V tomto testu jsme se zaměřili na amatérské teleobjektivy Canon, Sigma a Tamron o shodném rozsahu ohnisek 70-300 mm.
Když amatérský fotograf přejde z ultrazoomu na digitální zrcadlovku, postrádá většinou dlouhé ohniskové vzdálenosti až okolo 400 mm, na které byl doposud zvyklý. V této recenzi podrobíme testování tři amatérské teleobjektivy s rozsahem 70–300 mm, které na digitální zrcadlovce se snímačem APS-C dosahují po přepočtu ohnisek 112–480 mm v případě Canonu. Na startu se potkali Canon EF 70–300 mm F4,0–5,6 IS USM dále Sigma 70–300 mm F4,0–5,6 APO DG Macro a Tamron AF 70–300 mm F4–5.6 Di LD Macro. Všechny tři objektivy jsem testoval na Canonu EOS 30D.
Všechny z testovaných modelů mají své kořeny ještě v dobách kinofilmu a lze je tudíž použít i na fullframových snímačích či s kinofilmovou zrcadlovkou. Není však pravděpodobné, že by si někdo v současnosti koupil k fullframové DSLR levný amatérský teleobjektiv. Na malém čipu je pro záznam obrazu využívána jen střední část čoček, díky čemuž vykazují všechny testované kusy jen minimální vinětaci.
Canon EF 70–300 mm F4,0–5,6 IS USM
Testovaný objektiv EF 70–300 mm IS USM nahradil v roce 2005 starší variantu EF 75–300 mm IS USM, který byl prvním stabilizovaným zoomem na světě. Oproti starší verzi má novinka o 5 mm širší počáteční ohnisko. Hlavní inovace se však ukrývá v optické stavbě, která dostala do vínku jeden SLD člen minimalizující chromatickou vadu. Použit byl rovněž optický stabilizátor novější konstrukce, který dovoluje udržet až o 3 EV delší expoziční čas, než by bylo možné bez stabilizace, což jsem v praxi ověřil.
Na první pohled je objektiv velmi solidně zpracován, nevykazuje žádnou vůli, zoomování s širokým pogumovaným prstencem jde příjemně ztuha a velmi plynule. I když je tubus objektivu plastový, působí celý objektiv bytelně a odolně. Bajonetové uchycení je samozřejmě kovové. Na těle objektivu jsou přepínače automatického a manuálního ostření, aktivace stabilizace (mód 1 je běžná stabilizace, mód 2 je určený pro panning) a zámek zoomu, který však nepovažuji za příliš důležitý. Objektiv se nijak nevysouvá a působí dojmem, že i po dlouhodobém používání nebude zámku zoomu zapotřebí. K objektivu výrobce nedodává vyjma dvou krytek žádné příslušenství. Ani pouzdro, ani sluneční clonu.
Pohon autofokusu je zajištěn ultrasonickým mikromotorem, který je velmi tichý a rychlý, neumožňuje však manuální doostření při aktivované automatice, jako je to možné u objektivů s kruhovým USM motorem. Přesto se v testech USM mikromotor vyznamenal, dokázal přeostřit z 10 m na 2 m za 0,53/0,75/0,81 s při nastaveném ohnisku 70/135/300 mm a i při fotografování reportáží ostřil velmi rychle, vždy se „chytil“ fotografovaného objektu.
Kresebnost objektivu je vzhledem k amatérské třídě objektivu na velmi dobré úrovni. Na ohnisku 70 mm vykreslil objektiv 1 650 lph i při minimálním zaclonění na F4. Ve středu rozsahu na ohnisku 135 mm vykreslí objektiv s otevřenou clonou 1 500 lph, pro optimální výsledek je vhodné přiclonit. Typicky pro amatérské teleobjektivy dochází i u testovaného Canonu k poklesu kresby na nejdelším ohnisku 300 mm při otevřené cloně na 1 400 lph, což však není výsledek nijak tragický a podstatně se zlepší i při zaclonění o jeden stupeň.
