze)
Firma Samsung již začátkem podzimu minulého roku představila svůj první ultrazoom. A našlápla rovnou rázným krokem. Aparát je tzv.EVF digitál velmi podobný zrcadlovce. Jedním ze společných znaků je například horní stavový displej. Shodné rysy se najdou i ve vybavenosti.

Samsung Pro 815 je trochu zvláštním počinem. Není tak zcela jasné, komu je přístroj určen. Jde o robustní ultrazoom s nebývalým 15násobným rozsahem, začínajícím na poměrně vzácném širokém ohnisku, který však postrádá stabilizátor. Optická kvalita je vzhledem k rozsahu dobrá, nelze však zdaleka srovnávat se zrcadlovkou. Ostrost není brilantní, ale zato je obraz ostrý až do rohů. Chromatickou aberaci se povedlo eliminovat. Šum při ISO 400 není zcela zvládnut, a tak je lepší se mu vyhnout, což bez stativu často nepůjde.

Aparát sice nabízí formát RAW, avšak ten je téměř nepoužitelný zdlouhavým zpracováním dat. Ostatní rychlostní parametry jsou spíše pod průměrem. Přístroj přináší kromě širokého ohniska a celkového rozsahu optiky další novinky, jako třeba obrovský displej, velkou kapacitu baterií a stereo zvuk u videa, který si však při zoomovaní neužijete.

Sympatickým počinem je jistě přítomnost horního LCD displeje, který slouží jako stavový displej a umí zobrazit i snímanou scénu, škoda, že nezobrazuje expoziční hodnoty. Ovládání je někdy poněkud krkolomné, přitom množství tlačítek je dostatečné a většinou s výhodným uspořádáním.

Samsung přišel na trh s přístrojem, který by podle specifikací stál za to, ne všechno je však dobře zpracováno. Zdá se, že jde o jakýsi prototyp, který stojí za pozornost, ale zároveň se musíme mít na pozoru a spíše očekávat, kdy přijde propracovanější model. Při hmotnosti přístroje a rozsahu zoomu a přitom absenci stabilizátoru a nepříliš pěknému šumu při nejvyšším ISO by nebylo na škodu přibalovat k tomuto modelu spolehlivý a lehký stativ...

Plusy:

  • rozsah zoomu a optická kvalita
  • ohnisko 28 mm
  • dosah blesku
  • funkce

Minusy:

  • ovládání
  • chybí stabilizátor
  • rychlost
  • ukládání RAWu

Cena:

  • 18 990 Kč vč. DPH

Zdroj:

Solid Czech s.r.o.
tel.: 800 175 231
www.samsungcamera.cz

Témata článku: Testy, Samsung

Určitě si přečtěte

Zeiss ZX1 má svoji cenu a objevila se možnost předobjednávek

Zeiss ZX1 má svoji cenu a objevila se možnost předobjednávek

4 Petr Březina

Petr Březina
ZeissKompaktní fotoaparáty
6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

15 časopis Computer

časopis Computer
SoftwareFotoškola
Fotografie týdne: když je všechno vzhůru nohama

Fotografie týdne: když je všechno vzhůru nohama

4 Michal Černý

Michal Černý
Fotografie týdne
Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Aktuální novinka z dílny Nikonu je nástupcem modelu P900 a pyšní se přímo obřím rozsahem optického zoomu. Že bychom stáli opět na pokraji války, jejímž motem bude kdo z nás má větší objektiv?

36 Petr Březina

Petr Březina
Technika