Teleobjektivy jsou většinou první investicí do fotovýbavy po koupi zrcadlovky se základním objektivem.
V tomto testu jsme se zaměřili na amatérské teleobjektivy Canon, Sigma a Tamron o shodném rozsahu ohnisek 70-300 mm.
Když amatérský fotograf přejde z ultrazoomu na digitální zrcadlovku, postrádá většinou dlouhé ohniskové vzdálenosti až okolo 400 mm, na které byl doposud zvyklý. V této recenzi podrobíme testování tři amatérské teleobjektivy s rozsahem 70–300 mm, které na digitální zrcadlovce se snímačem APS-C dosahují po přepočtu ohnisek 112–480 mm v případě Canonu. Na startu se potkali Canon EF 70–300 mm F4,0–5,6 IS USM dále Sigma 70–300 mm F4,0–5,6 APO DG Macro a Tamron AF 70–300 mm F4–5.6 Di LD Macro. Všechny tři objektivy jsem testoval na Canonu EOS 30D.
Všechny z testovaných modelů mají své kořeny ještě v dobách kinofilmu a lze je tudíž použít i na fullframových snímačích či s kinofilmovou zrcadlovkou. Není však pravděpodobné, že by si někdo v současnosti koupil k fullframové DSLR levný amatérský teleobjektiv. Na malém čipu je pro záznam obrazu využívána jen střední část čoček, díky čemuž vykazují všechny testované kusy jen minimální vinětaci.
Canon EF 70–300 mm F4,0–5,6 IS USM
Testovaný objektiv EF 70–300 mm IS USM nahradil v roce 2005 starší variantu EF 75–300 mm IS USM, který byl prvním stabilizovaným zoomem na světě. Oproti starší verzi má novinka o 5 mm širší počáteční ohnisko. Hlavní inovace se však ukrývá v optické stavbě, která dostala do vínku jeden SLD člen minimalizující chromatickou vadu. Použit byl rovněž optický stabilizátor novější konstrukce, který dovoluje udržet až o 3 EV delší expoziční čas, než by bylo možné bez stabilizace, což jsem v praxi ověřil.
Na první pohled je objektiv velmi solidně zpracován, nevykazuje žádnou vůli, zoomování s širokým pogumovaným prstencem jde příjemně ztuha a velmi plynule. I když je tubus objektivu plastový, působí celý objektiv bytelně a odolně. Bajonetové uchycení je samozřejmě kovové. Na těle objektivu jsou přepínače automatického a manuálního ostření, aktivace stabilizace (mód 1 je běžná stabilizace, mód 2 je určený pro panning) a zámek zoomu, který však nepovažuji za příliš důležitý. Objektiv se nijak nevysouvá a působí dojmem, že i po dlouhodobém používání nebude zámku zoomu zapotřebí. K objektivu výrobce nedodává vyjma dvou krytek žádné příslušenství. Ani pouzdro, ani sluneční clonu.
Pohon autofokusu je zajištěn ultrasonickým mikromotorem, který je velmi tichý a rychlý, neumožňuje však manuální doostření při aktivované automatice, jako je to možné u objektivů s kruhovým USM motorem. Přesto se v testech USM mikromotor vyznamenal, dokázal přeostřit z 10 m na 2 m za 0,53/0,75/0,81 s při nastaveném ohnisku 70/135/300 mm a i při fotografování reportáží ostřil velmi rychle, vždy se „chytil“ fotografovaného objektu.
Kresebnost objektivu je vzhledem k amatérské třídě objektivu na velmi dobré úrovni. Na ohnisku 70 mm vykreslil objektiv 1 650 lph i při minimálním zaclonění na F4. Ve středu rozsahu na ohnisku 135 mm vykreslí objektiv s otevřenou clonou 1 500 lph, pro optimální výsledek je vhodné přiclonit. Typicky pro amatérské teleobjektivy dochází i u testovaného Canonu k poklesu kresby na nejdelším ohnisku 300 mm při otevřené cloně na 1 400 lph, což však není výsledek nijak tragický a podstatně se zlepší i při zaclonění o jeden stupeň.
V celém rozsahu poskytuje objektiv optimální kresbu při clonách F8–F11, při kterých rozliší velmi pěkných 1 700–1 750 lph, nejvíce v testu. Při použití vyšších clonových čísel již dochází ke zhoršení kresby vlivem difrakce. I když je na ohnisku 300 mm možné nastavit až clonu F45, nedoporučuji nastavovat vyšší clonu než F32 (1 400 lph).
Kresba v okrajích snímku je na nejkratším ohnisku vynikající při všech clonách, na ohnisku 135 mm je kresba v krajích měkčí a je proto vhodné zaclonit o 1 EV. Na nejdelším ohnisku je kresba v krajích velmi měkká, je proto třeba clonit ideálně až na F22.
Optika objektivu velmi dobře koriguje chromatickou aberaci, se kterou se fotograf setká jen v okrajích na nejdelším ohnisku a při plném odclonění na ohnisku 70 mm. Ta však i při mírném zaclonění téměř mizí. Sférické zkreslení je ztěží postřehnutelné a dosahuje hodnot od 0,5 do -0,77 %.
Kvalitu obrazu i mechanického zpracování lze označit za nadstandardní a přesahující běžný standard amatérské třídy. Za dobré výsledky kresebnosti i při otevřené cloně, velmi rychlý AF a účinnou stabilizaci však je třeba připlatit. Běžná maloobchodní cena se pohybuje okolo 14 000 Kč vč. DPH. Do konce června nabízí Canon v rámci akce Cashback při nákupu objektivu vrácení 1 200 Kč. Sleva je vyplacena zpětně po vyplnění dotazníku.