V celém rozsahu poskytuje objektiv optimální kresbu při clonách F8–F11, při kterých rozliší velmi pěkných 1 700–1 750 lph, nejvíce v testu. Při použití vyšších clonových čísel již dochází ke zhoršení kresby vlivem difrakce. I když je na ohnisku 300 mm možné nastavit až clonu F45, nedoporučuji nastavovat vyšší clonu než F32 (1 400 lph).
Kresba v okrajích snímku je na nejkratším ohnisku vynikající při všech clonách, na ohnisku 135 mm je kresba v krajích měkčí a je proto vhodné zaclonit o 1 EV. Na nejdelším ohnisku je kresba v krajích velmi měkká, je proto třeba clonit ideálně až na F22.
Optika objektivu velmi dobře koriguje chromatickou aberaci, se kterou se fotograf setká jen v okrajích na nejdelším ohnisku a při plném odclonění na ohnisku 70 mm. Ta však i při mírném zaclonění téměř mizí. Sférické zkreslení je ztěží postřehnutelné a dosahuje hodnot od 0,5 do -0,77 %.
Kvalitu obrazu i mechanického zpracování lze označit za nadstandardní a přesahující běžný standard amatérské třídy. Za dobré výsledky kresebnosti i při otevřené cloně, velmi rychlý AF a účinnou stabilizaci však je třeba připlatit. Běžná maloobchodní cena se pohybuje okolo 14 000 Kč vč. DPH. Do konce června nabízí Canon v rámci akce Cashback při nákupu objektivu vrácení 1 200 Kč. Sleva je vyplacena zpětně po vyplnění dotazníku.
Pokračování 2 / 10
Sigma 70–300 mm F4,0–5,6 APO DG Macro
Sigma jako tradiční výrobce optiky vyrábí amatérské teleobjektivy s rozsahem 70–300 mm již od poloviny 90. let, testovaný model je však již několikátou generací. Označení APO odkazuje na použití tří SLD členů minimalizujících chromatickou aberaci, zkratka DG informuje, že objektiv je optimalizovaný pro DSLR antireflexními vrstvami na zadním členu, ale dokáže přitom vykreslit celé políčko kinofilmu. Nápis Macro na objektivu neznamená, že se jedná o makro objektiv dosahující poměru zobrazení 1:1, ale i přesto dokáže Sigma zaostřit již na vzdálenost 95 cm, při které dosahuje poměru zobrazení 1:2.
Mechanická stavba je poctivá a bytelná, jak je pro objektivy Sigma typické. Tubus objektivu je z pevného plastu, bajonet je kovový. Zoomovací i ostřící kroužky jsou dobře utěsněné, zoomování není zdaleka tak plynulé, jako u Canonu, ale je jistější, než u Tamronu. To však nemohu říci o ostřícím prstenci. Manuální ostření je trhavé a na čtyřech místech dráhy se zasekává. Manuální ostření je kvůli tomu podstatně horší, než u ostatních dvou objektivů v testu. V našem případě se sice jednalo o vadu testovaného kusu a při koupi objektivu byste se s tímto problémem neměli setkat. Pro jistotu ale doporučujeme důkladné prověření všech funkcí objektivu ještě před nákupem. Oproti Canonu je ostřící kroužek Sigmy vybaven přibližnými vzdálenostmi a označením hloubky ostrosti pro clony F11 a F22 při ohnisku 70 mm.
Na těle objektivu je přepínač AF/MF a také přepínač rozsahu ohnisek: normal a macro (jen pro ohniska 200–300 mm). V běžném režimu ostří objektiv od 1,5 m (jako Canon), ale při nastavených ohniscích 200–300 mm lze zvolit rozsah macro, v němž je možné ostřit již od 95 cm. Na výsuvné části objektivu je vyznačena stupnice zvětšení, které je při nejkratší zaostřené vzdálenosti a nejdelším ohnisku 1:2. Efekt je shodný, jako při použití mezikroužku o tloušťce 12 mm. Pochválit musím dodávané příslušenství. K objektivu totiž fotograf dostane bajonetovou sluneční clonu a praktické polotuhé pouzdro.
