Dlouhé oko pro Canon: test teleobjektivů

2. června 2008
TWEET SDÍLET
Dlouhé oko pro Canon: test teleobjektivů
Teleobjektivy jsou většinou první investicí do fotovýbavy po koupi zrcadlovky se základním objektivem.

Tradiční výrobce optiky Tamron zvolil v segmentu amatérských teleobjektivů 70–300 mm podobnou strategii, jako Sigma. Objektiv dosahuje v režimu makro poměru zobrazení 1:2. Z označení Di je zřejmé, že objektiv je optimalizovaný pro použití na digitálních zrcadlovkách, je však možné jej použít i na fullframovém čipu, či kinofilmu.

Oproti Sigmě (550 g) i Canonu (630 g) je Tamron znatelně lehčí (435 g), což pravděpodobně ukazuje na vyšší podíl plastů v konstrukci. Přesto objektiv působí robustně a pevně. Zoomovací i ostřící prstence nevykazují žádnou vůli. Chod zoomu je přiměřeně tuhý, na ostřícím kroužku jsou vyznačeny zaostřitelné vzdálenosti a poměr zobrazení v makro režimu při nejdelším ohnisku. Bajonetové uchycení objektivu je plastové (s kovovým páskem), což vnímám jako výraznou vadu. I když se nepředpokládá u tohoto objektivu profesionální nasazení kladoucí důraz na mechanickou odolnost, tak kovovým bajonetem jsou dnes vybaveny prakticky všechny objektivy vyjma těch lehkých setových.

Na těle objektivu jsou dva přepínače: AF / MF a přepínač rozsahu ostření normal / macro. Macro rozsah je k dispozici při ohniskových vzdálenostech 180–300 mm a objektivu umožňuje ostřit již od 95 cm (stejně jako Sigma), největší poměr zobrazení je 1:2. Filtrový závit má průměr 62 mm, což není příliš obvyklá hodnota, na rozdíl od průměru 58 mm (použitého u Canonu a Sigma), který najdeme u drtivé většiny setových objektivů.

Tamron 70–300 mm využívá k ostření stejně jako Sigma mikromotor, ale na rozdíl od Sigmy je AF Tamronu pomalejší. Z 10 m přeostří na 2 m za 1,08/1,50/1,68 s na ohnisku 70/135/300 mm. Mimo to je autofokus Tamronu hlučný a vydává při ostření podivný kvílivý zvuk. Při fotografování nohejbalového zápasu se autofokus několikrát ztratil a chybně pak zaostřil na pozadí, místo na hlavní motiv. Manuální doostření k dispozici není, což je škoda zvláště pak vzhledem k rychlosti ostření.

Kresba Tamronu 70–300 mm je velmi kompromisní a na úroveň Canonu a Sigmy se Tamron dostává až po zaclonění. Doporučuji proto s Tamronem vždy přiclonit o 1 EV, lépe však až o 2 EV. Při odclonění vykreslí objektiv jen 1 300 lph na ohnisku 70 mm, 1 550 lph na ohnisku 135 mm a pouhých 1 275 lph na nejdelším ohnisku. Pro dosažení optimální kresby je nutné clonit až na F11–16, což v praxi vyžaduje téměř vždy použití stativu, nebo vysoké citlivosti, protože objektiv není vybaven obrazu. Výhodu tedy mají fotografové s některými DSLR Olympus a Pentax, které mají stabilizaci v těle DSLR.

Kresba v krajích snímku je při otevřené cloně na dobré úrovni při použití středního ohniska. Na koncích zoomu je třeba pro lepší kresbu v okrajích clonit na F11–16. Stejně jako u Canonu a Sigmy je problematická ostrost v krajích na nejdelším ohnisku. Ta se sice zlepší při zaclonění na F16, ale ideální není při žádné z clon.

Velkým překvapením Tamronu je vypořádání s chromatickou vadou, která je velmi dobře korigována. Pozorovatelné je jen minimální duhování v okrajích snímku na nejdelším ohnisku. V kontrole chromatické aberace se Tamron jednoznačně vyznamenal. Poduškovité sférické zkreslení je stejně jako u konkurenčních teleobjektivů v testu minimální a nepřesahuje hodnotu -1,10 %.

Objektiv dobře zpracován a konstrukci není prakticky co vytknout. Kompromisní je však optický výkon objektivu, především velmi měkká kresba při otevřené cloně a v porovnání s konkurencí špatný převod kontrastu. Naopak překvapením je celkem dobrá kontrola chromatické vady a také velice příznivá cena 4 400 Kč, za kterou kupující dostane s objektivem i sluneční clonu.

Témata článku: Testy, Canon, Příslušenství

Určitě si přečtěte

Fujifilm X-T30: Výkon ve stylovém kompaktním těle [test]

Fujifilm X-T30: Výkon ve stylovém kompaktním těle [test]

V dnešním testu se zaměříme na třetí generaci pokročilých APS-C bezzrcadlovek Fujifilmu. Model X-T30 sdílí podstatné vlastnosti s vlajkovou lodí systému Fujifilmem X-T3. Co vše fotoaparát zvládne a k čemu se hodí?

12 Helena Vyplelová

Vybrali jsme 7 nejlepších levných zrcadlovek, které si teď můžete koupit

Vybrali jsme 7 nejlepších levných zrcadlovek, které si teď můžete koupit

Digitální fotoaparát může být zdrojem radosti, štěstí, ale především i „nakopnutím“ ke kreativnímu ztvárnění reality u mnoha začínajících fotografů. Vánoční svátky se blíží a s nimi také ideální období pro výhodné nákupy.

29 Petr Březina

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Aktuální novinka z dílny Nikonu je nástupcem modelu P900 a pyšní se přímo obřím rozsahem optického zoomu. Že bychom stáli opět na pokraji války, jejímž motem bude kdo z nás má větší objektiv?

28 Petr Březina