Dlouhé oko pro Canon: test teleobjektivů

2. června 2008
TWEET SDÍLET
Dlouhé oko pro Canon: test teleobjektivů
Teleobjektivy jsou většinou první investicí do fotovýbavy po koupi zrcadlovky se základním objektivem.

Sigma jako tradiční výrobce optiky vyrábí amatérské teleobjektivy s rozsahem 70–300 mm již od poloviny 90. let, testovaný model je však již několikátou generací. Označení APO odkazuje na použití tří SLD členů minimalizujících chromatickou aberaci, zkratka DG informuje, že objektiv je optimalizovaný pro DSLR antireflexními vrstvami na zadním členu, ale dokáže přitom vykreslit celé políčko kinofilmu. Nápis Macro na objektivu neznamená, že se jedná o makro objektiv dosahující poměru zobrazení 1:1, ale i přesto dokáže Sigma zaostřit již na vzdálenost 95 cm, při které dosahuje poměru zobrazení 1:2.

Mechanická stavba je poctivá a bytelná, jak je pro objektivy Sigma typické. Tubus objektivu je z pevného plastu, bajonet je kovový. Zoomovací i ostřící kroužky jsou dobře utěsněné, zoomování není zdaleka tak plynulé, jako u Canonu, ale je jistější, než u Tamronu. To však nemohu říci o ostřícím prstenci. Manuální ostření je trhavé a na čtyřech místech dráhy se zasekává. Manuální ostření je kvůli tomu podstatně horší, než u ostatních dvou objektivů v testu. V našem případě se sice jednalo o vadu testovaného kusu a při koupi objektivu byste se s tímto problémem neměli setkat. Pro jistotu ale doporučujeme důkladné prověření všech funkcí objektivu ještě před nákupem. Oproti Canonu je ostřící kroužek Sigmy vybaven přibližnými vzdálenostmi a označením hloubky ostrosti pro clony F11 a F22 při ohnisku 70 mm.

Na těle objektivu je přepínač AF/MF a také přepínač rozsahu ohnisek: normal a macro (jen pro ohniska 200–300 mm). V běžném režimu ostří objektiv od 1,5 m (jako Canon), ale při nastavených ohniscích 200–300 mm lze zvolit rozsah macro, v němž je možné ostřit již od 95 cm. Na výsuvné části objektivu je vyznačena stupnice zvětšení, které je při nejkratší zaostřené vzdálenosti a nejdelším ohnisku 1:2. Efekt je shodný, jako při použití mezikroužku o tloušťce 12 mm. Pochválit musím dodávané příslušenství. K objektivu totiž fotograf dostane bajonetovou sluneční clonu a praktické polotuhé pouzdro.

Pro ostření využívá Sigma běžný mikromotor. Ostření je až překvapivě rychlé, avšak velmi hlučné. V tichých interiérech (kostel, koncertní sál) by byl hluk motoru velmi rušivý. Autofokus zvládl přeostřit z 10 m na 2 m během 0,58/0,75/0,87 s při nastaveném ohnisku 70/135/300 mm, což je velmi dobrý výsledek. Objektivy třetích výrobců mívají občas problémy s back / front focusem (objektiv ostří za / před správnou vzdálenost). Dodavatel objektivů Sigma však reklamace s FF / BF promptně vyřizuje a objektivy vždy s konkrétní DSLR seřídí. Testovaný kus však ostřil zcela bez potíží a přesně. Odchylka v zaostřené vzdálenosti vždy spadala do hloubky ostrosti i při nejnižší cloně F4–5,6.

Ostrost Sigmy je na velmi dobré úrovni a v rozsahu ohnisek 70–135 mm dosahuje ostrosti Canonu. Při zaclonění na F8–11 vykreslí ve zmíněném rozsahu 1 700 lph, což je optimum objektivu. Slabinou Sigmy je nejdelší ohnisko 300 mm. Plně odcloněn vykreslí pouhých 1 250 lph, což je podprůměrný výsledek a i pro optimální kresbu na nejdelším ohnisku je třeba clonit až na F22 (1 650 lph). Sigma nabízí nejvyšší clonová čísla v rozsahu F22–32, při kterých ještě není tak patrný vliv difrakce a objektiv vykreslí 1 600–1 400 lph.

Kresba v okrajích snímku je na nejširším ohnisku výborná při všech clonách, na ohnisku 135 mm je velmi dobrá (prakticky shodná s Canonem), avšak je vhodné zaclonit o 1–2 EV. Na nejdelším ohnisku je neostrost v rozích vážným problémem a slabou neostrost je možné pozorovat i při optimální cloně F22.

V optické stavbě objektivu bylo použito tří členů s nízkou disperzí (SLD) pro potlačení chromatické vady. Výsledný efekt je na fotografiích znát a chromatická aberace je znatelná jen na nejdelším a nejširším ohnisku, při zaclonění její vliv klesá. Ostatní ohniska jsou chromatickou vadou prakticky nedotčená. Poduškovité sférické zkreslení je zanedbatelné, nejvýraznější je na ohnisku 135 mm, kde dosahuje hodnoty -1,20 %.

Sigma 70–300 mm F4,0–5,6 APO DG Macro podává velmi dobré obrazové výsledky v rozsahu 70–200 mm nabízí makro poměr zobrazení téměř 1:2 a relativně rychlý autofocus. To vše zabalené v kvalitním tubusu objektivu s kovovým bajonetem. Součástí dodávky je i sluneční clona a polotuhé pouzdro. Bohužel, objektiv má i několik nepěkných slabin. Zadrhávání ostřícího kroužku u testovaného kusu, hlučný AF a kvalita obrazu na nejdelším ohnisku při nejnižší cloně. Na druhou stranu s těmito kompromisy se jistě rád smíří nejeden fotograf, protože Sigma se v současnosti prodává za cenu přibližně 6 200 Kč vč. DPH, což je méně než polovina ceny testovaného objektivu Canon.

Témata článku: Testy, Canon, Příslušenství

Určitě si přečtěte

Fotografie týdne: Kukačka v temném lese

Fotografie týdne: Kukačka v temném lese

Jan Amos Komenský ve svých spisech opakovaně zdůrazňuje dva podstatné motivy – totiž harmonii světa a pansofii, což jsou ale témata, která spolu úzce souvisí.

Michal Černý

Vybrali jsme 7 nejlepších levných zrcadlovek, které si teď můžete koupit

Vybrali jsme 7 nejlepších levných zrcadlovek, které si teď můžete koupit

Digitální fotoaparát může být zdrojem radosti, štěstí, ale především i „nakopnutím“ ke kreativnímu ztvárnění reality u mnoha začínajících fotografů. Vánoční svátky se blíží a s nimi také ideální období pro výhodné nákupy.

29 Petr Březina

11 fotoaparátů s výměnnou optikou, které se dnes nejvíc vyplatí koupit

11 fotoaparátů s výměnnou optikou, které se dnes nejvíc vyplatí koupit

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s vyměnitelným objektivem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

91 Helena Vyplelová