Pro ostření využívá Sigma běžný mikromotor. Ostření je až překvapivě rychlé, avšak velmi hlučné. V tichých interiérech (kostel, koncertní sál) by byl hluk motoru velmi rušivý. Autofokus zvládl přeostřit z 10 m na 2 m během 0,58/0,75/0,87 s při nastaveném ohnisku 70/135/300 mm, což je velmi dobrý výsledek. Objektivy třetích výrobců mívají občas problémy s back / front focusem (objektiv ostří za / před správnou vzdálenost). Dodavatel objektivů Sigma však reklamace s FF / BF promptně vyřizuje a objektivy vždy s konkrétní DSLR seřídí. Testovaný kus však ostřil zcela bez potíží a přesně. Odchylka v zaostřené vzdálenosti vždy spadala do hloubky ostrosti i při nejnižší cloně F4–5,6.
Ostrost Sigmy je na velmi dobré úrovni a v rozsahu ohnisek 70–135 mm dosahuje ostrosti Canonu. Při zaclonění na F8–11 vykreslí ve zmíněném rozsahu 1 700 lph, což je optimum objektivu. Slabinou Sigmy je nejdelší ohnisko 300 mm. Plně odcloněn vykreslí pouhých 1 250 lph, což je podprůměrný výsledek a i pro optimální kresbu na nejdelším ohnisku je třeba clonit až na F22 (1 650 lph). Sigma nabízí nejvyšší clonová čísla v rozsahu F22–32, při kterých ještě není tak patrný vliv difrakce a objektiv vykreslí 1 600–1 400 lph.
Kresba v okrajích snímku je na nejširším ohnisku výborná při všech clonách, na ohnisku 135 mm je velmi dobrá (prakticky shodná s Canonem), avšak je vhodné zaclonit o 1–2 EV. Na nejdelším ohnisku je neostrost v rozích vážným problémem a slabou neostrost je možné pozorovat i při optimální cloně F22.
V optické stavbě objektivu bylo použito tří členů s nízkou disperzí (SLD) pro potlačení chromatické vady. Výsledný efekt je na fotografiích znát a chromatická aberace je znatelná jen na nejdelším a nejširším ohnisku, při zaclonění její vliv klesá. Ostatní ohniska jsou chromatickou vadou prakticky nedotčená. Poduškovité sférické zkreslení je zanedbatelné, nejvýraznější je na ohnisku 135 mm, kde dosahuje hodnoty -1,20 %.
Sigma 70–300 mm F4,0–5,6 APO DG Macro podává velmi dobré obrazové výsledky v rozsahu 70–200 mm nabízí makro poměr zobrazení téměř 1:2 a relativně rychlý autofocus. To vše zabalené v kvalitním tubusu objektivu s kovovým bajonetem. Součástí dodávky je i sluneční clona a polotuhé pouzdro. Bohužel, objektiv má i několik nepěkných slabin. Zadrhávání ostřícího kroužku u testovaného kusu, hlučný AF a kvalita obrazu na nejdelším ohnisku při nejnižší cloně. Na druhou stranu s těmito kompromisy se jistě rád smíří nejeden fotograf, protože Sigma se v současnosti prodává za cenu přibližně 6 200 Kč vč. DPH, což je méně než polovina ceny testovaného objektivu Canon.
Pokračování 3 / 10
Tamron AF 70–300 mm F4,0–5,6 Di LD Macro
Tradiční výrobce optiky Tamron zvolil v segmentu amatérských teleobjektivů 70–300 mm podobnou strategii, jako Sigma. Objektiv dosahuje v režimu makro poměru zobrazení 1:2. Z označení Di je zřejmé, že objektiv je optimalizovaný pro použití na digitálních zrcadlovkách, je však možné jej použít i na fullframovém čipu, či kinofilmu.
Oproti Sigmě (550 g) i Canonu (630 g) je Tamron znatelně lehčí (435 g), což pravděpodobně ukazuje na vyšší podíl plastů v konstrukci. Přesto objektiv působí robustně a pevně. Zoomovací i ostřící prstence nevykazují žádnou vůli. Chod zoomu je přiměřeně tuhý, na ostřícím kroužku jsou vyznačeny zaostřitelné vzdálenosti a poměr zobrazení v makro režimu při nejdelším ohnisku. Bajonetové uchycení objektivu je plastové (s kovovým páskem), což vnímám jako výraznou vadu. I když se nepředpokládá u tohoto objektivu profesionální nasazení kladoucí důraz na mechanickou odolnost, tak kovovým bajonetem jsou dnes vybaveny prakticky všechny objektivy vyjma těch lehkých setových.
Na těle objektivu jsou dva přepínače: AF / MF a přepínač rozsahu ostření normal / macro. Macro rozsah je k dispozici při ohniskových vzdálenostech 180–300 mm a objektivu umožňuje ostřit již od 95 cm (stejně jako Sigma), největší poměr zobrazení je 1:2. Filtrový závit má průměr 62 mm, což není příliš obvyklá hodnota, na rozdíl od průměru 58 mm (použitého u Canonu a Sigma), který najdeme u drtivé většiny setových objektivů.
Tamron 70–300 mm využívá k ostření stejně jako Sigma mikromotor, ale na rozdíl od Sigmy je AF Tamronu pomalejší. Z 10 m přeostří na 2 m za 1,08/1,50/1,68 s na ohnisku 70/135/300 mm. Mimo to je autofokus Tamronu hlučný a vydává při ostření podivný kvílivý zvuk. Při fotografování nohejbalového zápasu se autofokus několikrát ztratil a chybně pak zaostřil na pozadí, místo na hlavní motiv. Manuální doostření k dispozici není, což je škoda zvláště pak vzhledem k rychlosti ostření.
Kresba Tamronu 70–300 mm je velmi kompromisní a na úroveň Canonu a Sigmy se Tamron dostává až po zaclonění. Doporučuji proto s Tamronem vždy přiclonit o 1 EV, lépe však až o 2 EV. Při odclonění vykreslí objektiv jen 1 300 lph na ohnisku 70 mm, 1 550 lph na ohnisku 135 mm a pouhých 1 275 lph na nejdelším ohnisku. Pro dosažení optimální kresby je nutné clonit až na F11–16, což v praxi vyžaduje téměř vždy použití stativu, nebo vysoké citlivosti, protože objektiv není vybaven obrazu. Výhodu tedy mají fotografové s některými DSLR Olympus a Pentax, které mají stabilizaci v těle DSLR.
Kresba v krajích snímku je při otevřené cloně na dobré úrovni při použití středního ohniska. Na koncích zoomu je třeba pro lepší kresbu v okrajích clonit na F11–16. Stejně jako u Canonu a Sigmy je problematická ostrost v krajích na nejdelším ohnisku. Ta se sice zlepší při zaclonění na F16, ale ideální není při žádné z clon.
Velkým překvapením Tamronu je vypořádání s chromatickou vadou, která je velmi dobře korigována. Pozorovatelné je jen minimální duhování v okrajích snímku na nejdelším ohnisku. V kontrole chromatické aberace se Tamron jednoznačně vyznamenal. Poduškovité sférické zkreslení je stejně jako u konkurenčních teleobjektivů v testu minimální a nepřesahuje hodnotu -1,10 %.
Objektiv dobře zpracován a konstrukci není prakticky co vytknout. Kompromisní je však optický výkon objektivu, především velmi měkká kresba při otevřené cloně a v porovnání s konkurencí špatný převod kontrastu. Naopak překvapením je celkem dobrá kontrola chromatické vady a také velice příznivá cena 4 400 Kč, za kterou kupující dostane s objektivem i sluneční clonu.
Pokračování 4 / 10
Testovací obrazec: Canon EF 70–300 mm F4,0–5,6 IS USM
Ohnisko 70 mm, postupně všechny pracovní clony
Ohnisko 135 mm, postupně všechny pracovní clony
Ohnisko 300 mm, postupně všechny pracovní clony
Pokračování 5 / 10
Testovací obrazec:Sigma 70–300 mm F4,0–5,6 APO DG Macro
Ohnisko 70 mm, postupně všechny pracovní clony
Ohnisko 135 mm, postupně všechny pracovní clony
Ohnisko 300 mm, postupně všechny pracovní clony
Pokračování 6 / 10
Testovací obrazec: Tamron AF 70–300 mm F4,0–5,6 Di LD Macro
Ohnisko 70 mm, postupně všechny pracovní clony
Ohnisko 135 mm, postupně všechny pracovní clony
Ohnisko 300 mm, postupně všechny pracovní clony.
Pokračování 7 / 10
Reálná scéna: Canon EF 70–300 mm F4,0–5,6 IS USM
Ohnisko 70 mm, celý snímek, střed a roh obrazu
Ohnisko 135 mm, celý snímek, střed a roh obrazu
Ohnisko 300 mm, celý snímek, střed a roh obrazu
Další demosnímky
Pokračování 8 / 10
Reálná scéna: Sigma 70–300 mm F4,0–5,6 APO DG Macro
Ohnisko 70 mm, celý snímek, střed a roh obrazu
Ohnisko 135 mm, celý snímek, střed a roh obrazu
Ohnisko 300 mm, celý snímek, střed a roh obrazu
Další demosnímky
Pokračování 9 / 10
Reálná scéna: Tamron AF 70–300 mm F4,0–5,6 Di LD Macro
Ohnisko 70 mm, celý snímek, střed a roh obrazu
Ohnisko 135 mm, celý snímek, střed a roh obrazu
Ohnisko 300 mm, celý snímek, střed a roh obrazu
Další demosnímky
Pokračování 10 / 10
Verdikt
Canon EF 70–300 mm F4,0–5,6 IS USM
Objektiv z dílny Canonu exceloval nejvyšší naměřenou kresebností, minimální chromatickou vadou, nejrychlejším a tichým autofokusem. Mimo to nabízí jako jediný v testu optický stabilizátor. Canon měl potíže s kresbou v krajích na nejdelším ohnisku (avšak ne takové jako Tamron). Objektiv je vybaven clonou jen se šesti lamelami (oproti 9 lamelám u Sigmy a Tamronu), avšak díky zaoblení jednotlivých lamel (tzv. kruhová clona) má podobný bokeh, jako zbývající dva objektivy v testu. I když je Canon vítězem testu, tak za nejvyšší cenu nenabízí k objektivu ani sluneční clonu ani pouzdro.
Canon EF 70–300 mm F4,0–5,6 IS USM |
kompatibilita | DSLR, SLR |
bajonet | Canon |
rozsah ohnisek | 70–300 mm |
zorný úhel | 34°21'–8°15' |
světelnost | F4,0–5,6 |
nejvyšší clonové číslo | F32–45 |
optická stavba | 15 členů, 10 skupin |
speciální optické členy | 1× SLD |
počet lamel clony | 6 (kruhová clona) |
ostřící motor | USM mikro motor |
stabilizace (účinnost) | ano, +3 EV |
zámek zoomu | ano, na ohnisku 70 mm |
omezovač rozsahu | ne |
nejkratší zaostřitelná vzdálenost | 1,5 m |
maximální zvětšení | 1:3,9 |
objektiv se vysouvá | při zoomování i ostření |
přední příruba se při ostření otáčí | ano |
průměr filtrového závitu | 58 mm |
rozměry | 76,6 × 142,8 mm |
hmotnost | 630 g |
Dodávané příslušenství | |
sluneční clona | ne, volitelně |
pouzdro | ne |
Sigma 70–300 mm F4,0–5,6 APO DG Macro
Sigma vychází ze souboje s Canonem sice poražená, avšak rozdíl v kresebnosti a rychlosti autofocusu je oproti Canonu minimální. Sigma oproti Canonu ztrácí dech až v kresebnosti na nejdelším ohnisku při otevřené cloně. Nadto oproti Canonu nabízí kratší zaostřitelnou vzdálenost 95 cm s makro poměrem zobrazení 1:2. Slabinou Sigmy je hlučné (i když rychlé) ostření a u testovaného kusu zadrhávání ostřícího kroužku v režimu manuálního ostření. Naopak pochlubit se může nejštědřejší dodanou výbavou: polotuhým pouzdrem a bajonetovou sluneční clonou. Sigma vyniká velice příznivým poměrem cena/výkon.
Sigma 70–300 mm F4,0–5,6 APO DG Macro |
kompatibilita | DSLR, SLR |
bajonet | Canon, Nikon, Sigma, Pentax, Sony |
rozsah ohnisek | 70–300 mm |
zorný úhel | 34°21'–8°15' |
světelnost | F4,0–5,6 |
nejvyšší clonové číslo | F22–32 |
optická stavba | 14 členů, 10 skupin |
speciální optické členy | 3× SLD |
počet lamel clony | 9 |
ostřící motor | mikromotor |
stabilizace (účinnost) | ne |
zámek zoomu | ne |
omezovač rozsahu | ano, normal a makro (200–300 mm) |
nejkratší zaostřitelná vzdálenost | 1,5 m, 0,95 m v makro režimu |
maximální zvětšení | 1:3,9 (1:2 v makro režimu) |
objektiv se vysouvá | při zoomování i ostření |
přední příruba se při ostření otáčí | ano |
průměr filtrového závitu | 58 mm |
rozměry | 76,6 × 122 mm |
hmotnost | 550 g |
Dodávané příslušenství | |
sluneční clona | ano |
pouzdro | ano |
Obchodní údaje | |
distributor | Hama CZ |
web | www.sigma-foto.cz |
doporučená MOC | 7 490 Kč |
běžná MOC | 6 200 Kč |
Tamron AF 70–300 mm F4,0–5,6 Di LD Macro
Nejlevnější objektiv v testu vychází ze srovnání poražen. Pro dobrou kresbu je třeba výrazně clonit, autofokus je hlučný a pomalý. Devizou Tamronu je makro režim s poměrem zobrazení 1:2 (stejně jako u Sigmy) a velmi dobře potlačená chromatická vada. Cestovatele jistě potěší i nejnižší hmotnost ze všech objektivů v testu, pouhých 435 gramů. Je však otázkou, jestli není výhodnější si připlatit a investovat raději o 1800 Kč více do Sigmy.
Tamron AF 70–300 mm F4–5.6 Di LD Macro |
kompatibilita | DSLR, SLR |
bajonet | Canon, Nikon, Sony |
rozsah ohnisek | 70–300 mm |
zorný úhel | 34°21'–8°15' |
světelnost | F4,0–5,6 |
nejvyšší clonové číslo | F32 |
optická stavba | 13 členů, 9 skupin |
speciální optické členy | 1× SLD |
počet lamel clony | 9 |
ostřící motor | mikromotor |
stabilizace (účinnost) | ne |
zámek zoomu | ne |
omezovač rozsahu | ano, normal a makro (180–300 mm) |
nejkratší zaostřitelná vzdálenost | 1,5 m, 0,95 m v makro režimu |
maximální zvětšení | 1:3,9 (1:2 v makro režimu) |
objektiv se vysouvá | při zoomování i ostření |
přední příruba se při ostření otáčí | ano |
průměr filtrového závitu | 62 mm |
rozměry | 76,6 × 116,5 mm |
hmotnost | 435 g |
Dodávané příslušenství | |
sluneční clona | ano |
pouzdro | ne |
Obchodní údaje | |
distributor | Penta CZ |
web | www.tamron-objektivy.cz |
doporučená MOC | 5 235 Kč |
běžná MOC | 4 400 Kč |
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně